OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jest součástí etikety žurnalistovy představit doposud málo známý objekt jeho kritických tužeb. Budiž bontonu učiněno zadost. PALADRAN – studiový projekt Hyenika (ex-SSOGE, SYMFONICKÁ DÁSEŇ) a několika schopných muzikusů, kteří způsobem de facto virtuálním (čili bez zkoušek, čistě výměnou hudebních bajtíků) shrnují svoje vize o rtuťovitém soužití folklóru a metalu. Výsledkem jejich snažení je mini CD „Nodfyr“. Konec encyklopedického hesla. Vzhůru do víru tance!
Pětiskladbový komplet oděný do elegantního coveru mě zaskočil od začátku do konce. Člověk už si zvykl, že českomoravské luhy a háje patří zavedeným folkmetalovým tanečníkům SSOGE, CALES či BELTAINE, proto překvapí, s jakou křepkostí a elegancí se statné valašské chlapisko PALADRAN do reje zapojí. Z Hyenikova hudebního snažení jasně vyznívá snaha o perfekcionismus v každém detailu, proto k velmi zdařilé grafické prezentaci projektu přistupuje i skvělý zvukový kabát, za který by se nemusela stydět leckterá zavedenější značka. Výborný dojem technický jest vypolstrovaným předpolím pro výtečný posluchačský zážitek, který utěšená forma skrývá.
Pokud mě něco z počátku vytrhovalo z dokonalého uspokojení a zabrání do tvorby šlakovitých folk metalistů, je to snad jen určitá nepůvodnost a příbuznost PALADRANu se zavedenými jmény české scény. Riff úvodního „Kuthanu“ evokuje ne náhodou pohanské časy Hoškových CALES, track číslo 3 – „Dolendag“ – nejen ve mně svou strukturou a motivikou až nezdravě evokuje „Together“ od Hyenikovy bývalé hudební hroudy SSOGE. Budiž však zdůrazněno, že zmíněné vlivy neurazí, protože nejsou produktem zbloudilé muzikantské identity, ale snesitelným přívěškem na kroji sebevědomé a ucelené poetiky kapely. Na PALADRANu se mi líbí žánrová rozevlátost, tu se zasmutní trocha moravských lidových ozev, tu zazpívají prosvícenější keltské motivy, tuhle se zase v bocích rozhoupe živelný rumunský folklór. Zkrátka – dějiny valašské kolonizace jako na dlani (promo leták potvrdí!). Pánové nemají problém různorodé vlivy zastřešit jak přímočarým, ne však triviálním, metalovým spojníkem, tak chytrými texty, které chvílemi oplývají až netypicky lehkou a rozvernou folkařskou poetikou („Po předcích zadek keltský mám / i když v mládí jsem býval indián / copánky tak nerozplétám / neostříhá mi je ani sám Čingischán.“ [„Kuthan“]).
Pět zastávek v cestě na strmý valašský kopec nabízí příjemně různorodý výhled. Písňovější panoráma naskýtá úvodní „Kuthan“ s velice pěkným refrénem a lákavým hlasem hoboje, živelné hemžení kytary s akordeonem zaujme v přeranžovaném rumunském tanci „Rustem“, podzimní barvy a vůně rodné hroudy pohladí v melancholické skizze „Dolendag“ (navíc Skuny za mikrofonem potěší), pestrobarevný rej akustických motýlů rozjásá mnohovrstevný „Parhún“ a do epické prog rockové šíře rozevře perspektivu „Nodfyru“ mistrovská „Wasteland Suite“, která instrumentální gradací sólem z pera Stevea Vaie vyvolává jeden dominantní pocit... Nechť má mini CD co nejdříve svého regulérního pokračovatele. Jsem pln očekávání, protože PALADRAN se jeví jako možná primabalerina tuzemská folkmetalové scény.
Bezchybná variace na slovanské modly přetřené decentním keltským nátěrem a dozdobené folkařským nadhledem. PALADRAN = jeden z tuzemských objevů uplynulého roku.
8,5 / 10
Hyenik
- kytara, akordeon, zpěv
Pedro DeLuxe
- kytara, klávesnice, basa
Wonderbra
- basa, kontrabasa
Robert
- bubny
Petr Mužík
- hoboj
Hedvika Pěnčíková
- flétna
Pavel Ptáček
- cello
Skuny
- zpěv
Mira Urubek
- housle
Martin Kovář
- viola
Michal Kovář
- kontrabas
1. Kuthan
2. Rustem
3. Dolendag
4. Parhun
5. Wasteland Suite
Nordfyr (2006)
Po čase a s vyvětranou hlavou jsem si pustil stále ještě aktuální dílko PALADRANu. Na svém místě zůstal moc pěkný zvukový kabátek, muzikantská dotaženost i poměrně zajímavý hudební materiál s patřičně zvukomalebnou textovou složkou, byť mi to stále přijde hlavně o hledání, co a kam ještě lze jít a kam už raději ne. Každopádně na nějaké to delší a novější dílko jsem v radostném očekávání! (snad už Hyenik nebude sólově zpívat?)
Klobúk dolu, PALADRAN na krátkej stopáži skoncentrovali všetko, čo mi na folk metalovej scéne už nejaký čas veľmi chýbalo. Žiadne prvoplánové halékačky, namiesto toho umne zapracované progresívne a inštrumentalistické inšpirácie, ktoré z týchto zopár skladieb robia veľmi pútavé počúvanie. S trochou obáv, bez predčasného podceňovania, no plný zvedavosti očakávam plnohodnotný a dlhohrajúci album.
No a minisúboj so SSOGE? PALADRAN majú určite lepší zvuk, lepšie texty (úchvatná poetika, ktorú z českých metalových kapiel poznám maximálne od CRUEL) a viac aranžérskych nápadov (medzi ktoré však nepočítam okaté citovanie Hajdovcov v skladbe "Dolendag"). SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY majú charizmu, tradíciu (zatiaľ) nevyčerpanej kvality, Hanku a umenie podmaňovať jednoduchosťou, ktorá neomrzí.
Porovnávanie však zostane iba akousi bulvárnou "nadprácou". Dva klenoty sú viac ako jeden, z čoho mi vychádza, že fanúšikovia tohto druhu hudby budú jednoducho vo vytržení.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.