OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
CEPHALIC CARNAGE jsou na tvrdé scéně již značně etablovaným pojmem, proto bez větších okolků pojďme k představení dílka samotného. Hned na úvod mohu prozradit, že se (opět) jedná o skvělou míchanici extrémních stylů s žánrovými odbočkami, instrumentální dokonalostí a nadprůměrným skladatelským umem. Zároveň se z tvorby coloradských huličů/drtičů tak trochu vytrácí výplachové grindové běsnění (ale nebojte, stále je přítomno v dostatečné míře) a hned na první poslech je zcela evidentní výraznější příklon k „metalovosti“ vlastní produkce. To však na škodu rozhodně není, v komplexu tak nahrávka působí hutnějším dojmem a navíc tato skutečnost neznamená ani ten nejmenší odklon od zvrácené agrese, jež byla „cefalikům“ vždy vlastní; tato v současnosti pouze dostává jiný (a rozhodně ne nezajímavý) rozměr.
Kromě obligátního death metalu se tak pravděpodobně poprvé v historii kapely můžeme setkat s místy až blackmetalovou zběsilostí („Touched By An Angel“) či naopak téměř „heavíkovou“ melodičností. Dojde však i na saxofónek, ponuré doomové nálady, známky oldschoolové příchuti a na své si přijdou také příznivci matematiky (např. v šílené jízdě „Divination & Violation“). Vše je přitom pochopitelně obaleno do – pro kapelu typické – extrémní death-grindové fůze, z níž CEPHALIC CARNAGE vycházejí a z níž prostřednictvím výše zmíněných prostředků vytvářejí brutální náklep plný překvapivých momentů a technických fines. V jednotlivých skladbách se kontinuálně prostřídávají techničtější a experimentálnější úseky s těmi přímočařejšími či houpavějšími, což je také ku prospěchu věci – ucho posluchačovo díky tomu není vystaveno neúnosné míře nepřetržitého proudu komplikovaných pasáží a dostává se mu i zaslouženého odpočinku. Třičtvrtěhodinka muziky tak uplyne jako nic.
Vyzněním nahrávky jsem byl původně trochu překvapen. Čekal jsem možná větší příklon k jiným hudebním vodám (třeba něco ve stylu „Ontogeny Of Behavior“ z minulé desky) a nikoliv tak masivní porci agrese a brutality (přestože vysoce sofistikované a po technické stránce stoprocentní), jíž je nahrávka prostoupena, a která se na člověka válí jako lavina od začátku až do konce, přičemž nedává ani tu nejmenší možnost úniku. Nakonec si však po poslechu „Xenosapien“ pomlaskávám spokojeností a bavím se možná ještě víc než u „Anomalies“. Pevně věřím, že budete i vy.
Opět se jedná o skvělou míchanici extrémních stylů s žánrovými odbočkami, instrumentální dokonalostí a nadprůměrným skladatelským umem.
8 / 10
Lenzig Leal
- vokály
Zac Joe
- kytary
Steve Goldberg
- kytary
Nick Schendzielos
- basa
John Merryman
- bicí
1. Endless Cycle Of Violence
2. Divination & Violation
3. Molting
4. Touched By An Angel
5. Vaporized
6. Heptarchy (In The U.K.)
7. G.lobal O.verhaul D.evice
8. Let Them Hate So Long As They Fear
9. The Omega Point
10. Megacosm Of The Aquaphobics
11. Ov Vicissitude
Misled By Certainty (2010)
Xenosapien (2007)
Digital Carnage (EP) (2005)
Anomalies (2005)
Lucid Interval (2003)
Exploiting Dysfunction (2000)
Conforming To Abnormality (1998)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 44:12
Produkce: Dave Otero
Studio: domácí studio (Denver)
CEPHALIC CARNAGE popáté a nutno dodat, že znovu výtečně. Trochu se mi sice stýská po masivním grindovém válci jménem „Lucid Interval“ ale i tahle multistylová míchanice má své nezpochybnitelné kouzlo. Pravda, v některých případech spolu nejrůznější žánrové veletoče jaksi nekoexistují, speciálně mám na mysli položku „Touched By An Angel“, která mi do celkového konceptu „Xenosapien“ ne a ne zapadnout. Jinak ovšem nelze tenhle široce pojatý (myšleno v kontextu tvorby coloradské pětice, samozřejmě) výlet napříč styly hodnotit jinak, než velmi pozitivně. CEPHALIC CARNAGE dokázali překvapit i na své páté řadovce a znovu dostáli pověsti kapely, která rozhodně nemá ve zvyku přešlapovat na místě. A toho si já cením na rovných osm bodů.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.