OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Inu, už je to starší záležitost, ale slib je slib. Takže jak to bylo pohádko? Zabloudilo kuřátko jménem Michael H. Andersen (Withering Surface) do hospody a potkalo kohouta Jespera Jensena (Iniquity), ožrali se a řekli si „hele, zavoláme klukům z Taetre a založíme si proprdelní deathovou kapelu.“ A jak řekli, tak udělali. Mnozí se z toho následně i podělali. A o co že se tedy v případě tohoto radioaktivního prvku (totiž Thoria) jedná? Inu o řádně klišovitý a staroškolsky vzorně dřevní rychlý deathmetal. Thorium je kapela pro zábavu, ovšem kapela, a to třeba zdůraznit, složená z dobrých hudebníků. Nic originálního, ale přesně to, co udělá deathmetalovému fanouškovi radost a naplní ho jistým pocitem nostalgie, protože je to tradiční, ale zároveň dobře zahrané.
A co že nám ještě chybí ke štěstí? Ano ovšem – je třeba mít řádně blasfemický obal od řádně deathmetalového „umělce“. A jak řekli, tak udělali – totiž zavolali Pepovi Petagnovi a ten jim za odměnu, že byli tak hodní, namaloval pár fialových čertů a lebek, kteří se vbrzku zaskvěli na hrdém obalu ještě hrdější deathmetalové hordy, kterou si jako zlaté vejce promptně rezervovala firmička Dajhárt. Zlo bylo zplozeno... No uznejte, není to krása? Prostě klasický nářez a songy typu Crest For War, Abomination Of God, Crypts Of Chaos, Impaled, Betrayed By God, Countless Ways To Die, Ocean Of Blasphemy, Desecrating The Graves, Dawn Of Flames... Týý volééé, takový klišé se hned tak nevidí! Ale přesně o to u Thorium jde – o zábavu. Ve svých blábolech si Michael H. Andersen plní své nevybité touhy z mládí a všichni ostatní se dobře baví všemožnými deathmetalovými pózami a vzorovými stupnicemi v krásně školáckých riffech., rychlých rytmech, zlých šklebech... Ano ano, je to dobře zahraná sranda. A pokud tohle víte a přijmete to, tak o nic nejde a všechno je v pohodě! Vždyť proč se nebavit, hudba má být především zábava..! A tenhle skandinávský opilecký klub se baví náramně, především pak na účet těch, kteří nadšeně píší o jejich (instru)mentálních kvalitách a originálních postupech. A víte, čím tito „voryjors of det“ své první album uzavřeli? No, vy už to asi víte, ale já vám to stejně povím – ještě větším klišé! A že je to „kult vod Dýsajt“ je snad jasný... Lunatic Of God‘s Creation... A Satan má další důvod obávat se o své pekelné žezlo... Pohádky je konec, ale u Diehard čekejte brzké pokračování jménem Unleashing The Demons, ve kterém budou plameny ještě plamenovatější, čerti čertovatější a hroby hrobovatější etc. Dobrou noc strýčku Fido, dobrou noc děti...
8 / 10
Morten Ryberg
- kytara
Allan Tvedebrink
- basa
Michael H. Andersen
- vokály
Jesper Frost Jensen
- bicí
1. Crest For War
2. Abomination of God
3. Crypts of Chaos
4. Impaled
5. Betrayed By God
6. Countless Ways To Die
7. Ocean of Blasphemy
8. Desecrating The Graves
9. Dawn of Flames
10. Lunatic of God's Creation
The Bastard (2024)
Danmark (2022)
Blasphemy Awakes (2018)
Feral Creation (2008)
Unleashing The Demons (2002)
Ocean Of Blasphemy (2000)
Vydáno: 2000
Vydavatel: DieHard Music
Stopáž: 33:01
Produkce: Pytten
Studio: Greighallen Studio
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.