OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Odpadlík z moravských Sacrist Pavel Dlabaja se přidal na Slánsku k pár spřízněným duším a další melodická blacková kapelka je na světě. Tak čím že se nás to snaží pánové a dáma oblažit? Na obalu se zvláštním logem mají židovský hřbitov, skoro stejný jako ten, na kterém jsem pracoval loni v létě. Zajímavá práce, mimochodem... A muzika? Inu znáte to – kytarky, klávesky, škopíčky, sem tam pípnutí hostující slečny Veroniky a tak dál. To vše po strašidelném chrámovém intru s deštěm, zvony a mumláním mnichů, ať už jakékoli konfese... Bojim? Nebojim... Podobně, i když možná místy ne tak rychle hrávali před pěti lety jistí Ritual na demu In Nomine. Co se týče atmosféry, kterou se snaží Oblomov navodit, tak lze říci, že je víceméně klasicky blackmetalová. Snové obrazy v textech ladí s muzikou, ale když Oblomov naslouchají „hlasům, jež šeptají mé jméno“, slyší „tiše úpící hlasy, jež předjímají konec“ „vidí nápisy na zdi“ a „vědí, že mohou prorokovat budoucnost ze svých snů“, tak je sice moc hezké, že to všechno vnímají, voní to sice po mystice, ale už trochu vyčpěle. Oproti zmíněným Ritual mají Oblomov větší tendence k melodice. Bubeník se místy tváří trochu nejistě, ale vokály a kytary Pavla a Honzy vše zachraňují v pěkných, leč tradičních polohách a riffech. Pochválit lze sóla, což byl výrazný rys Pavlovy hry už u Sacrist. Klávesy u Oblomov neplní roli „mohutných stěn“, ale spíše občasného doplňku. Do budoucna ale kapela plánuje klapek víc... Zmínil jsem slečnu Veroniku. Ta je, stejně jako bubeník, zároveň členkou slánských folkrockových Deratizérů. U bicmana Petra to není tak znát, ale Veroničinu intonační nejistotu, nevýraznost (pípavost) projevu a křečovitou anglickou výslovnost se ve zvuku ze studia Jazzové sekce podařilo zachytit bohužel věrně. Stejně tak celkový zvuk je nevyrovnaný, bicí zní dutě a vystupují dopředu... jasně, je to první demo, prostě ochutnávka tvorby a Oblomov jistě brzy stvoří něco lepšího a vyzrálejšího. Tvůrčí potenciál na to mají, ale na Final Destination působí jako celek ještě dost nejistě. Uvidíme příště, když se vleze do jiného studia a dílo se podaří, bude to pěkná vizitka sice ne moc originální, ale dobré melodičtěji laděné blackové kapely.
6 / 10
1. Disintrogation
2. Elements
3. Fire Walk With Me
4. Cradle For The Bleeding Child
5. Final Destination
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.