OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
O niektorých kapelách radšej dopredu nevedieť, že pochádzajú z Nemecka, ktorého prínos pre metalovú hudbu zrejme nevyváži otrasný vkus a súčasné živenie stoviek premnožených ničnehovoriacich kapiel všetkých žánrov. FEAR MY THOUGHTS sú tiež Nemci a hoci toho majú povydávané už slušne, zatiaľ žiadnu extra dieru do sveta nespravili. Pre človeka s predsudkami je tým pádom skvelé, pokiaľ sa až po druhom vypočutí albumu dozvie ich nelichotivý pôvod. Prečo? Aby mu podobné subjektívne nezmysly nebránili v ocenení pozoruhodného albumu.
Tým je „Vulcanus“ hneď z niekoľkých dôvodov, pričom je zbytočné venovať sa samozrejmostiam ako skvelý zvuk a produkcia, či inštrumentálne výkony. FEAR MY THOUGHTS totiž dokázali so cťou vybojovať väčšinou vopred prehratý boj so zatuchnutou žánrovou škatuľkou. Metalcore, neothrash, new (death) metal, nazvime si ho ako chceme, v posledných rokoch okrem plagiátorov a príliš pozorných študentov nepriniesol nič extra pozoruhodné, jeho vodcom sa príliš nedarí štverať sa po klzkej šikmej ploche uniformity, mladé kapely až na vzácne výnimky nedokážu štýl kultivovať inak, ako primiešavaním vonkajších vplyvov a úprimne povedané, väčšinou zlyhávajú práve médiá a nenároční fanúšikovia, ktorí kapely pred podobné výzvy ani nestavajú. V tejto zložitej hre si FEAR MY THOUGHTS počínajú so zdravou vervou a úspešne. Okrem barličiek syntetických zvukov zostávajú verní podstate svojho štýlu, no čo je dôležité, darí sa im vyťažiť z jeho chatrných základov maximum. Väčšinou sa recenzie podobných kapiel nezmôžu na nič viac, než slová o energii a nasadení, pri „Vulcanus“ však bez hanby možno použiť vetné konštrukcie ako „skvelé aranže likvidujúce uniformitu“, či „jedinečné, nesplývajúce skladby“. Áno, album je plochý presne tak, ako možno očakávať od typickej metalcore kapely so spevákom s obmedzenou vokálnou zásobou, gitár používajúcich väčšinou jeden skreslený zvuk a klasické postupy opierajúce sa o jednoakordový základ a bubeníka so záľubou vo variáciách natriggerovaného kopáku. Túto plochu však hojne rozširuje cit pre nezaťažovanie poslucháča žiadnym „príliš“. Nič nie je príliš dlhé, nič nie je príliš monotónne a počúvanie sa mení na zážitok vďaka nepredvídateľným obmenám vcelku originálne vystavaných pasáží – čo je o to väčší výkon, ak uvážime hodinovú dĺžku albumu a počet skladieb rovnajúci sa číslu dvanásť. FEAR MY THOUGHTS sú výborní muzikanti, ktorým však nechýba základný element, odlišujúci ich od ostatnej záplavy vynikajúcich a dokonale nudných muzikantov. Obyčajná fantázia.
Nech žijú výnimky, zahanbujúce väčšinu. Veľmi sa teším na tohtoročnú novinku lídrov SHADOWS FALL. Bude vzrušujúce porovnávať ich so služobne oveľa nižšími FEAR MY THOUGHTS, ktorí rodiaci sa rok 2007 obohatili zakapávajúci žáner o naozaj nápadité dielo. „Vulcanus“ je dôkazom, že aj vernosť a konzervatívny prístup k forme nemusí nutne znamenať palec dolu. Hľadači a dobrodruhovia si ho v tejto chvíli môžu vyškrtnúť zo svojho zoznamu. Ostatní pozor na oči. Budú lietať hobliny netušených tvarov!
FEAR MY THOUGHTS v rodiacom sa roku 2007 obohatili zakapávajúci žáner o naozaj nápadité dielo. „Vulcanus“ je dôkazom, že aj vernosť a konzervatívny prístup k forme nemusí nutne znamenať palec dolu.
8 / 10
1. Accompanied By Death
2. Blankness
3. Culture Of Fear
4. Accelerate Or Die
5. Stamp Of Credence
6. Survival Scars
7. Vulcanus
8. Soul Consumer
9. Both Blood
10. Gates To Nowhere
11. Lost In Black
12. Wasteland
Vulcanus (2007)
Hell Sweet Hell (2005)
The Great Collapse (2004)
Vitriol (2002)
23 (2001)
Sapere Aude (2000)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 57:01
Produkce: Jacob Hansen, Martin Pagaard & FEAR MY THOUGHTS
Studio: Hansen Studios
Takže tu máme další pokračovatele neo-thrash stylu, o jehož popularitu se postarali především SOILWORK. FEAR MY THOUGHTS přetavují a přetavují, vlastní složení kovové slitiny se ale ne a ne změnit, jen získává lehce odlišný tvar. „Vulcanus“ je deska výborně produkčně a zvukově ošetřená, jistě upoutají i kvalitní hráčské výkony, přesto nejde jinak, než zařadit skupinu kamsi mezi druhou ligu neo-thrashového stylu, který již trochu těžkopádně šlape zelí ve stále stejném škopku. FEAR MY THOUGHTS si zkrátka můžou vesele podat ruku s partami jako SCAR SYMMETRY, THE DUSKFALL nebo FISSION, jejichž hudba je příjemná pokud nehledáte žádnou ambiciózní kreativitu.
Dobrá deska...o něco lepší než Hell
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.