OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
LAIBACH = křížení emblémů, mixér ideologických schémat. Neue Slovenische Kunst jako směsice všeho od fašistické monumentality a obskurního socrealistického duchovna, stejně jako mnohé provokativní tvůrčí činy slovinského hudebního tělesa o tom hovoří více než jasně. Ale co víc, krom toho, že tahle kapela dokázala dráždit svým image i doprovodnými znaky, většinou dokázala gloriolu kontroverze doprovodit i výbornou muzikou, která přetrvávala nehledě na panující ideologické systémy.
Z tohoto pohledu je „Volk“ po trochu nezáživné elektro-dusárně „WAT“ pokrokem. Za prvé – LAIBACH si našli dostatečně provokativní rámec, za druhé, tento provokativní rámec dokázali naplnit velice kvalitním obsahem. Na počátku byla prostá úvaha: co je vlastně nejpopulárnější a nejznámější národní song? Samozřejmě státní hymna, koncentrovaná identita a národní mytologie, skladba, která provází duch země a má vznítit v jejích obyvatelích vlastenectví. Proč tedy nikdo ještě tyhle už tak populární písně nezpopularizoval ještě prostřednictvím moderní formy? Protože jsou nedotknutelné?Výzva hodná LAIBACH, kteří nám, poslušným ovečkám, coby nadnárodní vlk (volk) v rouše hudebního modernisty, servíruje notoricky známé ukolébavky...
... ve formě velice neotřelé, provokativní a vycizelované, samozřejmě. Tam, kde je v originálu patos hrdých velmocí („Germania“, „America“, „Rossiya“, „Anglia“, „Francia“) přicházejí LAIBACH s minimalistickými aranžemi, samplovanými podkresy, rozbitím notoricky známých melodických schémat a jejich rozpuštění v uplývavé hmotě skladeb. V souladu s duchem hymny tu doplní majestátní basové resonance s úsečnou vokální recitací („Germania“), tu nechají zaznít infantilně laděný sborový motiv („Rossiya“), tu zase zafidlají ústřední melodii buržoazní smyčce kdesi v parku (singlová „Anglia“). Nejznámější hymny jsou skvělou ukázkou práce LAIBACH s čímkoli majestátně nacionalistickým, obtěžkaným ideologií a patosem. Slovinští veleknězové zbavují skladbu její hlavní tvořivé síly, skrývají a defragmentují známé melodické vzorce a na první místo staví svůj vlastní interpretační hlas, který aktualizuje, moralizuje, soudí z pozice takřka božské. Duchaplná transpozice, neboť zatímco hymna ztělesňuje v mezích státu autoritu nejvyšší, ve světě „Volk“ je jen volně dostupným a podřazeným materiálem k dekonstruování... A všechny uloupené a odepřené prostředky paradoxně dopřávají LAIBACH pouze umělé hymně „NSK“, vlastní vlajkové lodi, která má díky zamlžené gramofonovému zvuku a orchestrálnímu provedení punc skutečné hymničnosti. A úsečně recitovaný Churchillův projev „We shall fight...“ jakoby se cynicky usmíval na nacionalistické Samsony, zbavené vlasů...
Po jižanském dvojbloku „Italia“ a „Espana“, velmi barvitém a decentně doplněném chytře využitými symboly (italská mandolína, španělský plážový pop a atmosféra selankovité pohody kdesi na plážích Mallorcy) přichází skupina pro nás ne až tak obvyklých hymen. Je-li první polovina alba výtečná, je to i tím, že člověk zná dobře předlohy a může tak přijmout hru přesmyček. Hymny Vatikánu, Číny, Japonska a Turecka osobně příliš neznám, a tak jako posluchač jsem mnohem víc odkázaný na zábavnost interpretace samotné než na hříčky, přesahy a zkreslení. A i tady mi vlk „Volk“ nabízí sousto více než chutné a stravitelné. Nastavený trend z „notoricky hitového“ úvodu pokračuje. Výborné elektronické skicy, proložené velmi širokou paletou nástrojů a fragmenty původních melodií, chytlavými a zářícími v jinak úsečné formě (za všechny výborná „Zhonghua“ nebo provokativní syntéza „Yisra´el“ – zde viz Thornův druhý pohled). Materiál nesplývá, každá novo-hymna má svůj zvláštní duch, své poznávací znamení („Nippon“ a melancholické šansoniérské pojetí), zapadlá zákoutí atmosféry, která člověk nachází při dalších a dalších posleších. Našince nakonec ani nemusí mrzet, že škroupovsko-tylovská selanka se do užšího výběru nedostala, protože LAIBACH servírují hymnu panslovanskou, plnou patosu předků a kontinuity rodu.
Prvotní dojem, že „Volk“ je sbírka zábavných skic s útržky dobře známých písní se změnil v dojem detailní perokresby a neobyčejně zábavné a propracované provokace, ba co víc, jakéhosi uceleného komentáře LAIBACH k zásadním zemím světa vezdejšího. Jedná se o komentář poutavý, díky hostům pestrý, ne však přeplácaný a rozhodně originální. Pozoruhodné zrcadlo moderního věku a jeho dramatis personae. Z tohoto hlediska jedna z nejlepších desek roku 2006 nehledě na žánry.
Národní identita převyprávěná žravým vlkem. Defragmentovaný nacionalismus pod diktátem jediné ideologie, ideologie LAIBACH.
8 / 10
Eber
Saliger
Dachauer
Keller
+
Boris Benko
Primož Hladnik
+
ďalší hostia
1. Germania
2. America
3. Anglia
4. Rossiya
5. Francia
6. Italia
7. Espana
8. Yisra'el
9. Türkiye
10. Zhonghua
11. Nippon
12. Slovania
13. Vaticanae
14. NSK
Divided States Of America (DVD) (2006)
Volk (2006)
Anthems (2004)
WAT (2003)
The John Peel Sessions (2002)
Rekapitulacija (2002)
Laibach (re-release) (1999)
M.B. December 21, 1984 (live) (1997)
Occupied Europe Nato Tour 1994-95 (1996)
Lubljana-Zagreb-Beograd(live) (1994)
NATO (1993)
Sympathy For The Devil (1992)
Let It Be (1990)
Krst pod Triglawom - Baptims (1987)
Slovenska Akropola (1987)
Opus Dei (1987)
The Occupied Europe Tour (live) (1986)
Nova Akropola (1985)
Neue Konservativ (live) (1985)
Rekapitulacija 1980-1984 (1985)
Laibach (1985)
Vydáno: 2006
Vydavatel: EMI / Mute
Stopáž: 58:39
Produkce: LAIBACH + Boris Benko, Primož Hladnik
Studio: Daily Girl, NSK Studio, Studio Metro (Ľubľana), The Instrument, Metropolis Studios (Londýn)
Napriek tomu, že už predminuloročný výber najväčších hitov LAIBACH niesol názov "Anthems", až na "Volk" sa LAIBACH odvážili pustiť do skutočných hymien.
Späť sú LAIBACH provokujúci, ale i nútiaci k premýšľaniu: "Volk" (po nemecky "ľud", no po slovinsky "vlk") je doslova "antiempétrojkový" album, ktorý je škoda počúvať len ako kulisu. Jednotlivé poangličtené interpretácie dvanástich štátnych hymien (doplnených jednou pannárodnou a jednou fiktívnou) nesú každá vlastnú ideu, zväčša postavenú na kontraste tradície vtelenej do klasickej podoby hymny a dnešnej reality v danej krajine ("Francia", venovaná pouličným nepokojom či "America", zacielená na dnešný obraz USA, nenávidených i milovaných).
Mrazivým vrcholom "Volk" (a možno i jedným z vrcholov tvorby LAIBACH) je však skľučujúca "Yisra'el", pokojný recitatív izraelskej hymny vyjadrujúcej nádej po slobode vo vlastnej krajine, zadupaný refrénom prevzaným z hymny Palestíny -- s úplne rovnakým leitmotívom. Táto skladba navyše len tak mimochodom búra stereotyp LAIBACH, vnímaných ako prívržencov konkrétnej (totalitnej) ideológie.
I keď "Volk" nie je po hudobnej stránke stopercentné dielo (vítam však novú tvár slovinskej legendy, vďaka výraznej spolupráci s elektronickým duom Silence jemnejšiu, popovejšiu, no i aranžérsky prepracovanejšiu), ide o jeden z mála albumov, ktorý je nielen zárezom do diskografie kapely, ale i istým dokumentom dnešnej doby ako takej.
podla mna je to riadna nuda zbavil som sa toho po prvo pocuti
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.