OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Málo platné, někdy se holt člověku stane, že není natolik prozíravý, nakolik by si asi nejspíš sám přál. Když jsem se na jaře letošního roku krotil s komplexním hodnocením plzeňských MAELSTRÖM s tím, že tři skladby jsou pro něco takového příliš málo, rozhodně jsem nepředpokládal, jak hluboce jsem se protentokráte zmýlil. V případě MAELSTRÖM totiž takové tři (nebo čtyři, ať nežeru) skladby bohatě stačí k tomu, abyste si odnesli docela přesný obrázek o tom, jak se to s touhle kapelou má.
A má se to s ní celkem neslavně. Neboť dlouhohrající debut „Miss Parazit“ (čítající mimo jiné i necelých čtyřicet minut hracího času a k tomu k uzoufání nevýrazný obal) zkrátka není o ničem jiném, než jen o nastavené kaši ze zmíněného proma. Kaši, která se spíše neúspěšně snaží popasovat s tím, kterak hrát heavy metal a znít při tom současně, a kaši, u které tím pádem přesně nevíte, jak vám vlastně chutná. Na konto zajímavých okamžiků je proto albu možno přičíst jen zajímavé intro „Pád do Maelströmu“ (mimochodem, řekl bych, že navíc také až nečekaně podnětné, protože kdo z nás ví, jak to skutečně zní uprostřed Maelströmu?) a skladby „Správnej směr“ (která se svým poctivým melodickým motivem v porovnání s ostatním aktuálním materiálem jakoby od minula dozrála ve skutečně kovaný kousek) a „Miss Parazit“. Titulní věci navíc nechybí příchuť výpravného a členitého metalového opusu, který se od krásné doprovodné vyhrávky vypíná až mohutnému refrénu a nechává tím pádem tak trochu zapomenout na všechno ostatní, co se na desce odehrává. Čehož ostatně není mnoho, neboť ve zbylém hracím čase se MAELSTRÖM především potýkají se zřetelným nedostatkem výrazových prostředků a víceméně omílají stále dokola vzorec několika ospalých riffů („M.S.H.“, „Disbalanc“ nebo „Nečekej“) a k nim texty, z nichž ani při bližším zkoumání nelze poznat, o čemže vlastně jejich autor píše („…Stopy zamet vítr, voda, nebe – petrolej, nemá hlavu, nemá víru a záda studí zem, líznout by sis chtěl jako hadi v ohni spící, dotek horkejch těl tě trochu pálí a vrací smysly…“ /„Nečekej“/). Snad i proto (a přestože mě největší devíza alba – výrazný a příjemný zpěv Vasila Kobana – přemlouvá, abych to nedělal) nemohu jinak, než znovu podtrhnout to, co jsem o MAELSTRÖM psal posledně. Že totiž prostě a jednoduše působí nevýrazně a šedivě, jako kdyby své skladby tahali odkudsi ze skladu, kde ležely zakonzervované, jestli náhodou o několik let později někoho neosloví. Momentální šance na úspěch bych pak spíše viděl jen nepatrné, ale kdo ví, další (a delší) konzervace už by třeba své ovoce mohla přinést?
Co bych vám tak ještě o „Miss Parazit“, debutu obyčejné domácí metalové kapely MAELSTRÖM, řekl. Nicneříkající? Ano, to bude nejspíš to správné slovo.
4 / 10
Vasil Koban
- zpěv
Petr Farkaš
- kytary
Jirka Presl
- kytary
Václav Zelenka
- baskytara
Jirka Svatoš
- bicí
1. Pád do Maelströmu
2. Maelström
3. Ikarus
4. M.S.H.
5. Disbalanc
6. Správnej směr
7. Druhej břeh
8. Nečekej
9. Miss Parazit
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.