OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vlastně celkem bohatá historie plzeňských TUDOR (název samozřejmě inspirován anglickou královskou dynastií Tudorovců) sahá až do roku 1987, kdy kapelu zřejmě pod vlivem všeho, co tehdy přinášelo dění na tuzemské thrash metalové scéně, založil bubeník Petr „Hádes“ Batěk. Třebaže se však kapela snažila, seč mohla (za všechny nejstarší nahrávky jmenujme alespoň monotématické kazetové album „Bloody Mary“ z roku 1992), nikdy vlastně nevystoupila ze stínu jasně slavnějších krajanů FATA MORGANA a známějším pojmem zůstala jen pro kovové luhy a háje západních Čech. V roce 1993 se navíc TUDOR na velmi dlouhou dobu definitivně rozpadli, čímž si úplně zavřeli cestu k posluchačskému porozumění a chuť ke společnému hraní v sobě nalezli znovu až v roce 2001.
To už se ovšem psaly zcela jiné hudební dějiny, jejichž jedné vývojové linii vévodili i ďáblovi soustružníci RAMMSTEIN. Právě v jejich tvorbě se tehdy TUDOR vzhlédli a jejich první krůčky po znovuzrození proto vedly přesně v pochodovém rytmu německé mašinérie. Tenhle azimut však kapele nevydržel dlouho. Odkudsi z podvědomí se jí totiž ozval starý známý thrash metal, kterému zkrátka nedokázala říct ne a znovu mu podlehla. Album „Bestie“ o tom ostatně svědčí měrou vrchovatou, k níž v upomínku na východoněmeckou anabázi TUDOR přisazují i chladivě podbarvující klávesy a jakousi riffovou „obrněnost“, tupým tlakem bušící až do morku kostí. A věci jdou nakonec tak daleko, že tahle jednoduchá a nijak zásadní kombinace posouvá v některých skladbách jinak víceméně průměrný materiál (v čistě řezavém zvukovém kabátku) k údernému výsledku, překvapujícímu svým jasným rozměrem a gradujícím účinkem. Titulní „Bestie“, „Matka smrt“, „Vánoční mše“ či „Noční motýl“ se díky tomu mohou pochlubit poměrně výraznými motivy, rozpracovanými v šedivě ponuré atmosféře strachu a převahy, a právě proto, jednoduše řečeno, spolehlivě zabírají. Svůj podíl na tom, vedle průrazného zpěvu – křiku baskytaristy Rudy Lukeše, má dozajista i jakási bezprostřední prvoplánovitost, s jakou vám například kapela za doprovodných industriálních pazvuků (na motivy známé lidovky o verbování) zahraje „Bubeníčka“ a nakonec se z téhle skladby vyklube možná nejlepší záležitost celého alba.
K zásadnímu výsledku to ovšem „Bestii“ (již krom jiného zdobí i obal z dílny finské fotografky Jenni Tapanily) zdaleka nepomůže. Ve většině zbývajících skladeb TUDOR marně hledá cestu ke stejně zdařilému thrashovému konci (asi nejhůře je na tom „Jack Rozparovač“, doslova rozporcovaný naprosto nevkusným kytarovým ujetím v refrénech) a po našinecku tradičně neumětelský zůstává i v textech. Totiž ne že by v nich snad docházelo k nějakým výrazným excesům, to ne, jen propagovaná „temná“ témata jsou často až příliš okatá a tradiční a v souladu s tím prostě nepředvádí žádné zázraky. Suma sumárum rovná se tedy „Bestie“ v domácích poměrech (kam jinam také v podobných případech s češtinou) vpodstatě slušnému albu, které ovšem trpí především nedostatkem pevné vůle a z toho pramenících nutných slev v několika nejrozhodnějších směrech.
Obnovená premiéra thrash metalových TUDOR s kapičkou strojního oleje. Takové promazání kapele nepochybně svědčí, teď jen najít recept, jak ho využít se stoprocentním účinkem
6 / 10
Ruda Lukeš
- zpěv, baskytara
Míra Šebek
- kytary
Petr H. Batěk
- bicí
Petr Ernst j. h.
- klávesy
1. Bestie
2. Matka smrt
3. Vánoční mše
4. Bubeníček
5. Noční motýl
6. Jack Rozparovač
7. Milostná píseň
8. Království nebeské
9. Chameleon
10. Souboj s časem
11. Mince pro Chárona
Bestie (2006)
Někdo se dívá I. (Live) (2004)
Bloody Mary (1992)
Spalovna (SP) (1991)
Skeletor (demo) (1991)
Zombie (demo) (1990)
Eskadrona mrtvých (demo) (1989)
Poselství smrti (demo) (1989)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.