OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Okolo tejto formácie sa nielen vďaka menu, požičanému z notoricky známeho literárneho kúsku Franza Kafku, tiahne zvláštny závoj tajomna. Kapela bola pre mňa veľkou záhadou, kým svetlo sveta neuzrelo split CD s (vďaka pár postavičkám) známejšími kolegami RED SPAROWES. GREGOR SAMSA už druhýkrát použili pri tvorbe názvu albumu čísla, pripomínajúce časovú stopu, ktorá však nezodpovedá skutočnej dĺžke albumu. Dodnes nie je jasné, kto všetko vlastne tvorí toto tajomné zoskupenie. Na promo fotkách sa objavujú len štyri postavy, kým v skromne, no zaujímavo zabalenom CD je vložená kartička s menami viac než desiatich zúčastnených, spolu so stručným „Thank you“. Aj samotné okolnosti vzniku ich prvého dlhohrajúceho počinu sú zahalené rúškom tajomstva. Kapela zrazu stíchla (na istý čas de facto zanikla), a až po čase zrazu oznamuje, že stvorila nový materiál, akoby sa celý proces udial znenazdajky, po náhlom návale kreativity a správnej chémie.
Výsledkom toho všetkého je „55:12“ a veci ostávajú stále rovnako hmlisté ako doposiaľ. Hudbu na tomto albume a to, čo prenáša na trpezlivého poslucháča, možno len s námahou popísať. Skúsený poslucháč poľahky rozlúšti hlavolam, zložený z kúskov postrockovej melanchólie, ambientnej rozvláčnosti i postdoomového smútku a depresie. Hoci si v niektorých momentoch, najmä vďaka zafarbeniu hlasov zúčastneného speváka a speváčky (ich hrdlá radšej hneď na začiatku preradiť do kategórie doplnkových nástrojov), človek neraz spomenie na populárnych Islanďanov SIGUR RÓS, so zaradením GREGOR SAMSA do zástupu podobne znejúcich kapiel to nebude také jednoduché. Nerobí im problém príležitostne prepnúť zo zasnívaných, ultra pomalých spletí triviálnych akordov a abstraktnosti do konkrétnejších, relatívne rezkejších polôh. Bohaté využívanie inštrumentov vedie k mohutným tónom, pokiaľ sa však podarí aspoň nadpolovičnej väčšine nástrojov z celkovo takmer nekonečne pôsobiacich plôch stretnúť sa na pár sekúnd. Nie je jednoduché vyzdvihnúť výrazné a asi najzrozumiteľnejšie kúsky ako „Even Numbers“, „These Points Balance“ alebo „Young And Old“, pretože bez zvyšku, plniaceho funkciu akéhosi prepojenia, by im niečo dôležité chýbalo. Skôr, než žánrovými asociáciami možno „55:12“ popísať celou škálou pocitov a nálad, ktoré prebúdza. Uvoľnenie, letargia, nostalgia, príjemná únava, bezstarostnosť, pokora, smútok a melanchólia alebo krása sú tie najčastejšie, ktoré sa pri počúvaní tohto opusu vynárajú.
Napriek podstatne odlišným žánrovým prostriedkom možno o GREGOR SAMSA s trochou preháňania povedať, že ide o akúsi novú (podčiarknuť) doomovú formáciu, pretože to, čo ich hudba nesie v náladách a atmosfére, je presne to, čomu sa nejedna doomová kapela snaží programovo priblížiť. A hoci je u GREGOR SAMSA do budúcnosti stále čo zlepšovať, vydali sa zaujímavým smerom, ktorý je pre najbližšie roky veľkým prísľubom.
Vo svojej podstate prostá, no silno atmosférická hudba. Jeden z najkrajších a najsmutnejších albumov za posledné mesiace.
7 / 10
Jason Laferreara
- basgitara
Nikki King
- spev, klavír, klávesy
Champ Bennet
- spev, gitara a iné
Billy Bennet
- bicie
1. Makeshift Shelters
2. Even Numbers
3. What I Can Manage
4. Loud And Clear
5. These Points Balance
6. Young And Old
7. We'll Lean That Way Forever
8. Lessening
Rest (2008)
55:12 (2006)
27:36 (2003)
Gregor Samsa (2002)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Kora Records
Stopáž: 50:34
Produkce: G. Samsa
Studio: Recorditorium, Richmond
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.