OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Šest let trvalo bzenecké thrashové stálici, než přišla s novým albem. Pod křídly metalového sublabelu brněnských Reblack Swage táhnou SHAARK do boje proti všem a samozřejmě i patřičně naštvaní. Ovšem první trhlinou na jejich zteči se pro mě stal obal desky, který bych se nebál nazvat infantilním. Myslím, že nabroušenost hudebního materiálu obsaženého na nahrávce se dá vyobrazit i mnohem lepším způsobem, což už mnozí dokázali. Jak však ukázala třináctka skladeb z desky „Again With Hatred“, její grafický motiv je naštěstí také její jedinou pohromou.
Není potřeba očekávat žádnou stylovou změnu. Bzenecká pětice (nahrávání se však účastnila poněkud širší sestava) zůstává i nadále věrná thrash metalovému řádění. Jejím typickým rukopisem je staromilsky pojatá řezničina panterovského střihu, což je poznávací atribut, kterého se kapela drží i nadále. Nedá se však říci, že by novinka byla až přehnaně zpátečnická. Pravda, rejstřík většiny riffů a rytmických motivů je již dávno před tím a mnohokráte použitá záležitost, ovšem SHAARK mají tuhle muziku natolik vžitou, že to v jejich podání stále nepostrádá patřičný vnitřní náboj a drive, což se naplno projeví hlavně při živém hraní.
Sázka výhradně na přímočarou agresivitu se však nekoná. Vědomi si faktu, že přijít po šesti letech s dalším „Suicidal Society“ by bylo když už ne zklamáním, tak rozhodně nošením dříví do lesa, se SHAARK prostřednictvím mnoha zpěvných refrénu a infiltrací hardcoreových vlivů v podobě natlakovaných riffů snaží posunout svoje výrazivo o nějaký ten kus dál. Díky tomu pak skladby dostávají přeci jen méně upjatý a ortodoxní kabátek a v mnoha případech i fešácký nádech v podobě povedených a chytlavých refrénů, jako např. ve čtvrté „River“. Z hlediska předchozí tvorby SHAARK můžeme tyto pokusy považovat za snahu experimentovat, která se cení. Četl jsem několik narážek na kvalitu zvuku alba a v tomto případě se musím produkce zastat, protože z mého pohledu jí snad kromě ještě více nabroušenějšího zvuku kytar v podstatě nic nechybí.
„Again With Hatred“ určitě nepřináší nic dříve neslyšeného, ale snaha oživit svůj styl o modernější prvky jde bzeneckým k duhu. Jejich novou desku si v rámci tuzemské scény troufám označit za velmi kvalitní. V porovnání se zahraničím to už bude o něco horší, což však nikterak neubírá na kvalitách předností. Pokud vám nevadí nedostatky v podobě mnohokráte ohraných postupů a z toho pramenící nulové originality, nemusíte v otázce jejího pořízení příliš váhat.
Nové album thrashové stálice přináší typický rukopis SHAARK. Snaha oživit svoji tvorbu zapojením více melodických motivů a zaostřit hrany agesivity hardcoreovou úderností se cení. Nic, co bychom už předtím neslyšeli, nýbrž standardní kvalita hlavně pro fanoušky žánru.
6,5 / 10
Alex 93
- kytara
Zdenal
- bicí
Baja
- basa
Peroon666
- vokály (2-13)
Miguel
- kytara (2,4,8-13)
Petr
- vokály (3,5,6,7,8,11,13)
R.A.D.
- kytara (3,5,6,7)
1. R.H.T.T.
2. Face It
3. Fire
4. The River
5. One Second After
6. Breathtaking Speed
7. Deadly Kiss
8. Lethal Dependence
9. Live On
10. Deliverance
11. K2
12. Lost Illusions
13. Fucking Reality
Again With Hatred (2006)
Suicidal Society (2000)
Propaganda (1997)
Sinn Fein (1995)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Swage / Redblack
Stopáž: 49:40
Produkce: SHAARK
Studio: SHAARK Bzenec
Kontakt: Carlos: +420 604 787829
Ale pár vecí je tu dobrých!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.