OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Písať o najlepšom albume SEPULTURY v dobe, keď sa po celom metalovom svete veľmi intenzívne diskutuje o možnom návrate pôvodnej zostavy v plnej svojej sile, je naozaj veľmi príjemná činnosť. Karty sú rozdané. Andreas Kisser a s ním (doteraz skôr mlčiaci) Paulo Jr. na jednej strane a bratia Cavalerovci na strane druhej zatiaľ komunikujú cez novinárov a rozhovory plné zvláštnych obvinení a smutných informácií o kritickom roku 1996, v ktorom Max Cavalera odišiel z kapely. Starší z bratskej dvojice má pravdu, súčasná podoba SEPULTURY bez jediného zakladajúceho člena je iba vtip. Kisser to nepriamo potvrdil, keď smutne konštatoval, ako ťažko sa kapela môže sústrediť na turné pri neustálom tlaku okolia nabitého reunionovým šialenstvom. Fanúšikovský pohľad je jasný – medzi logom SEPULTURY a priezviskom Cavalera sa vždy dávalo znamienko „rovná sa“. Otázkou teda zostáva, ako a kedy sa diskusiou a ospravedlneniami vyčistia vzťahy nielen medzi Maxom a Andreasom, ale najmä ich manželkami Gloriou a Patriciou.
Vráťme sa však takmer 16 rokov späť do čias, keď zázračných brazílskych „jungle boys“ nerozdeľovali komplikované rodinné problémy, ale naopak spájali spoločné túžby o dobytí sveta a bujaré večierky na oslavu ich postupných plnení. Išlo to pekne krok za krokom, vďaka tvrdej práci, intenzívnemu koncertovaniu po Európe a Štátoch na podporu prelomového diela „Beneath The Remains“ mala kapela naozaj veľmi slušne našliapnuté k ceste na absolútny vrchol. Album „Arise“ sa ako vôbec prvý v histórii kapely nahrával mimo Brazílie, v jednom z najdôležitejších miest extrémnej hudby začiatku deväťdesiatych rokov – štúdiách Morrisound v Tampe, na Floride. S osvedčeným Scottom Burnsom na producentskej stoličke bol cieľ jasný – dotiahnuť do absolútnej dokonalosti to, čo kapela naznačila na predchádzajúcom albume. Juhoamerický death-thrash par excellence vyšiel v apríli 1991 pod názvom „Arise“. Naposledy si na ňom môžete vychutnať ozveny zlatých osemdesiatych rokov a skutočné thrashové korene SEPULTURY. V ďalších rokoch, možno tak trochu aj pod vplyvom mediálnej prestrelky so SLAYER na večnú tému „originál vs. kópia“ so spoločným menovateľom – Andym Wallaceom za mixážnym pultom, prichádzajú experimenty, ktoré SEPULTURU posunú do trochu iných teritórií. Kaiowas, Roots... a tak ďalej, veď to poznáte.
Prvé tri skladby na „Arise“ sú metalové hymny z kategórie nezabudnuteľných, nesmrteľných – riffy a melódie, ktoré písali históriu. „Arise“, „Dead Embryonic Cells“ a „Desperate Cry“ vás fantastickým spôsobom vtiahnu do deja a už nikdy nepustia. Vizuálna zložka – prekrásny obal z dielne Michaela Whelana (prakticky prvý naozaj kvalitný obal v diskografii kapely) celkový zážitok iba umocňuje. Inštrumentálne a skladateľské majstrovstvo SEPULTURY sa na celom tomto diele ukazuje v plnej paráde. Motorom tohto pekelného stroja sú košaté, aranžérsky bohaté kúsky „Altered State“ a „Under Siege (Regnum Irae)“, vyčačkané pútavým introm a vkusne zakomponovanou Kisserovou španielkou. Brutálnu stránku veci riešia zbesilosti „Murder“ a „Infected Voice“, ktoré ako presne mierené strely dum-dum trhajú všetko naokolo. Tak ako všetky nadčasové metalové diela, aj „Arise“ je dokonalým celkom, v ktorom každý jeden jeho prvok perfektne funguje na svojom mieste. Jedna kapitola obsiahnutá v prvých štyroch albumoch brazílskeho kvarteta tak bola dokonaná, na fanúšikov po celom svete čakali ešte dve, viac či menej experimentálne zastávky pred koncom cesty s Maxom na palube. Ale o tom už na iných miestach.
Juhoamerický death-thrash par excellance. Naposledy si na ňom môžete vychutnať ozveny zlatých osemdesiatych rokov a skutočné thrashové korene SEPULTURY.
Max Cavalera
- spev, gitara
Andreas Kisser
- gitara
Paulo Jr.
- basgitara
Igor Cavalera
- bicie
1. Arise
2. Dead Embryonic Cells
3. Desperate Cry
4. Murder
5. Subtraction
6. Altered State
7. Under Siege (Regnum Irae)
8. Meaningless Movements
9. Infected Voice
Quadra (2020)
Machine Messiah (2017)
The Mediator Between Head And Hands Must Be The Heart (2013)
Kairos (2011)
A-Lex (2009)
Dante XXI (2006)
Roorback (2003)
Under A Pale Grey Sky (live) (2002)
Nation (2001)
Against (1998)
Roots (1996)
Chaos A.D. (1993)
Arise (1991)
Beneath The Remains (1989)
Schizophrenia (1987)
Morbid Visions (1986)
Bestial Devastation (1985)
Vydáno: 1991
Vydavatel: Roadrunner Records
Stopáž: 42:21
Produkce: Scott Burns & SEPULTURA
Studio: Morrisound Recording, Tampa, Florida
Album, které mělo být vrcholem tvorby těchto Brazilců, protože Ti měli po předchůdci "Beneath The Remains" (89) opravdu rázně našlápnuto na pozice úplně nejvyšší. Po stránce hudebních nápadů se tak však nestalo, po stránce zvukové naopak zcela určitě stalo. "Arise" přišlo přesně v době největšího fanouškovského boomu okolo SEPULTURY a pyšnilo se nejdokonalejším zvukem jakým se kdy SEPULTURA mohla pochlubit.Jeho mírným problémem však byla samotná hudební náplň, která sice nebyla zlá, ale na druhou stranu nepřinesla tolik očekávaný posun vzhůru, překvapení, závratný moment nebo spontánost alba předchozího. Vše na mne působí nějak očekávaně, jakoby kapela nahrála album podle fanoušky předem dané šablony. Titulní věc "Arise" , "Dead Embryonic Cells" a "Desperate Cry" jsou sice super vypalovačky, ovšem dál se mi všechno slévá v jednolitou hmotu, ze které mne probudí až závěrečný budík "Infected Voice". Ne nejlepší, ale určitě nadprůměrné album SEPULTURY, které přišlo v okamžiku největšího zájmu o tuto kapelu, sice srší svojí vyblejskaností a drahostí své produkce, ale na "Beneath The Remains" ani "Chaos A.D." invenčně nemá. Pořád však poctivá řemeslná práce.
„Arise“ je to najlepšie, čo vzišlo z dielne tohto brazilského ansámblu. Už nikdy po vydaní „Arise“ sa kapele nepodarilo prekonať túto nahrávku a trúfam si povedať, že ani sa jej len vyrovnať. Nasledujúci nosič „Chaos A.D.“ už bol len slabším odvarom a cesta, ktorú si vybrali neskôr... To už nebola SEPULTURA. V dobách „Arise“ boli Cavalerovci vo vrcholnej forme, túto transformovali do dokonalého diela, ktorého počúvaním si vždy napravím náladu.
Z prípadného znovuobnovenia kapely v pôvodnej zostave mám viac obáv ako radosti. Neverím, že sa im podarí obnoviť tú esenciu, ktorá z nich v tej dobe sršala. Veď uvidíme...
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.