OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pred štyrmi rokmi vyšli pod značkou Candlelight Records v krátkom slede reedície troch pilierov prvej fázy nórskej (black)metalovej avantgardy, vydaných v rozmedzí rokov 1995 a 1996 na kedysi vplyvnom labeli Misanthropy Records – „Aspera Hiems Symfonia“ od ARCTURUS, debut FLEURETY „Min Tid Skal Komme“ a jediný album VED BUENS ENDE, „Written In Waters“.
Dovolím si povedať, že dnes znie skutočne „pokrokovo“ len posledný z nich. Nie preto, že by prví menovaní tak zostarli, ale preto, že kým ARCTURUS a FLEURETY vyšľapali cestu odnoži blackmetalu, ktorá sa neskôr rozliezla po celom svete (a následne stratila výnimočnosť), VED BUENS ENDE sa vydali do slepej uličky, na konci ktorej vztýčili svoju vlajku neopakovateľnej „divnosti“, ktorej zbytky sa dajú nájsť nanajvýš v hudbe, produkovanej personálne prepojenými projektami. Carl-Michael Eide (VIRUS, DHG, AURA NOIR, SATYRICON), Vicotnik (DHG, CODE) a Skoll (ARCTURUS) pod menom, znamenajúcim „na konci dúhy“, natočili pomník zvláštnosti, album ako z Alenky v krajine zázrakov.
Rozobraný na prvočinitele nepôsobí „Written In Waters“ nijako zvláštne. Všetky elementy klasického blackmetalu sú tu, ale pokrivené ďaleko nad rámec normálnosti. Disonantné blackmetalové riffy provokujú a zachádzajú takmer k falošnosti, rovnako ako Eideho sentimentálny čistý spev, vznášajúci sa nad touto zvláštnou hudbou tak, ako prízračné postavy na oboch verziách obalu – pôvodnej, i tej z počítača Kima Sølveho, ktorá zdobí reedíciu. Až na občasné záblesky tradičného blacku, ktoré nečakane prerazia, aby rovnako náhle stíchli (najvýraznejšie v strede albumu – vo Vicotnikovej „Den Saakaldte“ a „Carrier Of Wounds“), sa celý album nesie v spomalenom tempe, akoby ste platňu pustili na nesprávnu rýchlosť. Komplikovaná rytmika má dosť priestoru na vyniknutie a nemalou mierou prispieva k pocitu, že aj keď ste už všetko kdesi počuli, na tejto doske je to akosi znepokojujúco naopak.
Celý album je popretkávaný narkotickým oparom zmaru, rezignácie, psychického aj fyzického uvoľnenia po vypätí, ktoré prišlo ešte pred prvými tónmi. Texty sú plné útržkovitých a snových príbehoch o bosorkách a diablovi, porazenom a doráňanom padlom anjelovi, téme opäť v rámci žánru klasickej, ale interpretovanej úplne inak: „Pozri na moje zlomené krídla, a perie na nich, prach v mojich očiach... Moje nádherné rany sú otvorené... aby si mohla nahliadnuť do mojich snov,“ spieva sa v „Coiled In Wings“ a časté „ja“ spolu s Eideho civilným, akoby unaveným hlasom dodáva na sile: „Plačem, nie za mojou dušou v jej živej schránke, ale pre tých, čo svoje túžby niesli skrze mňa“. Samotný záver, „...ako v horúčkach, som plameň, som Smrť. Pretože ja, to ja spriadam naše rúhanie...“, mantra opakovaná v posledných dvoch skladbách je leitmotívom nahrávky.
Jediný exemplár svojho druhu, latiméria divná metalovej hudby a ojedinelý a kontroverzný pokus o „iný“ metal, nie o evolúciu smerujúcu preč od kovových žánrov. Dokonale jesenný album (nielen vďaka tomu, že jedna skladieb sa volá rovnako, ako náš spomienkový seriál) konzervujúci predsmrtnú atmosféru do drážok CD, ktoré – na rozdiel od mnohých míľnikov metalovej muziky – s plynúcimi rokmi doslova rastie.
Neopočúvateľná doska.
„Dotkol som sa vetra
Dotkol som sa bolesti
(A raz som sa dotkol diabla)“
Jeden z najoriginálnejších a nezopakovaných pokusov o iný pohľad na blackmetal. To je všetko.
Carl-Michael
- spev, bicie a perkusie
Vicotnik
- blackmetalový vokál, gitary
Skoll
- basgitara
+
Katrine S.
- ženský spev
1. I Sang For The Swans
2. You, That May Wither
3. It's Magic
4. Den Saakaldte
5. Carrier Of Wounds
6. Coiled In Wings
7. Autumn Leaves
8. Remembrance Of Things Past
9. To Swarm Deserted Away
Those Who Caress The Pale (EP) (1997)
Written In Waters (1995)
Datum vydání: Neděle, 1. října 1995
Vydavatel: Misanthropy / Candlelight
Stopáž: 57:14
vicotnik je genius, vím už to hodně dlouho, v tomto albu dokázal cvyjádřit pocity, které sám nedokážu popsat
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.