OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tohle jsou obdivuhodně dobří muzikanti. A album nikoli na první poslech. Po prvním poslechu jsem byl naštvaný a nechápal jsem, proč je tvorba Virulence tak křečovitě rozsekaná do prapodivných a nesourodých pasáží. Teprve po nějaké době, kdy jsem CD někam založil, jsem se ho jal hledat, našel ho a pustil si ho několikrát znova. A ejhle – ono to vlastně docela sedí dokupy, dokonce je to i docela dobrý! V každém případě se jedná o značně originální partičku, která osobitým způsobem spatlala dohromady ze střípků širokých instrumentálních dovedností hybrid překračující hranice extrémních hudebních žánrů. Je to dobře nebo špatně? To se musí každý rozhodnout sám. Virulence mají šanci oslovit každou otevřenou hlavu. Nemusí být ani vypálená, ani neortodoxní, jen nesmí být zabedněná. Což neznamená, že když se vám to třeba nebude líbit, tak jste zabednění, to je snad jasný. Pořád mám pocit, že v těch dobrých nápadech chybí jistý řád. Osm kompozic je na mne v kuse přece jen trochu moc. V každém případě mi na tomhle CD vadí řvavý vokál, který nesmyslně vystupuje z celé muziky, aniž by jí dodával nějaký další smysluplný rozměr. Ale to je jen můj osobní dojem. Virulence jsou prostě o osobním pohledu na věc, recenze vám toho moc nesdělí. Kromě toho, že je to schizofrenní nářez, proložený psycho vsuvkami. Srovnání s čímkoli by bylo zavádějící, ale když napíšu Cephalic Carnage, poodhalím jen část toho, co s vámi nadělají Virulence. Ale Cephalic Carnage se mi líbí víc...
6 / 10
Dan Meath
- bicí
Chris Danececk
- vokál
Nick Peyer
- kytary
Dan Sheaffer
- basová kytara
1. Entrance
2. Reptilian Triangle
3. Painting
4. Texture Shock
5. Evolutionary Masquerade
6. Cementing With Introspection
7. Pipeline Dialogue
8. Your Own Palestine
A Conflict Scenario (2001)
The Dormant Strains (MCD) (1999)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Morbid Records
Stopáž: 26:49
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.