OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Není to tak dlouho, co jsme se na našich stránkách věnovali thrash metalu a po několik podzimních sobot společně mapovali ty nejvíce zásadní žánrové milníky. I dnes vám nabídnu malé ohlédnutí do minulosti, tentokráte však ne v podání kapely jež měla neoddiskutovatelný podíl na tvorbě prvních kapitol thrashové kroniky, ale v podání kapely, která ony kapitoly pouze velmi dobře nastudovala a následně pak přetvořila k obrazu svému. Ta kapela se jmenuje ARMISTICE a pochází ze země, která kdysi platila za stylovou líheň první kategorie, tedy z Německa, konkrétně pak z bavorského městečka Grafing.
Kořeny formace sahají poměrně hluboko do historie, první známky aktivity začali němečtí nadšenci vykazovat již před čtrnácti lety, o to více pak překvapuje, že „Roots Of Evil“ je teprve jejich druhým řadovým albem (přičemž debutový záznam je datován letopočtem 2000). ARMISTICE se neupsali tolik agresivní žánrové formě jako jejich učitelé KREATOR, DESTRUCTION, SODOM nebo třeba TANKARD a do své produkce neváhali vedle fosilních thrashových citací implantovat i slušný podíl dřevního heavy metalu (nebo chcete-li jinak, power metalu, vždyť třeba inspirace starými deskami METAL CHURCH je v případě grafingských staromilců celkem zřejmá). ARMISTICE si však nepůjčují jenom z evropských pokladnic, ba právě naopak, na lup vyrazili i přes oceán, kde jim pár myšlenek poskytli EXODUS a zejména pak stará dobrá METALLICA. Výsledkem syntézy těchto lišejníkem obrostlých pramenů je po všech stránkách silně konzervativní dílo, hotová vykopávka, jejíž datum vzniku by asi jen málokdo tipoval na rok 2005. Slabinou vzpomínkového divadla je především zpěvák (mimo hlasivek ještě obsluhuje i kytaru) Stefan Fischer, jehož ukřičený vokál sice přesně zapadá do unikátní atmosféry konce osmdesátek, nicméně co se jeho výraznosti a intenzity týče, poměrně s přehledem za tehdejší konkurencí zaostává. O to více pak překvapuje fakt, že Fischerovo bezbarvé skřípění nebylo při mixu a masteringu vytaženo alespoň o trochu výše nad lomozící nástrojovou vozbu. Jinou věcí, jež sráží kapelu mezi zcela průměrná tělesa je provinční a absolutně bezkonfliktní produkce, která německým thrashers na tolik potřebné přesvědčivosti zrovna dvakrát nepřidává.
Ohledně vynesení konečného verdiktu nad „Roots Of Evil“ s dovolením využiji spolupráce s promo-letákem: „Trends come and go, but the music of ARMISTICE is here to stay and it stays untouched of any new fashions“. Takže asi tak.
Ohledně vynesení konečného verdiktu nad „Roots Of Evil“ s dovolením využiji spolupráce s promo-letákem: „Trends come and go, but the music of ARMISTICE is here to stay and it stays untouched of any new fashions“. Takže asi tak.
5 / 10
Stefan Fischer
- kytara, zpěv
Manfred Hockauf
- kytara
Liz Weichmann
- baskytara
Stefan Paster
- bicí
1. Child Soldier
2. Rabies
3. Berserk
4. Nail Me To The Cross
5. Trail Of Fear
6. Leaving The Battlefield
7. Doggy Style
8. Return Of The Aggressor
Roots Of Evil (2005)
Hot On The Trail (2000)
Airraid (MCD) (1999)
Tied (demo) (1997)
Artful Killing (MCD) (1995)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Bad Land Records
Stopáž: 39:58
Produkce: ARMISTICE
Studio: RSCS Studios
Kontakt: Stefan Fischer, Bergstrasse 1c, D 85567 Grafing, Germany
Tahle kapela v mých očích patří k těm slabším z průměrných.. " Roots.." je ještě slabší než předchůdce, kde se špatný dojem z nudy snažil napravit alespoň malý náznak dravosti.. Deska ( kapela ), u které po dvou skladbách víte o zbytku všechno.. Zbytečnost:)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.