OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
APOPTYGMA BERZERK jsou pravděpodobně známí především mezi komunitou zaměřenou na EBM záležitosti, avšak pro metalového fanouška by mohla být kapela zajímavá faktem, že v ní působí Geir Bratland, klávesák THE KOVENANT (ex-SATYRICON). Ačkoliv podobnou muziku příliš nevyhledávám a až na několik málo oblíbenců poslouchám spíše jen okrajově, pro tuto německo-norskou záležitost jsem měl vždy určitou slabost - jejich EBM načichlé gotikou bylo vždy známo nesmírně chytlavou a návykovou atmosférou a nepopírám, že mě bavila i diskotékově-tranceová alba typu „Harmonizer“. Jaké však bylo mé překvapení, když se z čistě elektronického zárodku zničehonic vyklubalo „You And Me Against The World“, neboli album kytarové. Synťáky sice zůstaly (díky nim v některých momentech APOPTYGMA občas připomíná podivné diskotékové spolky let osmdesátých), avšak prim nyní hrají nástroje strunné. Připočteme-li si k tomu tak trochu plačtivý vokál, dostavuje se nejvíce ze všeho částečná podobnost s PLACEBO (nejen díky hlasové podobě Stephana Grotha s Brianem Molkem), která je místy až zarážející (jasně patrné je to např. v „Back On Track“).
Právě ono propojení kytar a synťáků spoluutváří tak trochu „gotickou“ náladu, díky čemuž v mysli vytanou jména jako THE CURE a v určitých pasážích dokonce i DEPECHE MODE. Zpět do reality jsme však strženi sladkými popovými a někdy také dost patetickými refrény (třeba hned ten v „In This Together“ působí vysloveně směšně, ale do hlavy se vám dostane ihned a ven ho jen tak nedostanete – záměr je tudíž stoprocentně naplněn). Přísun k popu byl celkem patrný již v minulosti, ale tenkrát se ještě jednalo o čistě elektronickou, taneční záležitost. Dnes už je kapela doopravdy někde jinde a má co nabídnout i (tolerantním) příznivcům jiných žánrů. Upřímně řečeno, osobně jsem poměrně mile překvapen vývojem, kterým APOPTYGMA prochází - po „Harmonizer“ jsem totiž čekal něco mnohem stupidnějšího. „You And Me Against The World“ je dobrý, velice příjemně se poslouchající kytarový popík se značným využitím samplů a s krásnými melodickými refrény, které z hlavy vyženete jen stěží. A přestože některým starým fanouškům může při jeho poslechu naskakovat husí kůže, osobně s tím nemám ani ten nejmenší problém.
Současní APOPTYGMA BERZERK jsou tak trochu průsečíkem všech v článku zmíněných seskupení a pokud si k tomu přidáme i sympatickou vizáž frontmana, má kapela o přísun nových fanoušků (a především náctiletých fanynek) vystaráno. V určitých momentech působí nahrávka značně kýčovitě, jenže na rozdíl od mnohých tvoří APOPTYGMA tento kýč zcela záměrně a dovede jej účelně využit ke svému prospěchu. V žádném případě se nejedná o nic přelomového, ale pakliže máte podobnou hudbu rádi, lze „You And Me Against The World“ bez problémů doporučit. To jest z mé strany vše, zbývá snad jen dodat, že podobně jako v minulosti zařadila kapela na album zajímavou, velice dobře udělanou a dost překvapivou coververzi – „Cambodia“ od Kim Wilde.
APOPTYGMA BERZERK se odvrátili od své čistě taneční tváře, přibrali značné množství kytar a vytvořili sympatický a příjemně se poslouchající elektro pop/rock, ne nepodobný třeba takovým PLACEBO…
7 / 10
Stephan Groth
- zpěv
Angel Stengel
- kytara
Anders Odden
- kytara
Geir Bratland
- klávesy
Fredrik Braurud
- bicí
1. Tuning In Again (Intro)
2. In This Together
3. Love To Blame
4. You Keep Me From Breaking Apart
5. Cambodia
6. Back On Track
7. Tunning To The Frequency Of Your Soul
8. Mercy Kill
9. Lost In Translation
10. Maze
11. Into The Unknown
Rocket Science (2009)
You And Me Against The World (2005)
Harmonizer (2002)
APBL2000 (live) (2001)
Welcome To Earth (2000)
APBL98 (live) (1999)
7 (1996)
Soli Deo Gloria (1993)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Gun records
Stopáž: 39:34
Produkce: APOPTYGMA BERZERK
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.