OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už neuveriteľné dve desiatky ročníkov má za sebou Metalmania. Minuloročné jubileum sa na (raz viac, raz menej) putovnom festivale zakorenenom v Poľsku slávilo s menami THERION, MOONSPELL, ANATHEMA či NEVERMORE a neboli by to Poliaci, keby sa záznam z akcie nedočkala zverejnenia na (tradične dvoch) strieborných kotúčikoch.
Úvod do kvalitne a stopercentne profesionálne nasnímaného DVD predstavujú domáci blackmetalisti VESANIA (formácia Oriona, obsluhujúceho basu u BEHEMOTH). Po slabšom začiatku sa skladba „Marduke’s Mazemerising“ prehupne do solídneho „covenantovského“ veselého symfo-blacku. Synchronizovaný headbanging, originálne warpainty, vcelku zábavné a príjemné prekvapenie.
Skutočným prekvapením sú však Rusi HIERONYMUS BOSCH. (S prepáčením) vidiecky pôsobiaca kapela znenazdajky rozbalí progresívny, technický deathmetal staršieho strihu, nie nepodobný tomu, čo predvádzajú ich Lotyšskí skorosusedia NEGLECTED FIELDS. Po čas druhej skladby „Blind Window Stare“ mi na um zišli dokonca polozabudnutí domáci jazz-death metalisti VUVR.
Doom(?)rock HUNTER zaujme len husľami a melodickým spevom v poľštine, rovnako ako miestni „kabáti“ ACID DRINKERS, ktorí chvíľami pripomenú bandu Lemmyho Kilmistera, chvílami modernú, no nezaujímavú zmes všetkých možných vplyvov napasovaných na heavymetalový základ.
Prvou skutočnou hviezdou sú kovaní čiernokňažníci, nesúci v erbe morový letopočet 1349. Frost, Ravn a spol. Zaskočia väčšou variabilitou tempa a odbočkami do death metalu, podporované ultrarýchlym klepotom Frosta, častého objektu záujmu kamery. Jednoliaty blok však postráda ťah na bránu, na veľkom pódiu sú Nóri akosi stratení a pôsobia trochu nepatrične.
Celá polovica disku patrí headlinerom, ktorí sa objavili aj na budapeštianskej zastávke cirkusu Metalmania. NEVERMORE na trojici skladieb podčiarkujú svoju povesť originálne a moderne znejúceho progresívneho metalu s počuťelnými zaoceánskymi ozvenami (miestami dokonca priamo seattlesky grungeovými). Škoda, že sa nedokážem prehryznúť cez zbytočne exaltovaný jačák Warrela Danea. Mnohí ho považujú za najväčšiu devízu kapely, ja tvrdím, že o kúsok menej výšok by znamenalo podstatne lepší celkový dojem. Civilnejšia, pôsobivá, i keď formálne až príliš tradičná balada „The Heart Collector“ je toho dôkazom.
MOONSPELL v pódiovej podobe len podčiarkujú štúdiový návrat ku koreňom, zvečnený na doske „Memorial“. Naživo v Budapešti ma však bavili, set postavený na starých hitoch evidentne vybalili aj v Katowiciach. Legendárna „Opium“, zasadená medzi „Wolfshade“ a „Awake!“, je samozrejme „highlightom“. Fanúšikom experimentálneho intermezza v tvorbe portugalských milovníkov krabicového vína však neostáva nič iné, než zatlačiť slzu.
Krkolomné striedanie štýlov pokračuje s liverpoolskou ANATHEMOU. Vystúpenie z minuloročne Metalmanie tvorí jadro neveľmi vydareného DVD „A Moment In Time“. Vybratá trojica skladieb ukazuje kontrast medzi trápiacim sa Vinniem, nie úplne dotiahnutým hosťovaním sláčikového kvarteta a skvelým výkonom Lee Douglas v „A Natural Disaster“. ANATHEMA sa skrátka viditeľne trápi a bojuje sama so sebou a s nevyjasnenými predstavami o ďalšom smerovaní.
Hlavné hviezdy THERION zrejme nikoho neprekvapili. Trojica gitaristov sa starala o „metal“, trojica dám vedených monumentálnou Sarah Jezabel Devou a doplnená dvoma spevákmi zase zabezpečovala „klasiku“. Rozverná „Seven Secrets Of The Sphinx“ a komornejšia „Siren Of The Woods“ vcelku fungujú, hevíková „Asgard“ funguje menej.
Priložené CD mapuje bočnú scénu, bohužiaľ na spôsob kompilácie k Brutal Assaultu obsahuje len (poväčšnou nanajvýš priemerné) štúdiové verzie skladieb od viac či menej známych interpretov od BELPHEGOR po THE OLD DEAD TREE.
Podobné spomienkové sety sú príjemným pripomenutím osobných zážitkov, i keď sami o sebe zväčša neobstoja. Poľské továrne na DVD však málokedy prinesú produkt otáznej remeselnej kvality, aj keď rukopis kameramanov z krajiny našich severných susedov je miestami až príliš opozeraný. Na mamutiu, takmer trojhodinovú stopáž disk natiahnu rozhovory so všetkými headlinermi, ktoré majú ambíciu zvýšiť pridanú hodnotu kompletu. DVD „Metalmania 2006“ tak s najväčšou pravdepodobnosťou nesklame nikoho, koho nesklamal samotný festival.
DVD „Metalmania 2006“ s najväčšou pravdepodobnosťou nesklame nikoho, koho nesklamal samotný festival.
1. VESANIA - Marduke's Mazemerising
2. HIERONYMUS BOSCH - The Apogee
3. HIERONYMUS BOSCH - Blind Window Stare
4. HUNTER - Płytki Dołek
5. 1349 - Nathicana
6. 1349 - Chasing Dragons
7. 1349 - Satanic Propaganda
8. ACID DRINKERS - Life Hurts More Than Death
9. ACID DRINKERS - Human Bazooka
10. ACID DRINKERS - I F**k The Violence
11. NEVERMORE - Final Product
12. NEVERMORE - The Heart Collector
13. NEVERMORE - Enemies Of Reality
14. MOONSPELL - Wolfshade
15. MOONSPELL - Opium
16. MOONSPELL - Awake!
17. ANATHEMA - Balance
18. ANATHEMA - Closer
19. ANATHEMA - A Natural Disaster
20. THERION - Seven Secrets Of The Sphinx
21. THERION - Asgard
22. THERION - Siren Of The Woods
23. BELPHEGOR - Seyn Todt In Schwartz (CD)
24. SHADOWS LAND - The Energy Of Masses (CD)
25. ANTIGAMA - The View (CD)
26. TOTEM - Thrash The South (CD)
27. CORRUPTION - 99% Of Evil (CD)
28. THE NO-MADS - Mercyful Hate (CD)
29. ARCHEON - Prayer (CD)
30. CENTINEX - Victorious Dawn Rising (CD)
31. SUIDAKRA - The IXth Legion (CD)
32. MISANTHROPE - The Stud Farm Of Amazones (CD)
33. BESEECH - Innerlane (CD)
34. THE OLD DEAD TREE - Out Of Breath (CD)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Metal Mind Productions
Stopáž: 160+52
Bonusy: rozhovory s HIERONYMUS BOSCH, 1349, NEVERMORE, MOONSPELL, ANATHEMA, THERION, VESANIA, HUNTER, ACID DRINKERS informácie o skupinách, fotogaléria, história festivalu, wallpapery
Taktéž o rok starší DVD „METALMANIA 2005 - DVD+CD“ umožňuje návštěvníkům festivalu oživit své vzpomínky. Hodně prostoru dostali domácí TURBO, jinak se dá říci, že až na prkenné rozhovory z obou stran jde o důstojně vyvedenou kompilaci, jejíž hodnota je však s postupujícím časem výrazně klesající.
Přesný obsah najdete třeba tu:
http://mvdb2b.com/search/item.php?SESSION_NO=DDDFREFB&STOCK_NO=DR-4500.
Tak a mám z krku další promáč. Ještě ten CARRIER FLUX a můžu jít definitivně do důchodu…
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.