OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Sólová deska ostříleného multiinstrumentalisty ze skupiny PERSONA GRATA a SKRATFŠTRKU je náladovkou se vším všudy. Kdykoliv si pouštím jeho aktuální počin, cítím se jako zhýralý životní filosof, hřející si ruce o hrnek kafe u velké okenní tabule útulné rohové kavárny, který přemýšlí o svém prázdném životě pozorujíc lidský šum na deštěm bičované ulici za sklem. Ona úvodní stránka na bookletu totiž není jen obalem kotouče. Dokonale graficky odráží nálady obsažené na hudebním nosiči nazvaném „Slepé hviezdy v mŕtvom nebi“. Pomalé baladické skladby, ze kterých srší příjemná melancholie, dokáží vykouzlit neopakovatelnou náladu naplněnou až po okraj esencí, jež nutí posluchače obrátit se ke svému vlastnímu životnímu příběhu.
Pop rockové hladiny se zde proplétají s bluesovou grácií a vytvářejí pozoruhodnou mozaiku, která je vzdušná i dusná zároveň. Velmi dobře bych si dovedl toto dílo představit jako sound track k nějakému nezávislému filmu. Jediná věc, jež mi po čase začala vadit, bylo tempo, ve kterém se celé album nese. Je stále stejné, pomalu proplouvá, nezpomaluje ani nezrychluje (pominu-li šestou píseň „Vraciam sa ti domov“) a tím se stává po čase lehce monotónní. Skladby se v podstatě nedostávají se svou stopáží pod pět minut, což také udělá své, ale v celkovém vyznění to vidím jako výhodu. Alespoň má posluchač čas nasát a důkladně zpracovat vůně, jež mu kompozice nabízejí. Za zmínku stojí i zvuk, který bych rozhodně netipoval na nějaké pokoutné domácí studio. Produkce vykazuje známky zkušenosti, profesionálního přístupu, citu a talentu pro aranž i smysluplného obsahu. Při tom všem si Martin zachovává punc civilního skladatele, který dokáže uchopit kompozici velmi procítěně a střídmě. Martin Huba je zajímavý objev, jenž si drží svůj svébytný rukopis patrný i v ostatních projektech – jen tak dál! A i když se to nemá, v tomhle případě udělám výjimku. Je třeba ukázat prstem na tohoto člověka a říci: „Má talent!“
Baladická esence života od talentovaného hudebníka.
8 / 10
Martin Huba
- hudba a texty
Igor Havetta
- bicí
Martin Huba
- ostatní hudební nástroje a zpěv
1. Posedenie s priateľmi
2. Zo srdca Galaxie
3. Karneval
4. Hora zo skla
5. Most medzi svetmi
6. Vraciam sa ti domov
7. Hádam si nemyslíš že spíš
8. Slepé hviezdy v mŕtvom nebi
Slepé hviezdy v mŕtvom nebi (demo) (2007)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Samovydání
Stopáž: 49:50
Produkce: Martin Huba
Studio: Domácí studio Martina Huby
Ako fanusik Skratfstrku som cakal nieco zivsie a hudobne experimentalnejsie. Toto CD je dokonalym zrkadlom autorovych najtajnejsich myslienok :)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.