OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Další z představitelů dnes již značně fádní vlny new-metalových obrozenců slyší na jméno BENEATH THE SKY. Vydavatelství Victory se zkrátka snaží vytěžit maximum z trendu, na jehož nastartování se právě oni podíleli. Avšak zatímco před lety působily podobně zaměřené skupiny svěžím dojmem a například takoví ATREYU vyvstali jako Fénix z popela klasického metalu, dnes je v přehršli navzájem si podobných nahrávek složité najít něco zajímavějšího. Do stereotypu se uzavřeli mnozí klasici této vlny, nevyjímaje ani zmíněné ATREYU nebo třeba SHADOWS FALL, a invence povětšinou chybí i nově se objevujícím tvářím. BENEATH THE SKY nejsou výjimkou, snad se trochu vyčleňují díky skutečnosti, že zanedbávají jinak běžnou metalcorovou složku a veselejší vstupy melodických refrénů zůstávají pouze v rovině zpestřující, na druhé straně však nastavená fasáda thrash-deathově agresivní hudby působí do značné míry jako póza. Moderně řezavý zvuk je pak to hlavní, co dává albu „What Demons Do To Saints“ průbojnost, avšak zařazuje skupinu do neosobního davu jednolité produkce, kterou Victory chrlí do světa jako na běžícím pásu.
BENEATH THE SKY jsou hudebními „tvrďáky“, kteří jako by si paradoxně osvojovali image současné emo generace. Texty, ze kterých stříká snaha ukázat světu drsnou tvář, korespondují s hudbou laděnou do poloh více agresivních než u zmíněných ATREYU a SHADOWS FALL. Hned úvodní „Goodfellas“ jde například až do výrazu blízkého takovým GOD DETHRONED, zcela však postrádá svěžest, tempo působí poněkud utahaně a skupina tím nasazuje až křečovitě sveřepý výraz, který působí parodicky v kontextu s podmalovanýma očima, které na nás koukají z fotek. V následných skladbách pak BENEATH THE SKY v plné nahotě odkrývají kořeny, ze kterých new-metalová generace čerpá a dobrý dojem třeba z povedenější a svižně odsýpající „Glamour Of Corruption“ může někomu pokazit přílišná podobnost s někdejší vlnou švédských melody deathových kapel typu SACRILEGE. Do této polohy se skladby dostávají poměrně často a mnohé fragmenty („For Each Remembered Name“ nebo „Our Last Road“) připomenou i debut „Tortura Insomniae“ od dalších Švédů EBONY TEARS. Ono to ve své podstatě slušně funguje, nechybí ani jistá pestrost, kterou zajišťují vstupy melodického vokálu, který jediný odkazuje i na zdroje v metalcore substylu. Vokální složka je asi to hlavní, co trošku vyčleňuje skupinu z oné současné americké (čti z Evropy minulých desetiletí vykradené) produkce, neboť až blackově skřehotavé polohy nepokrytě poukazují na zmíněnou švédskou školu.
„What Demons Do To Saints“ je tuctovým dílem, při jehož poslechu si sice budou mnozí příznivci tvrdé hudby spokojeně podupávat, ale posléze si jen těžko vzpomenou na nějaký opravdu výrazný moment, který by se vryl do mozkových závitů. Trvanlivost je přesně taková, jaká se dá čekat od papundeklové krabičky, která je (levně) hezounká když ji vezmete poprvé do ruky, ale pokud ji budete příliš často žmoulat v dlaních, stane se z ní odřená a pokroucená hrstka třepícího se papíru, kterou vám zabrání hodit do kontejneru snad jedině nostalgie nebo fanatická sběratelská vášeň.
CD k recenzi poskytli Day After records
Současným nahrávkám valícím se ze stáje Victory jako by docházel dech a BENEATH THE SKY společně třeba s FREYA jen potvrzují stagnaci americké new-metalové vlny a tím i vydavatelství Victory, které se již v tomto trendu značně topí.
5 / 10
Joey Nelson
- vokál
Jeff Nelson
- kytara
Nick Scarberry
- basová kytara
Brandon Sowder
- bicí
Chris Profitt
- kytara
Matt Jones
- klávesy
1. Goodfellas
2. For Each Remembered Name
3. A Grave Mistake
4. Last Call
5. 7861
6. How The Times Have Changed
7. Our Last Road
8. The Reason
9. Being In A Coma Is Hell Carried On
10. Falling In Love With Cold Hands
11. Glamour Of Corruption
What Demons Do To Saints (2007)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Victory Records / Day After
Stopáž: 47:57
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.