50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Byla by ohromná škoda, kdyby jedno z nejlepších alb roku 2005 zůstalo na našich stránkách bez povšimnutí. S určitým časovým zpožděním tedy napravuji mírné zaváhání a do zorného úhlu vašeho pohledu podsouvám více než pozoruhodný kotouček „Trilateral Progression“, jehož autory jsou kanadští věrozvěstové NEURAXIS. Ti sběhlejší z vás, zaslechnuvše kouzelné slůvko „kanadští“, jistě už bystří veškeré dostupné smysly, neb znovu větří nějakou tu vypečenou high-tech záležitost. A ono je tomu přesně tak, pětice z Montrealu totiž patří do stejné váhové kategorie jako největší kapacity extra technického death/grindu typu GORGUTS, CRYPTOPSY, MARTYR nebo KATAKLYSM.
NEURAXIS však nejsou tak nápadnou kapelou, vždycky zůstávali ve stínu výše zmiňovaných veličin a do popředí zájmu širší posluchačské obce se dostávali jen velmi ztěžka. Důvody této izolace můžeme hledat prakticky kdekoli, rozhodně však ne v hráčských a kompozičních kvalitách Kanaďanů. Společně věřme, že jejich čtvrté řadové album s titulkem „Trilateral Progression“ získá zaslouženou pozornost a jméno NEURAXIS se bude konečně vyslovovat s patřičným respektem a uznáním.
Pokud se alespoň elementárně orientujete v kanadské techno death/grindové scéně, víte dobře, jakou spoušť můžete od podobně laděných kapel očekávat. Montrealští zvukoví inženýři se evidentně zhlédli nejvíce v SUFFOCATION a CRYPTOPSY, u druhých jmenovaných pak konkrétně v časech, kdy mikrofon třímal jistý Mike DiSalvo. Tím však nemám v úmyslu poukazovat na stránku vokální, která je mimochodem zcela odlišná od DiSalvova nátlakového projevu, ale výhradně na stránku instrumentální. Převážně pak z melodických partů (a že jich je na „Trilateral Progression“ požehnaně) jsou CRYPTOPSY cítit opravdu hodně, zejména mám na mysli jejich vyloženě chytlavé polohy typu „Shroud“ z fantastického eposu „And Then You´ll Beg“ (2000). Vokálně jsou NEURAXIS taktéž velmi pestří, Ian Campbell napíná své hlasivky nejčastěji v dimenzích klasického growlu, v pravý okamžik však vytasí ještě přízemnější chropot nebo překvapí tak vysokým vokálem, že by nejeden blackový havran na místě vyblednul závistí. Čistě black metalové riffy však budete na „Trilateral Progression“ hledat marně, na rozdíl od multi-stylového manifestu „Once Was Not“ s dílny CRYPTOPSY je totiž novinka NEURAXIS krystalicky death/grindovou záležitostí. Jako typická deska kanadské provenience je i „Trilateral Progression“ opatřena vysoce intenzivní a nesmírně živelnou produkcí, kterou má na svědomí Yannick St-Amand, mimo jiné i člen sestavy obludných DESPISED ICON.
Progression? Zcela určitě. Trilateral? Kdepak. Multilateral je přeci to pravé slovo! Výtečné death/grindové dílo té nejvyšší možné kvality, pro příznivce zvířecích, leč enormně technických záležitostí made in Canada je jeho koupě naprostou povinností.
GORGUTS, KATAKLYSM, MARTYR, CRYPTOPSY a... a také NEURAXIS. Netřeba více dodávat, tohle je totiž kanadský death art ve své krystalické formě!
9,5 / 10
Ian Campbell
- zpěv
Rob Milley
- kytara
Steven Henry
- kytara
Yan Thiel
- baskytara
Tommy McKinnon
- bicí
1. Introspect
2. Clarity
3. Thought Adjuster
4. Shatter The Wisdom
5. Monitoring The Mind
6. A Curative Struggle
7. Chamber Of Guardians
8. Caricature
9. Axioms
10. The Apex
Asylon (2011)
The Thin Line Between (2008)
Trilateral Progression (2005)
Truth Beyond... (2003)
A Passage Into Forlorn (2001)
Virtuosity (promo) (1999)
In Silence (promo) (1999)
Imagery (1997)
Datum vydání: Úterý, 13. září 2005
Vydavatel: Earache Records
Stopáž: 35:10
Produkce: Yannick St-Amand
Studio: Victor Studios
Kontakt: NEURAXIS, c/o Rob Milley, C.P. 210, Succ C Montreal, PQ H2L 4K1, Canada
-bez slovního hodnocení-
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.