OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dvanáct písniček od těchto švédských dvoutunových šílenců. A všechno je to metal... Jenže ne žádný death, thrash nebo kdovíco. Prostě tvrdá muzika s chytlavými riffy, valivým basovým spodkem a houpavými, vesměs středními rytmy... Stejně jako je mnoho Hitlera ve Wagnerovi, tak je mnoho Pantery, Motörhead a Metallicy v 2 Ton Predator... Nebo naopak? Je to jedno, protože každá ze jmenovaných kapel si po svém přetvořila princip veselého rock‘n‘rollu jako zábavy a způsobu, jak se odreagovat. A 2 Ton Predator to udělali stejně. Nenajdete u nich žádnou ortodoxní křeč - tihle Švédové jsou především zábava. V jejich muzice je ona správná punková divokost, ale zároveň i neoddiskutovatelná dávka zralé muzikálnosti. Však to také není jejich prvotina, ale druhé CD již zkušené kapely, která se svou muzikou především baví. Živě to musí být skutečný odvaz. Ani CD ovšem v tomhle duchu nezaostává. Zpěvák Magge někdy řve přes efekt, jindy zase melodicky zastřenou polohou hlasu evokuje Llayna Stalleyho z Alice In Chains, v některých momentech máte dokonce pocit, že slyšíte novější podobu Jamese Hetfielda. I ten Anselmo se tam mihne... Skutečně - i v muzice těchto Švédů je slyšet vyzrálost a zkušenost, která nedává prostor zbytečným technickým kudrlinkám, ale nachází mezi sekavými riffy a odsýpavými středními tempy nekompromisně prostor pro přímý tah na bránu. Žádné hlubokomyslné úvahy o změně světa, ale prosté vyřvání si pocitu nasranosti (Pumpjack Pleasure, Turning Point), pohrdavý pohled na nagelované teenagery vzor Holywood (Freak 2000), nebo prostá radost z toho, že pánové jsou ze Śvédska, ačkoli je to tam někdy pěkně štve (Hail From Sweden)... Tohle CD má v sobě kromě obrovského množství energie přesně ten postoj, který se v jistých oblastech nazývá „fuck-off attitude“. Docela živě vidím, jak ti čtyři maníci vylezou na pódium, odloží lahváče, zařvou: „We are 2 Ton Predator and we‘re gonna kick your ass!“ a nasypou vám do hlavy ten svůj našlapaný „metal“. A tenhle postoj si uchovali i na tomto CD, ačkoli čistý a přehledný zvuk jim možná ubral něco z jejich pódiové „špinavosti“. Ale je to odvaz a to se mi moc líbí... Hail to Sweden!
9 / 10
1. Boogie
2. Duck Tape Story
3. Bond
4. Pumpjack Pleasure
5. Hail From Sweden
6. Freak 2000
7. Downright Evil
8. 4 Toungues Strong
9. Turning Point
10. September Flu
11. Last Boost
12. Empty Chambers
Demon Dealer (2003)
Boogie (2001)
In The Shallow Waters (1999)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.