50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Polský fantasta Andrzej Sapkowski už mnohokrát prokázal, že vyprávět příběhy umí jako málokdo. Zaklínačské povídky patří mezi perly žánru svou ukázkovou přímočarostí a čtivostí, pětidílná sága o bělovlasém vědmákovi zase nejpozději od třetího dílu prokazovala, že Sapkowskému jsou žánrové mantinely těsné a že si chce hrát jako to nezvedené literární děcko. S perspektivou vyprávění, s časovou posloupností děje, s charaktery postav... Narrenturm lze vnímat jako další vývojový stupeň autorova stylu, na první pohled se sice jedná o krok stranou, ale kdo pozorně sledoval poslední dny Geralta a jeho družiny, ten návaznost určitě cítí.
Zásadní změnou je fakt, že si Sapkowski troufl fantaskní kulisy světa zaklínačského vyměnit za zcela konkrétní historické období a tak svým způsobem vtrhnout na pole historického románu. Do husitskými nepokoji zmítané Evropy zasadil bláznivou pouť dospívajícího medika Reynevana, který se svojí mladickou nerovážností stále více a více zaplétá do smrtícího gambitu o osud křesťanského světa. Jeho původně romantické třeštění záhy přerůstá do útěku před inkvizicí, šlechtickými rody i bizarními tvory magické povahy... Narrenturm prezentuje velmi vyváženou mixturu realismu a fantasy prvků, které se pouze nabalují na pevnou kostru historického dobrodružství a dějů z historie Evropy 15. století.
Co se práce s reáliemi týče, nijak fantazírujícího Poláka nelimituje v rozletu – svět je plastický, dobře popsaný a za všech stran na čtenáře dýchne přehled a obeznámenost (i díky neobyčejné bohatosti převážně latinských citátů z liturgie a dobového kánonu krásné literatury). K časoprostoru patnáctého století se autorova lehkost a sklon k ironii i fekálnímu humoru velice hodí, poměrně zapadají i zcela zřetelné aktualizující narážky na dnešek, ve kterých se Sapkowski nepřetvařuje a vypouští satirické podtóny s plnou parádou (např. epizoda s Guttenbergem). Právě v nich se asi nejvýrazněji projevuje naturel vypravěče, jinak máme čest s oním typicky bodrým a pozorným glosátorem, který sype z rukávu historky s grácií žongléra a se čtenářem si pohrává i prostřednictvím lehkých nápověd v historizujících podtitulech kapitol. Divokých narativních eskapád na způsob posledních dvou dílu zaklínačské ságy se sice nedočkáme, nicméně míra dotaženosti a propracovanosti je značná a hodná respektu.
O to více, že Narrenturm je velmi rozvolněným románem, který si plyne volným řečištěm historek a odboček tak trochu neregulovaně. Vyzařuje z něho velká láska k psaní, rozkoš z vyprávění, nicméně i určitý sklon k mnohomluvům a k laciným efektům. Navíc se Sapkowski nechává svým světem unášet, vystavuje svoje hrdiny zkouškám, nechává je bojovat, filozofovat, dělat blbosti ve sledu možná až příliš stereotypním. Cesta z bodu A do neurčitého bodu B je lemována desítkami malých šlamastyk, které bohužel dosti splývají a nebýt zmíněné řemeslné brilance, mohl klidně Narrenturm dopadnou jako chaotická cesta plná podobných pasáží. Naštěstí tomu zamezuje tradičně skvělá galerie postav, které vévodí neodolatelný chuligán Šarlej se svým vskutku pirátským výkladem morálky. Jeho bonvivánský a do značné míry bezohledný přístup k životu je zcela adekvátní náhražkou rozervanosti zaklínače Geralta a jsou-li v knize pasáže, které bych neváhal nazvat mistrovsky zvládnutými, jsou to právě šarlejovské eskapády na téma etika a filozofie. Titulní postava Reinmara z Bělavy potřebuje prostor k uzrání, poněvadž zatím je to skutečné pouze lehkovážný blázen s náznaky potenciálu, nikoliv však tahoun vyprávění. A lze v tomto výčtu jít dál, zastavit se u fantasticky trhlé družiny raubritterů, pojednat o každé epizodní postavě... Netřeba však toho, Sapkowského sklony k dokonalému miniaturismu docházejí v Narrenturmu svého kvalitativního vrcholu a více vlastně nemá smyslu dodávat.
Narrenturm je román se značnou gradací, román, který otevírá obrovský potenciál pro věci příští. Zdá se, že právě ona role dveřníka do trilogie mu místy působí největší obtíže. Poměrně delší dobu trvá, než se ustálí a než začne pracovat na vysoké obrátky, ale to jsou vady na kráse bez potíží odpustitelné. Čtivost, plasticita a lehkonohost je bez problémů vynahradí a postará se o počteníčko, které sice vybroušeností zatím nemůže nejlepším momentům Zaklínače konkurovat, nicméně není pochyb o tom, že stačí málo a medik Reynevan se začne bělovlasému notně dýchat na zjizvená záda.
Pozn. autora: Tato recenze byla původně plánovaná na rok 2003, avšak elementálové jí nebyli příznivě nakloněni. Proto přichází až teď. Rád bych jí věnoval SHŠ Kvartet, jejíž členové mě během čtení Narrenturmu neustále prozrazovali obsah dalších kapitol. Debilové!
Narrenturm je krásná ukázka architektury "radostného vypravěče". Sem tam je možná trochu křivá, sem tam se nějaká ta cihla vylupuje z masívu stěn, ale přesto je radost po ní stoupat až do samotného nebe bláznů. Snad ještě emocí mohl mistr Andrzej vyprodukovat více...
7,5 / 10
Vydáno: 2003
Vydavatel: Leonardo
Andrzej Sapkowski: NARRENTURM
Přeložil: Stanislav Komárek. Ilustrace: Jana Komárková. Ostrava: Leonardo, 2003. 473 stran. ISBN 80-85951-36-3
Mariho posledny odstavec tucnym podtrhnut! :) (teda nie tu poznamku;) Sapkowski opat dokazuje svoj uzasny cit pre pribeh, jeho rozpravanie, postavy... Za scenu vyhanania diabla z tela mnicha sa jednoduho musi dat pol boda navrch Tesim sa na dalsie (zrejme iba) 2 diely...
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.