OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Co se vleče, neuteče – a v tomto případě to platí několikanásobně. Ony taky nějaké ty rychlejší pohyby při poslechu „Tides Of Awakening“ nejsou dost dobře možné. Představte si hudbu ohlodanou až na kost, rychlou asi jako přežraný lenochod ukládající se k odpolednímu spánku, ubíjející, monotónní rytmus, několik málo akordů opakovaných v jedné čtvrthodině neustále dokola a k tomu si připočtěte neskutečně chorobnou atmosféru, kterou ještě více umocňuje jeden z „nejkanálnějších“ vokálů, s jakým jste se kdy mohli setkat. Výsledkem jsou TYRANNY.
Jedná se o poměrně nové jméno na zavedené finské ultra pomalé scéně, avšak svým starším bratříčkům typu SKEPTICISM či THERGOTHON kapela rozhodně ostudu nedělá. Ba naopak – i prvně jmenovaní, jenž jsou mnohými pasováni na pomyslné krále severského funeral doomu, jsou v porovnání s TYRANNY neskutečně optimisticky naladěným spolkem. Přeci jen, jejich nahrávkám je vlastní určitá melancholická nálada, které na „Tides Of Awakening“ není zrovna mnoho. Občas je sice někde v dáli patrný lehký odér klávesových nástrojů (to asi když si kapela vybírá slabší chvilku), ale děje se tak spíše jen ojediněle a nemění to nic na faktu, že se jedná o album s neskutečně sugestivní, ba přímo záhrobní atmosférou (abychom to pojmenovali pravými slovy), která vás vcucne a bude si s vámi hrát dokud nepadnete vysílením a nebudete mít v palici vygumováno. Nic na tom nemění ani takzvané melodie, které lze na nahrávce při troše představivosti objevit. Tohle je skutečně symbol definitivna, trip, při kterém představy bloumají po všech negativních zákoutích vaší mysli a na konci zůstane prázdnota. Kapela na to jde opravdu zvesela, poněvadž v posledním songu (který v podstatě plní funkci outra) můžeme celkem symbolicky zaslechnout jakési podivné bublání a zvuk rozpadající se země nebo něco podobně zábavného.
„Tides Of Awakening“ je skutečně oříškem i pro otrlé a oproti předešlému EP „Bleak Vistae“ působí ještě více ponuře a neoplývá takovou „hitovostí“ (pokud tedy lze o něčem podobném v tomto extrémním hudebním směru mluvit). Ještě více se zpomalilo, atmosféra výrazně zhoustla, vokální projev ponejvíce připomíná nějakou obludu ze záhrobí (na této nahrávce je skutečně velmi jedovatý). Jinak ale svou náladou TYRANNY v podstatě zapadají do etablovaného severského doomového prostředí.
Rozhodně se nejedná o záležitost na každodenní poslech (a už vůbec ne pro každého), avšak při vhodně naladěných mozkových vlnách, těsně před ulehnutím ke spánku (v ideálním případě k tomu věčnému) vás mohou TYRANNY nadchnout. Tohle je totální zánik – a ačkoliv podobná prohlášení znějí dost často kýčovitě, v tomto případě asi nejsem příliš daleko od pravdy. Při správném rozpoložení mysli opravdu nelze doporučit nic vhodnějšího. Á propos, znáte soutěž, která spočívá v co nejpomalejším vykouření doutníku? Pakliže by se konala kdesi uprostřed močálů obklopených hustou mlhovinou a účastnila by se jí skupinka přenašečů nějakého smrtelného onemocnění, bylo by „Tides Of Awakening“ k takovémuto klání naprosto ideálním (a především odpovídajícím) soundtrackem. Osobně bych se něčeho podobného účastnil jen velmi nerad. Důvod je prostý – bál bych se.
Výborný funeral doom se značně chorobnou, záhrobní atmosférou. Máte-li rádi jména jako ESOTERIC či SKEPTICISM, jsou vaše mozkové vlny evidentně naladěny správným způsobem a nelze vám tedy doporučit nic vhodnějšího.
8 / 10
L.Lindqvist
- zpěv, hudba
M.Mäkelä
- hudba
1. Coalescent Of The Inhumane Awareness
2. Sonorous Howl From Beyond The Stars
3. Upon The War-Torn Shape Of Cold Earth
4. In The Arcane Clasp Of Unwritten Hours
5. Entreaties To Primaeval Chaos
Tides Of Awakening (2005)
Bleak Vistae (EP) (2004)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Firedoom Music
Stopáž: 66:36
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.