OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
O německém spolku FLESHCRAWL se často a s oblibou hovoří jako o obyčejné „kopírce“. Tímto nepříliš lichotivým slůvkem je kapela titulována pro svojí bezmeznou náklonnost k pravému skandinávskému old school death metalu. Ač pocházejí z Ulmu a jsou všichni do jednoho Němci jako polena, znějí jako kdyby disponovali občanským průkazem s razítkem švédského království. Za svůj extrémně vřelý vztah ke stockholmské kultuře si mimo jiné vysloužili i nejeden nelichotivý posudek překypující výrazy typu „imitátor“ nebo „epigon“. Ovšem ještě před tím než FLESHCRAWL předčasně odsoudíte i vy, seznamte se raději s několika zásadními fakty, které mohou mít sílu převážit imaginární misky vah vašeho vnímání ze strany negativní na stranu pozitivní.
Tak za prvé, vznik kapely jest datován rokem 1987 – tedy přesně do období, kdy největší pojmy švédského old school dělaly teprve první nejisté krůčky nebo dokonce ještě vůbec neexistovaly. V těchto časech však kapela působila pod názvem MORGÖTH a krátce nato i jako SUFFOCATION (!). První jméno se ukázalo nevhodné díky přítomnosti krajanů MORGOTH a to druhé vzalo za své hned jakmile si nějací holobrádci z Long Islandu dovolili vydat jakési demo „Reincremated“. V Ulmu přesto nezavládlo zklamání, pánové nezahořkli a po dvou nezdarech konečně nalezli název, který tu s námi zůstal dodnes – FLESHCRAWL.
Těžko říci, co tuhle kapelu vlastně přitáhlo ke stockholmskému zvuku, v té době ani nemohla mít k dispozici dostatek „studijního materiálu“, snad několik málo demo pásek a jen stopové množství regulérních alb, která měla to štěstí, že se dostala přes baltské moře k uším širší veřejnosti. Avšak i ta trocha dokázala FLESHCRAWL přesvědčit, že právě švédská studia a jejich posádky jsou tím pravým klíčem k dosažení jejich vysněných cílů. A tak se i stalo, mladí Němci brzy hostovali za pulty studií Montezuma, Unisound, Abyss, Fredman nebo Underground a až na jednu jedinou výjimku zde natočili všechny záznamy své bohaté diskografie. Tou výjimkou je aktuální album „Structures Of Death“.
O zvuk se ale nemusíte obávat ani tentokrát, FLESHCRAWL ho mají za ta léta pevně zažitý a tak ani návštěva domácího studia Toninfusion na jejich švédském glancu pranic neubrala. Ovšem to je současně jediná dobrá zpráva, kterou pro vás dnes mám. Ne, tihle Němci se na žádném ze svých alb nedostali na tak vysokou kvalitativní úroveň jako žánrové hvězdy typu GRAVE, EDGE OF SANITY nebo DISMEMBER, ale na druhou stranu byli vždy symbolem slušné („Impurity“, „Made Of Flesh“) a místy i nadstandardně odvedené práce („Bloodred Massacre“). To však bohužel přestává na nové desce platit, neboť čelíme poměrně nezáživnému, sterilnímu materiálu dávajícímu na odiv povážlivou koncentraci jasně vycpávkových míst. Úvod tomu ještě tolik nenasvědčuje, titulní otvírák nebo čtyřka „Written In Blood“ totiž snesou i přísnější měřítka, nicméně od páté skladby „A Spirit Dressed In Black“ to jde z FLESHCRAWL strmě z kopce. Jednoduché skladbičky o několika sporých, na kost ohlodaných motivech jako je kupříkladu „Rest In Pain“ jsou na kapelu s dvacetiletou praxí jednoduše nedostatečné. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že z několika málo riffů nemáte nárok zkonstruovat zdařilou skladbu, právě naopak, takoví UNLEASHED jsou již roky živoucím důkazem, že i tahle minimalistická technika se v rukou povolaných osob může změnit v účinnou zbraň. FLESHCRAWL takový talent nemají, v méně rozmáchlých (pokud vůbec mohu tento termín v intencích severské školy využít) skladbách jim to pořádně skřípe a nezachrání je ani typický zvuk po vzoru DISMEMBER ani tradičně spolehlivý výkon vokalisty Svena Grosse.
Němci ve švédském rouchu tentokráte zakolísali. I přes slušné zahájení jejich nová deska „Structures Of Death“ pozvolna upadá a upadá až nakonec skončí na hranici pouhého průměru a místy dokonce i malý kousek pod ní. FLESHCRAWL jsou po dvou dekádách aktivity unavení a zemdlení, rezervoáry jejich kreativních myšlenek dnes sotva stačí pokrýt kapacitu MCD. Problémem je, že si s tímto sporým arzenálem troufli na více než čtyřicetiminutovou porci hudby. Jak to dopadlo, vidíte sami.
Kamarádi vám napálili CD "Structures Of Death" a zlomyslně ho označili jako nové album DISMEMBER. Vy jste to samozřejmě sežrali i s navijákem a teď se jen divíte a marně přemýšlíte, kde ten starý kozák Kärki udělal chybu. Koukejte se rychle vzpamatovat.
5,5 / 10
Sven Gross
- zpěv
Mike Hanus
- kytara
Oliver Grbavac
- kytara
Nico Scheffler
- baskytara
Bastian Herzog
- bicí
1. Skulls Of The Rotten (Intro)
2. Structures Of Death
3. Into The Fire Of Hell
4. Written In Blood
5. A Spirit Dressed In Black
6. Fleshcult
7. Into The Crypts Of Scattered Souls
8. Anthem Of Death
9. Nothing But Flesh Remains
10. Rest In Pain (R.I.P.)
11. About Mortality
12. War Of The Dead
Structures Of Death (2007)
Crawling In Flesh (best of) (2005)
Made Of Flesh (2004)
Soulskinner (2001)
As Blood Rains From The Sky, We Walk The Path Of Endless Fire (2000)
Bloodred Massacre (1997)
Bloodsoul (1996)
Impurity (1994)
Descend Into The Absurd (1992)
Lost In A Grave (7" EP) (1991)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 41:22
Produkce: Martin Schmitt
Studio: Toninfusion Studios (Ulm, Germany)
Kontakt: FLESHCRAWL, Finkenweg 17, 89257 Illertissen, Germany
mne sa to páči podla mna si zo štokholmskej scény vybrali to najlepšie ale kopirka to rozhodnie nie je
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.