OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Znáte AS I LAY DYING? Ano? A Znáte OWNBLISS? Ne?! To je zvláštní, tak to se musím hluboce zamyslet nad tím, čím to bude. Hmmm… Tak… A napadá mne hned první důvod. Možná to bude tím, že prvně jmenovaní vydali svůj debut v roce 2001 a druzí jmenovaní teprve minulý rok. To by mohlo být, ne? A dál mě pak napadá, že bychom mohli porovnat geografické určení obou spolků. AS I LAY DYING jsou ze světa neomezených možností, nad nímž letadla narážejí do mrakodrapů, a OWBLISS z města, jemuž od období vrcholné gotiky vévodí Dóm svaté Alžběty, na který kadí ukrajinští holubi táhnoucí do západních krajin. A proč že to vlastně porovnávám? Důvod je jednoduchý. Jak OWNBLISS, tak AS I LAY DYING dělají bábovičky na tom samém metalcoreovém pískovišti, používají podobné formičky, lopatičky i sítka. Jen ti Amíci maj prostě pravé émerické lopatičky, formičky i ty sítečka, takže jim ty bábovičky lépe stojí a taky jim v tom stavění trošku pomáhají v Metal Blade.
Ale zpět ke košické úderce, která se se svým novým materiálem domáhá zviditelnění na poli slovenského metalcoru. Žánrové vymezení je naprosto jasné, energický metalcore s pěkně nasupeným vokálem a svižnou oporou v bicích. Aranžérsky zdatně odvedená práce, jež se nesnaží objevovat nové horizonty, spíše se plaví po nyní hezky táhnoucím světovém metalcoreovém veletoku, který nijak nerozšiřuje. Na druhou stranu nejde ani o cizopasnické vysávání žánru. Na tvorbě mladých Košičanů je znát nadšení a víra ve vlastní tvorbu, kterou prostřednictvím nahrávky nakažlivě předávají bez toho, abych při poslechu pociťoval nějaké vykalkulované trendové tendence. Je však stále celá řada věcí, které je třeba pilovat a vylepšovat. V mnoha skladbách mě začala nudit kanonáda kopáků v pozadí, která je mnohokrát vzájemně velmi podobná a ubíjející. Další rezervy jsou citelné ve zvuku, kde by hlavně kytary snesly více tlaku, hutnosti a sytosti, čemuž by v mnohých místech i dopomohl kytarový dvouzápřah. Na druhou stranu velmi osvěžující jsou zvukové domalovánky, které jsou například na konci a na začátku „Man With A Bird Nose“, nebo s citem provedené zmodulování některých pěveckých linek. Podobných míst je na albu několik a dodávají mu alespoň částečný punc profinahrávky. U našich východních sousedů jde o počin, který by ve svém žánrovém teritoriu rozhodně neměl zapadnout.
Slušně provedený a uvěřitelný metalcore amerického střihu ze samého východu bývalé federativní republiky.
6,5 / 10
Erik Červeňák
- vokál
Jozef Slabý
- kytara
Matúš Valach
- basová kytara, vokál
Michal Kubík
- bicí
1. Wrath And Pain
2. Hollow Willow Tree
3. One Tearing Eye
4. Subvert Feelings
5. War Fire
6. Like A Toy
7. Never
8. Second Hate
9. Man With A Bird Nose
...Everyone Cried At The Beginning (2006)
Vydáno: 2006
Vydavatel: samovydání
Produkce: OWNBLISS
Studio: 37:02
;-)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.