OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přání nenechat vás čekat na další díl demonadílky tak dlouho jako na ten minulý jsem si vzal za své, a tak vás v krátkém časovém sledu zvu znovu na malou procházku tuzemskými garážemi a zkušebnami. Příjemné počteníčko.
VIDOCK - Promo CD 2007
Tomu tedy říkám progrese. Přestože kapela VIDOCK vznikla teprve v lednu 2007, už o měsíc později odehrála svůj první koncert a k dnešnímu dni jich má na kontě neuvěřitelných 26. Ve stejně závratné rychlosti pak také ústecké trio stihlo natočit i první promo materiál, na němž představuje prozatím tři skladby, určené především heavy metalovým příznivcům. A sázeje na tradiční provedení (povzbuzené ovšem notnou dávkou skladatelského citu kytaristy a zpěváka Tomáše Eislera), nevede si v nich špatně, jen co je pravda. „De Sade“, „Kruh se uzavírá“ a skutečně kouzelná „Rituál“ (na CD doprovozená i klipem, poplatným bohužel minimu finančních prostředků, které kapela evidentně při jeho natáčení měla) totiž chladí pravým a pevným kovovým dotykem, jenž místy (snad kvůli Eislerovu zpěvu zřetelně připomínajícího Doda) dává vzpomenout třeba slovutného VITACITu. Regulérní album je přislíbeno do podzimního turné s KERN, takže definitivní soud si ponechám až do té doby, nicméně momentálně zkrátka nehodlám popírat fakt, že tahle kapela je mi velmi, velmi sympatická. Tak ať se ten nahrávací rituál zdaří!
(6,5 / 10) www.vidock.cz
BLOODY ROSE - 3
Českobudějovičtí BLOODY ROSE na své třetí řadové nahrávce dokončili putování za pevným ukotvením na tuzemské scéně a je nutno přiznat, že celkem úspěšně. „3“ je totiž albem poměrně vyváženým, invenčně na překvapivě solidní výši, jež od začátku až téměř po samotný konec baví velice barevným pojetím toho, čemu se říkává (dejme tomu) doom rock. Jediné, s čím je kapela na štíru, tak je samozřejmě prapůvodní originalita, kterou se v tomhle případě po právu mohou pyšnit pouze PARADISE LOST a v čistě domácích podmínkách (a tedy již rovněž „inspirovaní“) také klatovští PROMISES. Pokud ale kapela obecně najde a zpracuje tolik životaschopných nápadů, jako se to podařilo právě BLOODY ROSE („Dýchám tě“, „Stíny“, „Duch uschlých jeřabin“, „K srdci blíž“ nebo „V mý hlavě“), pokud jí nezradí zpěv, který v sobě navíc v temném rock´n´rollu vždycky musí mít něco maličko jiskřivého (Kamil Dráb je zde mužem na svém místě), myslím, že se o výsledek ve vytýčených hranicích nemusí bát, a že, stejně jako v tomto případě BLOODY ROSE, sklidí spíše příznivé ohlasy. A pokud ne, může si započítat alespoň ten můj.
(6,5 / 10) www.bloodyrose.net
DICE WITH DEATH - Demo
Hrát v kostky se smrtí se nevyplácí, to budiž hned zkraje zdůrazněno nejen jako všeobecná poučka o nebezpečí hazardu s lidským životem, ale i jako shrnutí mého dojmu z demo nahrávky (se vším všudy, tedy včetně otřesného zvuku) skupiny DICE WITH DEATH. Tihle hoši se na ní vydali na zkušenou, ale zapomněli při tom na jedno – k takové výpravě je třeba už alespoň nějaké ty minimální zkušenosti mít. Bez nich si totiž vystačí akorát tak na historický exkurs do dob, kdy (ale opravdu v plínkovém stádiu) se nahuštěním heavy a thrash metalu formoval death metal. Klasické drhnutí ještě klasičtějších riffů, klasicky burácející řev zpěváka (do jisté míry připomene Marcela „Pípu“ Novotného z KRYPTORu, jehož tvorba se ostatně ve všech šesti skladbách DICE WITH DEATH dá rovněž vystopovat) a klasický materiál, kterého ve své době (a nejen v ní) bylo všude spousta. Dnes už na podobný soudek kovu člověk moc často nenarazí, pochopitelně, neboť vše podstatné zde bylo řečeno již snad stotisíckrát, a pokud dotyční nemají (jakože rozhodně jen těžko můžou mít) nějaký zvláštní nápad či příchuť, která by tomu všemu dala nějaký obecnější smysl, ani by se na podobné vlně neměli nechat unášet. A pokud přece jen, tak ať si to klidně drhnou ve zkušebně, ať s tím baví partičku nejbližších známých a kámošů, ale na víc ať raději ani nepomýšlejí.
(2,5/10) www.dicewithdeath.com
PERGAMEN - Psychopoetik
Dnešní Demonadílka by mohla být vskutku zářným příkladem toho, kterak vycucané jsou už téměř veškeré metalové zdroje a prameny. Jestliže jsem totiž u každé shora zmíněné kapely nalezl nějaké to známější jméno, které mi pomohlo poměrně přesně přiblížit a definovat její produkci, výjimku neučiním ani u dvojice PERGAMEN (dříve PERGAMEN LUCIFERIAN). Tihle hoši s opravdovým zápalem rozdmýchávají blackový odkaz MASTER´S HAMMER a je to cítit prakticky z každičkého okamžiku čtyřicetiminutové nahrávky nazvané výstižně „Psychopoetik“. Typicky mrazivá kytarová řežba, vedená povětšinou ve středním tempu (bicí automat pro tuhle muziku opravdu není tím pravým ořechovým), zaškrcený vokál, který jako by z úst Frantovi Štormovi vypadl, a temné texty, zkoušející pochytit alespoň něco málo z nenapodobitelné lyriky Pánova kladiva („Prosťáček zjihlý, nic netuše kráčí, načež těžké rány, k zemi ho sráží, v husté tmě smůly, hold nešel vhod, staniž se ghoulů, hlavní chod“ /„Čerstvý mord“/), tomu všemu na první pohled neschází nic podstatného. Jenže originál je v tomhle případě jenom jeden, to je málo platné.
(5 / 10) www.pergamen.org
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.