OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Soudě podle reakcí internetové komunity byla novinka MEGADETH mezi příznivci velmi očekávána. Co chvíli se objevovaly informace o albu, rozhovory s muzikanty, nebo dokonce dema nových skladeb. O to víc mě překvapuje vakuum, které nastalo po vydání alba. Mám pocit jako by po „United Abominations“ neštěkl ani pes.
Oprávněně? V žádném případě! Nebudeme si lhát. Nová deska MEGADETH je prostě „jen“ (?!) další album z řady. Není ani o mnoho lepší, ani o mnoho horší než ty minulé (s výjimkou jediné – a „Risk“ to rozhodně není). Je jiné než legendární alba z 80. let, je jiné než proslulé fláky z let devadesátých. Přesto v sobě akumuluje prvky z obou zmíněných období. Není vůbec na překážku, že se sestava kolem frontmana Mustainea úplně vyměnila. Dnes už je víc než kdy jindy jasné, že on je vlajkonošem kapely a dokud bude žít, přežije i duch kapely. Na „System Has Failed“ to ještě nebylo tak znát, protože minulé album bylo víceméně výškrab ze šuplíku za posledních dvacet let. „United Abominations“ už ale obsahuje původních skladeb podstatně větší množství. Troufl bych si spekulovat, že Dave tentokrát resuscitoval z minulosti jen pár nápadů a ne celé písničky. Díky tomu zní novinka podstatně kompaktněji než její předchůdkyně. Oproti očekávání většiny fanoušků staví skladby hodně na riffech, a takřka úplně vymizely zpěvné kytarové vyhrávky. Jediná klasicky postavená skladba je útočná „Washington Is Next!“, kterou musí sežrat opravdu každý. Hodně pidliká ještě „Black Swan“, ta ovšem na standardní edici alba obsažena není. Zbytek alba je už plný šlapavé rytmiky, dávivého zpěvu, občasných sólových výjezdů a riffů. Ale jakých riffů! Prostě parádních.
Z první půlky alba mám problém vyzdvihnout konkrétní skladbu. Úvodní „Sleepwalker“ je spíš takový odlehčený rozjezd. Zmiňovaná „Washington Is Next!“ bude asi mnohými vyhlášena jako nejlepší skladba alba. Ale nezaostává ani titulní „United Abominations“ nebo parádní „Blessed Are the Dead“. Trošku rozpačitě působí blok skladeb začínající „Pray For Blood“. Zdánlivě z alba moc nevybočují, ale já bych řekl, že se charakterem a sterilitou až nebezpečně blíží k neblaze proslulému albu „World Needs A Hero“ a od toho bych se být muzikanty i posluchači držel raději dál. Sterilizaci alba opět zdánlivě trochu nabourává předělávka „A Tout Le Monde“, ale ruku na srdce, kromě ženské vokální linky a rozředění sterilního patosu zbytku alba je takřka úplně zbytečná. Závěrečný oddych tak patří skladbě „Burnt Ice“, která opět vrací hudební prožitek do trochu přijatelnějších kolejí.
Neměl bych opomenout ani oblíbeného borce Andyho Sneapa. Známý to produkční chlapík se činil jako obvykle. I když na můj vkus je zvuk kytar zbytečně tenký. Umím si představit i modernější produkci jíž by se dalo album pokřtít. Na druhou stranu je mi jasné že prosazovat modernu skrz zrzavou palici by mohla být zatraceně těžká věc. Album zní i tak slušně, buďme rádi aspoň za to.
Co dodat závěrem? Asi nic. Dnes to necháme bez závěru. Ať dělám co dělám, žádné finální moudro mě nenapadá…
Parafrází klasika: Opravdu nevím, co bych tady ještě mohl zmínit. Víte, kdo jsou MEGADETH? Víte, kdo je Dave Mustaine? Tak tím pádem víte úplně všechno podstatné.
7,5 / 10
Dave Mustaine
- kytary, mluvení
Glen Drover
- kytary
James Lomenzo
- basa
Shawn Drover
- bicí
1. Sleepwalker
2. Washington is Next!
3. Never Walk Alone...A Call to Arms
4. United Abominations
5. Gears of War
6. Blessed Are the Dead
7. Pray For Blood
8. A Tout Le Monde (Set Me Free)
9. Amerikhastan
10. You're Dead
11. Burnt Ice
The Sick, The Dying... and The Dead! (2022)
Dystopia (2016)
Super Collider (2013)
Th1rt3en (2011)
Endgame (2009)
United Abominations (2007)
That One Night Live In Buenos Aires (DVD) (2007)
The System Has Failed (2004)
Rude Awakening (2002)
Killing Is My Bussiness (deluxe edition) (2002)
The World Needs A Hero (2001)
Capitol Punishment: Megadeth Years (2000)
Risk (1999)
Cryptic Writings (1997)
Hidden Treasures (1995)
Youthanasia (1994)
Countdown To Extinction (1992)
Rust In Peace (1990)
So Far So Good... So What! (1988)
Peace Sells... But Who´s Buying? (1986)
Killing Is My Bussiness... And Business Is Good! (1985)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Roadrunner Records
Stopáž: 47:57
Produkce: Andy Sneap
Od jednej z mojich najobľúbenejších kapiel som už naozaj nečakal nič, bola pre mňa jednoducho mŕtva. O to príjemnejšie je prekvapenie menom "United Abominations".
Zdravý, hutný a viac ako chutný návrat k thrashovým hostinám z konca osemdesiatych a začiatku deväťdesiatych rokov okorenený fantastickým súčasným zvukom pána Sneapa.
Totálne hitovice "Washington Is Next", "United Abominations" (neskutočný nosný riff!), "Gears Of War", doplnené o materiál, ktorý za nimi zaostáva naozaj iba o malý kúsok - áno, aj nová verzia "A Tout Le Monde" je výborná.
Veľmi príjemné počúvanie!
Tak ano, jsou to MEGADETH. Ovšem, jak se již stalo smutnou tradicí, i "United Abominations" jasně ukazuje, jak moc Mustainovy chybí kytarista s Friedmanovským citem pro aranž a stavbu sól. Opět velká snaha o slalom mezi tím nejsilnějším, co kdy ze zrzavé dílny vzešlo, ale je to snaha čím dál úmornější a lopotnější (čest výjimce "Washington In Next!" - podobné hitíky Mustainovy vždycky slušely a sluší). A nápad s novou verzí "A Tout Le Monde" podřezává větev definitivně, neboť dávný monstr hit v podstatě jen kopíruje a pak, když i podobná vykopávka zbytek materiálu (s tou jedinou výjimkou) hravě předčí, jen tím ještě důrazněji upozorní na polovičatost aktuální tvorby.
Chtě nechtě musím říct, že tohle album MEGADETH mě … zklamalo. A to jsem od něj nečekal nic moc. Vlastně, upřímně řečeno, úplně by mi bývalo stačilo rovnocenné pokračování „The System Has Failed“ (2004), jež v novodobých dějinách kapely znamenalo do puntíku vydařenou sázku na jistotu. O rovnocennost však v případě novinky (navážející se vtipnou přesmyčkou v názvu do Spojených národů) jde maximálně v případě skladeb „Sleepwalker“, „Washington Is Next!“ (taky jí žeru!), „Never Walk Alone … A Call To Arms“, „Gears Of War“ a „Burnt Ice“. Zbytek alba zastihuje Mistra a jeho současné přidržtašky v nedbalkách, jednou rukou si kusem metalového trika zakrývající zbytek nahoty, a tou druhou zoufale, úporně a bezvýsledně snažící se o typickou jiskru megadethovského rukopisu. A to mě tedy opravdu netěší, zvlášť když jsem „United Abominations“ očekával s opravdovou nadějí. Místo toho se teď chvílemi dokonce obávám toho nejhoršího, totiž že za nějaký ten čas po téhle desce (parafráze klasika) skutečně neštěkne ani pes.
Jak Louža udiveně tvrdí, že mu po vydání "United Abominations" přijde, že po tomto díle neoprávněně neštěká ani pes, tak já se tomu naopak nedivím vůbec. Novinka je albem naprosto zbytečným, které nic neřeší. Nejedná se ani o důstojného nástupce legendárních deset a více let starých výtvorů MEGADETH, ani o žádný stylový kotrmelec. "United Abominations" není albem dobrým a už vůbec ne vynikajícím, na druhou stranu není ani albem vyloženě sračkovým. Je jen sázkou na jistotu a sbírkou plytkých a nepříliš nápaditých atributů dřívější Mustaineho tvorby. Kromě "Washington Is Next!" se na něm nenalézá jediná skladba, která by mě nutila si jej občas pustit. Vzhledem k minulosti MEGADETH mě přijde jako pouhé doznání - "Chceme tu nadále být, ale nemáme co sdělit".
Zatím to na mě působí jako odvar z nejslavnějších alb kapely a nemůžu se dokopat, abych si to pouštěl pořád dokola a oblíbil si to. Moc mě to nebaví, uvidíme časem. A vůbec jsem nepochopil A Tout Le Monde v nové horší verzi.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.