OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
26. novembra 2006 ukončili TRAIL OF TEARS mexické turné, sprevádzané nespočetnými komplikáciami najrôznejšieho charakteru a nezanedbateľnou finančnou stratou. O dva dni neskôr kapelu opustili všetci členovia okrem Ronnyho Thorsena, ktorý je naopak odhodlaný zachovať názov kapely a nájsť pre ňu nových spoluhráčov. „Existentia“, ktorá mala v tom čase pár týždňov pred vydaním, tak má postarané o celkom slušnú promotion, hoci bude veľmi zaujímavé sledovať, do akej miery bude verejnosť viesť diskusiu na tému aktuálneho albumu - namiesto úvah, akú kontinuitu dokáže kapele zabezpečiť človek, doteraz zodpovedný iba za texty a spev (a aj ten iba spolovice). Naposledy o personálnych zmenách: verím, že taký Kjetil Nordhus z toho vyťaží maximum a všetku svoju energiu venuje GREEN CARNATION, ktorí ju (a zrejme aj trochu viac) vo svetle poslednej akustickej nahrávky zrejme potrebujú ako soľ.
Radšej teda o novom albume. Málokto by zrejme očakával, že na „Existentii“ rezignujú TRAIL OF TEARS na výdobytky gotického metalu, rovnako funkcionalistické, ako sme za posledné roky zvyknutí u vodcov scény. Inými slovami, Nóri si naďalej vedú svoje dramaticky vyfabulované „hitovky“ za použitia vyprchaných, no stále veľmi populárnych romantizujúcich sonických pomôcok, typickou klávesovou bankou počnúc a ženským vokálom končiac. Mohlo by sa zdať, že subjektívnou slabinou albumu bude akási zovšeobecnená forma, no než sa rýchlo prekliknete do Avenue, čítajte ďalej... Napriek ťažšej orientácii a nedostatku styčných, zapamätateľných bodov (ak sa už nezhodneme v ničom inom, mohli by sme sa aspoň v tom, že práve toto sú objektívne základné kvality gotického metalu) tu TRAIL OF TEARS upozorňujú aj na svoju osobitú prednosť, ukrývajúcu sa v sympatických aranžiach a schopnosti podať obyčajné veci neobyčajne. Na príklady narazíte každú chvíľu: vsunuté zvukové detaily a mixáž, ktorá spája viacero dominantných motívov dohromady vo veľmi zrozumiteľnej forme. Oproti svojim čoraz jemnejším kolegom dokážu Nóri sympaticky často pritlačiť na pílu a prezentovať ráznosť, patriacu medzi dôležité pozitíva albumu. A aby sme úplne nezabudli: občasný ženský vokál možno v tomto štýlovom rangu zaradiť medzi tie obzvlášť pozoruhodné.
Ostatné aspekty „Existentie“ drží výrazne nad vodou Kjetil Nordhus, nad ktorého osobou sa však vznáša zvláštny paradox. V TRAIL OF TEARS pôsobí jeho spev oveľa sebavedomejšie a kvalitnejšie, ako v GREEN CARNATION. Dôvod je ten, že tu ťahá zbytok kapely, kdežto u skladateľsky (mierne) náročnejšich GREEN CARNATION (ak sa bavíme o vrcholových počinoch „Light Of Day, Day Of Darkness“ a „The Quiet Offspring“) mu ostatní spoluhráči nastavujú oveľa vyššiu latku. Okrem nad slnko jasného faktu, že kapela je v takmer fatálnej kríze, je jeho odchod jeden z najzásadnejších dôvodov, prečo o (kvalitnej) budúcnosti TRAIL OF TEARS nie je príliš ťažké pochybovať.
Prekvapivo nie až tak zlý album, kombinujúci dávno sprofanované pojmy "gotika" a "metal". Ak už pre nič iné, tak aspoň pre to, že pokiaľ značka TRAIL OF TEARS (teda Ronny Thorsen) prežije aktuálnu existenčnú krízu, na 90% to už nikdy takéto dobré nebude.
6,5 / 10
Ronny Thorsen
- spev
Kjetil Nordhus
- spev
Runar Hansen
- gitary
Kjell Rune Hagen
- basa
Frank Roald Hagen
- klávesy
Jonathan Perez
- bicie
1. Deceptive Mirrors
2. My Comfort
3. Venom Inside My Veins
4. Decadence Becomes Me
5. She Weaves Shadows
6. The Closing Walls
7. Empty Room
8. Poisonous Tongues
9. As It Penetrates
10. Shades Of Yesterday
Bloodstained Endurance (2009)
Existentia (2007)
Free Fall Into Fear (2005)
A New Dimension Of Might (2002)
Profoundemonium (2000)
Disclosure In Red (1998)
When Silence Cries (demo) (1997)
Souhlasím s recenzí i hodnocením, jen bych na rozdíl od v-dura tolik nezveličoval význam Kjetila Nordhuse. Zajisté má tento člověk vynikající a výrazný hlas, který hudbu TOT obohatil o další zajímavý prvek, ale na tvorbu samotnou příliš velký vliv neměl. Uvidíme, kam ho nyní vítr zanese, pochybuji, že zůstane jen u GREEN CARNATION. Ti mu ostatně na poslední desce moc prostoru nedali. TRAIL OF TEARS se však až příliš tvrdohlavě drží svého zavedeného schématu, které mělo svůj vrchol na „Profoundemonium“ a především na „A New Dimension Of Might“. „Existentia“ je bohužel stále to samé, intenzivní, emocemi prostoupená, současně melodická i agresivní hudba, ale na posledních albech bez výraznější invence. Jediná skutečně silná skladba na tomto albu mi přijde „Empty Room“, která mi zas až tak typická pro tuto kapelu nepřijde, možná právě proto, že pustili svou fantazii trochu více z uzdy.
A co se týče současného stavu kapely, respektive co z ní zůstalo? Pokud se Ronnymu nepodaří přesvědčit své bývalé kolegy, aby se vrátili, tak pomalu můžeme vztyčit pomník: „Zde odpočívají TRAIL OF TEARS, bývali zajímavou gothic metalovou kapelou, ale jako většina představitelů tohoto nedlouho trvajícího žánru i oni se nakonec odebrali na věčnost.“
Temer hitove album, asi nejpristupnejsi deska ToT.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.