OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
A hle, jakmile dirigent odešel do zákulisí (conductor´s departure = dirigentův odchod) začala ANATA vyhrávat úplně jinou písničku, jen tak mimochodem o poznání lepší než kdykoli v minulosti. Zdá se, že spolu s taktovkou upjatého pána zmizela i mnohá stylová klišé, která nadějné seveřany držela dlouhou dobu v šachu, na ztracených pozicích z nichž je postup do vyšších výkonnostních pater rovný zázraku. Docela dobře si pamatuji, když mladickým nadšením oplývající akvizice z Varbergu debutovala v roce 1998 ve jménu „The Infernal Depths Of Hatred“. Album sice přesně zapadlo do dobové atmosféry, leč stalo se pouze jednou z mnoha bezejmenných a zcela uniformních nahrávek, které gothenburská revoluce zanechala jako svůj vedlejší produkt.
Budoucnost se však jako temná nakonec neukázala, neb následující dvě kolekce, především pak ta předloňská „Under A Stone With No Inscription“, znamenaly ve směrování ctižádostivých Švédů dokonalý obrat. Chvályhodná metamorfóza byla završena tento rok, již není potřeba svazujícího diktátu dirigenta ani neúprosné vlády jeho taktovky, ANATA ročník 2006 je totiž zcela svéprávná kapela, která nemá potřebu citovat stokrát vyřčené a destilovat stokrát destilované. Pravda, ona „gothenburská škatulka“ byla Skandinávcům těsná již delší dobu, samozřejmě, ale teprve až na „The Conductor´s Departure“ mám pocit, že skupina je konečně sama sebou, prosta těsných pout s překrásnou, leč umělecky zcela vyčerpanou minulostí.
ANATA dokáže poutavým způsobem fúzovat náročnější melody thrash/death fragmenty (při poslechu se mi vkrádají na mysl třeba DARKANE nebo BY NIGHT) s techno death metalem, který produkují kupříkladu VISCERAL BLEEDING nebo naprostí profesoři v oboru krkolomných rytmů – SPAWN OF POSSESSION. Tady ale velké pozor, toto přirovnání berte v přísně orientačním kontextu, s jeho pomocí chci pouze naznačit, že ANATA tvoří jakýsi vývojový mezičlánek mezi konzervativní a progresivní tváří současné švédské scény. Už tak specifickou a pro krajinu původu hodně netypickou hudební syntézu ještě více zpestřují četné výlety do atmosféricko doomových nebo dokonce black metalových sfér. Multi-stylové kočkování jde evidentně k duhu i vůdčí osobnosti kapely Fredriku Schälinovi, jehož hlasivky vibrují jedna radost a nenásilně přeskakují z jedné polohy na druhou. Jen škoda, že se vedle nejrůznějších hrdelních deklamací nedočkáme žádných čistých vokálů, vždyť barevná hudební koláž v podání ANATY by dokázala absorbovat nejeden hitovější bridge či refrén. I tak si ale čtvrté studiové album zajímavých seveřanů vaši pozornost jednoznačně zaslouží, pokud máte v oblibě intenzivní thrash/death metalové hrátky a současně nepohrdáte ani techničtějšími záležitostmi, mohlo by pro vás „The Conductor´s Departure“ být tou pravou volbou. Ideální kompromis, jenž má ambice uspokojit celé spektrum posluchačů, skalními zatvrzelci počínaje a náročnějšími experimentátory konče.
Pokud máte v oblibě intenzivní thrash/death metalové hrátky a současně nepohrdáte ani techničtějšími záležitostmi, mohlo by pro vás „The Conductor's Departure“ být tou pravou volbou. Ideální kompromis, jenž má ambice uspokojit celé spektrum posluchačů, skalními zatvrzelci počínaje a náročnějšími experimentátory konče.
7,5 / 10
Fredrik Schälin
- zpěv, kytara
Andreas Allenmark
- kytara
Henrik Drake
- baskytara
Conny Pettersson
- bicí
1. Downward Spiral Into Madness
2. Complete Demise
3. Better Grieved Than Fooled
4. The Great Juggler
5. Cold Heart Forged In Hell
6. I Would Dream Of Blood
7. Disobedience Pays
8. Children's Laughter
9. Renunciation
10. The Conductor's Departure
The Conductor's Departure (2006)
Under A Stone With No Inscription (2004)
Dreams Of Death And Dismay (2001)
The Infernal Depths Of Hatred (1998)
Vast Lands Of My Infernal Dominion (demo) (1997)
Bury Forever The Garden Of Lie (demo) (1995)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Earache Records / Wicked World
Stopáž: 53:40
Produkce: Valle Adzic
Studio: StudioMega Studios (Varberg, Sweden)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.