OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Prokládání tvrdě hardcorových ataků nervózními ozvuky DEFTONES a vstřícnějšími melodiemi, to již v minulosti vyčleňovalo floridské POISON THE WELL z běžného metalcoru a dávalo skupině specifické místo i v rámci vlny takzvaného NWOAHM, která v letech minulých expandovala ze Spojených států. Album „Versions“ pokračuje v tomto brouzdání po okrajových oblastech metalcore a new-metal scény. POISON THE WELL se i zde projevují jako draví predátoři, nosným prvkem jejich skladeb jsou však především jemnější, nikoli však veselé, melodické a náladové polohy. Právě v tomto aspektu se album jeví načichlé odérem DEFTONES, neboť svíravý pocit nervozity je tím primárním pocitem, který ve vás skladby zanechají. Zdá se, že tomuto cíli podřídila skupina veškeré své snažení a stejně jako na minulém albu „You Come Before You“ rozehrála stínohru kontrastů mezi říznými a přímočarými riffy a plazivě se vlekoucí dráždivostí nervních akordů. Až by se chtělo vykřiknout slůvko emo, jenže tím bychom jim křivdili, neboť ani z tohoto směru si skupina nenechá diktovat.
Hned v úvodu alba nás POISON THE WELL zavedou až kamsi do crossover oblastí a například v takové „Breathing´s For The Birds“ jako by se reinkarnovalo i cosi ze starých dobrých FAITH NO MORE. Je to důkaz nezávislosti na trendech, ze kterých si pánové z prosluněné Floridy sice berou mnohé výrazové prostředky, avšak pouze aby je využili k dosažení vlastní nadžánrovosti. Na „Versions“ se tak setkáme s mnoha stylovými vlivy, vždy však deformovanými a v dobrém smyslu slova účelově přizpůsobenými konečnému cíli. Tím jsou emotivní skladby, které se většinu času nikam neženou, naopak se často zahalují do plazivé těžkopádnosti disonantních akordů jako v případě trojky „Nagaina“. Stejně i akustickou kytarou startovaná „Slow Good Morning“ je ukázkou skvěle gradující skladby, jež nám hází přes hlavu těžkou deku sludge depresí, které jsou na současné post-hardcore scéně tak oblíbené. POISON THE WELL však i tyto inspirace používají po svém a šikovně zapojují dechové nástroje, které se zde zjevují s přirozenou nenásilností, navíc zkombinovány s ozvuky inspirací již zmíněmými DEFTONES, jejichž vliv je asi nejsilněji cítit ve skladbě „You Will Not Be Welcomed“, mimochodem jednom z nejpůsobivějších okamžiků alba. Ani na svižnou údernost však POISON THE WELL nezapomínají, opět je však cítit hudební erudice, když třeba v pozadí „Naive Monarch“ hučí i punková přímočarost. I ta je ale osekává širočinou svéhlavosti a než by se mohla stát otravnou, zlomí se v nádherně baladickou „Riverside“, která i s přispěním opětovného zapojení dechových nástrojů odplouvá až kamsi k poprockové naléhavosti. POISON THE WELL dokazují, že dosáhli mimostylové osobitosti, umí podřídit tempa náladám a nechat vyznít chvějivou dráždivost psychedelických akordů, na kterých především svoji hudbu zakládají.
„Versions“ je jako nekončící hledání svatého grálu, který by nám mohl objasnit odvěkou masochistickou lidskou touhu, kdy zcela nepochopitelně nacházíme potěšení a někdy i uspokojení v dobrovolném trýznění vlastní duše. Člověk touží být týrán a trápen, snad z podvědomé víry, že o co větší budou jeho duševní muka v jednom okamžiku, o to silněji pak bude schopen prožívat chvilky blaženého štěstí, které přece dříve nebo později musí přijít. POISON THE WELL nabízejí traumatických nálad kolik jen unesete, ale pohladit a polaskat se pak musíte nechat od někoho jiného.
Dráždivá nervozita ve své esenciální podobě, podřízení se emocím a hledání kořenů člověčí touhy po sebetrýznění, to jsou současní POISON THE WELL.
9 / 10
Jeffrey Moreira
- vokál
Ryan Primack
- kytara, bas. kytara, mandolína, banjo, syntezátory
Chris A Hornbrook
- bicí, perkuse
hosté:
Jason Boyer
- kytara
Pelle Henricsson
- perkuse, syntezátory
Eskil Lövström
- kytara, trubka, trombon
1. Letter Thing
2. Breathing's For The Birds
3. Nagaina
4. The Notches That Create Your Headboard
5. Pleading Post
6. Slow Good Morning
7. Prematurito El Baby
8. Composer Meet Corpse
9. You Will Not Be Welcomed
10. Naive Monarch
11. Riverside
12. The First Day Of My Second Life
13. Wrecking Yourself Taking You With Me (bonus)
The Tropic Rot (2009)
Versions (2007)
You Come Before You (2003)
Tear From the Red (2002)
Distance Makes the Heart Grow Fonder (Re-Release) (2001)
The Opposite of December…A Season of Separation (1999)
Distance Only Makes the Heart Grow Fonder (1998)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Ferret Music
Stopáž: 41:57
Produkce: Eskil Lövström, Pelle Henricsson
Studio: Tonteknik Recording Studios, Umeå, Sweden
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.