OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hádám, že upjatí bossové mainstreamového kolosu Roadrunner Records musí sledovat počínání svých svěřenců z ILLDISPOSED s určitými obavami, když pozorují, jak si to dánský parní válec vesele šine trasou, kterou již před tím projel nejméně desetkrát, musí jim hrůzou vstávat všechny vlasy na hlavě a kdykoli sveřepá osádka lomozícího monstra schválně mine některou z početných výhybek, dozajista jen rezignovaně zalomí rukama nad další zablokovanou cestou k peněženkám potencionálních zákazníků. Ostatně není se čemu divit, pokud si projdeme prominentní stáj Roadrunner pěkně od A do Z, jen ztěží narazíme na méně progresivní (možná by se hodilo spíše konstatovat méně trendovou) kapelu než jsou právě ILLDISPOSED.
Novinka „Burn Me Wicked“ se ubírá přesně podle kurzu, který kdysi dávno, konkrétně před pěti lety, vytyčila přelomová nahrávka „Kokaiinum“. Nezastírám, že ti praví ILLDISPOSED pro mě vždycky byli, jsou a budou především ILLDISPOSED staří, tedy érou památného debutu „Four Depressive Seasons“ (1993) zahajující a slovutným tributním eposem „Retro“ (2000) zakončující. Nicméně ani současná produkce dánských výpitků mi není úplně cizí, vždyť třeba předloňská sbírka „1-800 VINDICATION“ se ukázala v kontextu jejich novodobé tvorby jako ucházející. S aktuální kolekcí je to však o poznání problematičtější.
Především stále nechápu proč ILLDISPOSED tak vytrvale roubují moderní sampling a atmo pasáže na těžce old school death metalové základy, když to nikdy a za žádných okolností nemůže spolehlivě fungovat. Když už tedy pánové chtějí tu svou zatuchlou klasiku (nemyslím to nějak pejorativně) nějak oživit, mají snad spoustu možností udělat to citlivějším a mnohem ohleduplnějším způsobem. Jenže dánští dealeři plácají páté přes deváté, rovnají prastaré valivé riffy bez ladu a skladu hned vedle nejrůznějších elektronických efektů, bez uzardění nečekaně vyrukují s čistými vokály a tak dále a tak dále. Vsadím se ale, že je jim to úplně jedno, vždyť v podobné selance si beztrestně libují již celé roky. Daleko horší však je, že na obvyklých sto procent nepřesvědčilo hlavní poznávací znamení kapely, rozpustilý vtipálek Bo Summer. Jeho kdysi tak průrazný řev působí na „Burn Me Wicked“ nezvykle ospale a až podezřele bezkonfliktně. Když už tedy zpěvák viditelně usnul na vavřínech, měl se probrat alespoň věhlasný Tue Madsen ve svém Antfarmu a při finálním masteringu Summera trochu povytáhnout z problémů.
Nová deska ILLDISPOSED sice není nadprůměrná jako její předchůdkyně, o starších albech kapely pak snad raději ani nemluvě, nicméně i přesto si dovolím tvrdit, že „Burn Me Wicked“ jistý okruh příznivců méně komplikované formy old school death metalu získá. Snad se tak stane díky typickým melodiím, pro které Dánové bohudík nepřestali mít cit ani v roce 2006, snad díky osobitým Summerovým textům, nebo díky sympatické resistenci skupiny vůči dobovým trendům v rámci Roadrunner Records. A mimochodem, zcela určitě se tak nestane díky „Illdispunk´d“ - směšné a naprosto zbytečné punkové halekačce, která celé album uzavírá.
Dánská stálice ILLDISPOSED na své novince poněkud zakolísala. Valivý death metal dle receptury ostrovního tanku BOLT THROWER tentokráte vyznívá překvapivě mdle a neuspořádaně. Nejedná se o žádnou tragédii, leč i tak se „Burn Me Wicked“ zapíše mezi nejslabší počiny kapely.
6 / 10
Bo Summer
- zpěv
Martin Thim
- kytara
Jakob Batten
- kytara
Jonas Kloge
- baskytara
Thomas Jensen
- bicí
1. Shine Crazy
2. Case Of The Late Pig
3. Back To The Street
4. Our Heroin Recess
5. Throw Your Bolts
6. Burn Me Wicked
7. Fear The Gates
8. Slave
9. Nothing To Fear... Do It
10. The Widow Black
11. Illdispunk'd
Sense The Darkness (2012)
There Is Light (But It's Not For Me) (2012)
The Best Of Illdisposed (2011)
To Those Who Walk Behind Us (2009)
The Prestige (2008)
Burn Me Wicked (2006)
We Suck, Live Aarhus (DVD) (2005)
1-800 Vindication (2004)
Kokaiinum (2001)
Retro (2000)
There's Something Rotten In The State Of Denmark (1997)
Submit (1995)
Helvede (1995)
Return From Tomorrow (MCD) (1994)
Four Depressive Seasons (1993)
The Winter Of Our Discontempt (demo) (1992)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Roadrunner Records
Stopáž: 41:37
Produkce: Ziggy
Studio: ZigZound Studios (Denmark)
Práve tá punková halekačka "Illdispunk´d" je kľúčom k pochopeniu súčasného ksichtu dánskych deathových príšer. Chlapi svoju muziku v porovnaní s minulou tvorbou ešte viac zjednodušili - je to záležitosť doslova pár riffov, mám pocit, že v strednom tempe opakujú vo viacerých skladbách stále jeden a ten istý. Na koncertoch to musí fungovať jedna radosť, doma z prehrávača by som privítal trochu viac kudrliniek, vychytávok a odbočiek z tej brutálne priamočiarej hoblovačky.
Melodický vokál frontmana MERCENARY je rozhodne spestrením, rušivo na mňa nepôsobia ani elektronické vsuvky - ILLDISPOSED si z nich urobili celkom sympatické poznávacie znamenie.
Len tak mimochodom, zdá sa mi neuveriteľne trápne a smiešne, keď sa growlingom vyjadruje láska k svojim deťom. Je jedno, či je to Bo Summer v skladbe "Back To The Street", alebo Vláďa Třískala v "Two Fathers".
Předchozí album jsem tedy neslyšel, ale tohle mě baví
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.