OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
SAMAEL a Nuclear Blast. Komu tohle snoubení nebe a pekla nešlo pod vousy, ten určitě s napětím očekával, jak si švýcarští elektro-metaloví průzkumníci povedou ve stáji plné zasloužilých klusáků s přeraženýma nohama a hříbat s bujnou hřívou (kterou ovšem čmajzla z hlavy někomu jinému). Moje obavy byly nemalé a jak se záhy ukázalo, i částečně opodstatněné.
Už od prvních not příruční detektory kovu spustí hysterický jekot. SAMAEL se vrací do mantinelů žánru, z nějž se po gloriózní temné mši „Passage“ začali mílovými kroky vzdalovat. Ale zatímco „Reign Of Light“ představilo Švýcary jako roztančené elektro-disko-metalové hračičky, novinka je opět zakovává do masivního pancíře. Zvuk kytar je hutnější, zemitější, jejich role posílená, značně se oživily i ambice samplovaných bicí, které vyluzují členitější rytmy. Xyho klávesy se tak trochu vyvazují z role vůdčího instrumentu a tvrdí muziku tradičními rejstříky a trademarkovými motivy, bez nichž si SAMAEL nelze představit.
Materiál Solární duše představuje celkem zajímavé pojetí moderního mainstreamového metalu s čitelnou melodickou výstavbou, zapamatovatelnými refrény a údernými riffy. Nutno přiznat, že ani v tomhle balení nechybí muzice Švýcarů svébytná atmosféra a epizující exotickou výpravnost (výborné songy „Quasar Waves“, „Slavocracy“ a „Western Ground“), ale všeho je tak nějak poskrovnu a člověk už zdaleka nemá pocit, že stojí tváří v tvář kapele, která je na cestě. Naopak. Z kolekce vydechuje sázka na osvědčené, lehce nostalgické pošilhávání po vrcholech diskografie („On The Rise“ jen těžko popře krevní pouto s „Passage“) a bohužel místy i achillova pata SAMAELů – kvalitně zaranžovaná nuda („Alliance“, „Ave!“) a nově i znatelná míra metalové samoúčelnosti a automatismu („Valkyries New Ride“, „Suspended Time“).
Není sporu o tom, že SAMAEL mohli při plnění kádrového profilu „více“ metalové kapely dopadnout i hůř a samozřejmě si cením toho, že si kapela navzdory určité rutině našla prostor pro své tradiční silné stránky. „Solar Soul“ je album, z něhož nejsem nadšený, ale ani pohoršený. Uvidíme, zda si Švýcaři mezi vysloužilci u Nuclear Blastu jen na moment oddychnou a pak tryskem vyrazí zase někam do kosmu... chtěl bych tomu věřit. Protože Solární duše je zaručeně nejslabším článkem jejich pestré diskografie.
Jak hodnotím přechozí desky:
Ceremony Of The Opposites [1994] – 8.5/10
Passage [1996] – 10/10
Exodus [MCD 1997] – 7/10
Eternal [1999] – 9/10
Reign Of Light [2004] – 8.5/10
Xy a spol. opouštějí hvězdné elektro-dálavy a vrací se zpět na rodnou metalovou hroudu. Bohužel s albem, které lze označit za rozpačité mnohem více než za strhující.
6 / 10
1. Solar Soul
2. Promised Land
3. Slavocracy
4. Western Ground
5. On The Rise
6. Alliance
7. Suspended Time
8. Valkyrie´s New Ride
9. AVE!
10. Quasar Waves
11. Olympus
Hegemony (2017)
Lux Mundi (2011)
Above (2009)
Solar Soul (2007)
Reign Of Light (2004)
Eternal (1999)
Exodus (MCD) (1996)
Passage (1996)
Rebellion (1995)
Ceremony Of Opposites (1994)
Blood Ritual (1992)
Worship Him (1990)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Nuclear Blast
Produkce: Waldemar Sorychta, Xy
Studio: The Cube, Albertine and Roystone Studios, Switzerland
Nevidím to tak negativně. SAMAEL už skoro nejsou „dark“ a až na výjimky nabízí posluchačsky vstřícný vkusný metalový popík k tanci i poslechu plný nakažlivých refrénů a melodií. Pravda, občas tam jsou slyšet zřetelné citace sebe sama, ale čert to vem. I když na konstatování, že se jedná o nejslabší materiál SAMAEL možná něco bude.
opakování je matkou moudrosti, ale občas to nudí, víme?!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.