OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Asi se nemá cenu přít se o tom, že válka je svinstvo. Tento fakt si je však stále potřeba připomínat a filmové plátno je pro to velice vhodným prostorem. Leč umělecké ztvárnění hrůz, které s sebou konflikty na celém světě přinášejí, nebývá úkolem zrovna nejlehčím. Takový film musí mít velice silnou emocionální náplň a uvěřitelnost. Musí svého diváka pohltit natolik, aby se dokázal vcítit do jednání aktérů a blíže pochopit, co se jim honí hlavou, ať už jsou jejich pohnutky a motivace k boji jakékoliv.Vděčným tématem pak v tomto případě bývá účtování s vlastní minulostí. Zatímco Američané si prožili svůj Vietnam, s trochou nadsázky se dá říci, že francouzským Vietnamem byla válka o nezávislost Alžírska, která proběhla ve druhé polovině padesátých let minulého století. Ačkoliv samotná Francie pojem „válka“ připustila až v roce 1999, krvavý konflikt si vyžádal mnoho lidských obětí a jak už to chodí, na obou stranách jej provázaly nepředstavitelná zvěrstva.
S tímto, ve francouzské kinematografii zatím poněkud opomíjeným, tématem se rozhodl popasovat režisér Florento Emilio Siri, který si už prostřednictvním snímku „Rukojmí“ (2005) vyzkoušel i práci v Hollywoodu. Své dílo pojal jako střet dvou pohledů na válečné běsnění. Střet zkušeného veterána a „neposkvrněného“ idealisty. Když při noční akci nešťastně umírá velitel jedné francouzské posádky operující v alžírských horách, je na jeho místo povolán poručík Terien (Benoít Magimel). Mladý voják plný idealistických myšlenek se tak tváří v tvář setkává s pravou podstatou války a způsobem jejího vedení, a to jak z francouzské, tak z povstalecké strany. Je šokován pohledem na mučené alžírské zajatce a jejich následné zabíjení. Nelíbí se mu styl, jakým jsou jednotlivé bojové operace vedeny ze strany seržanta Dougnaca (Albert Dupontel). Ten je ostříleným válečníkem se zkušenostmi z druhé světové války i jiného francouzského koloniálního konfliktu v Indočíně. Sám už příliš nepřemýšlí nad smyslem počínání jeho země v severní Africe a válka samotná pak pro něj představuje spíše zažitý způsob života.
Tomuto jednoduchému a především americkými tvůrci několikrát použitému schématu se však nedostalo patřičně uvěřitelného zpracování. Jednotliví aktéři se chovají až příliš křečovitě, pronášejí sice mnohé známé a pravdivé myšlenky, leč tyto z jejich úst znějí jen jako prázdné fráze. A samotný přerod idealistického poručíka v nekontrolovatelné zvíře rovněž nepatří k nejvěrohodnějším. Tímto se vracím k mým myšlenkám z prvního odstavce, na základě kterých jsem nucen konstatovat, že „Mezi nepřáteli“ se nezapomenutelným a umělecky hodnotným obrazem krvavého běsnění stane jen ztěží. Pozornost si však pohříchu zaslouží pouze technická stránka jeho provedení. Kamerové filtry dokáží navodit tíživou atmosféru boje v členitých alžírských horách (točilo se však v sousedním Maroku) a dokáží i bez prázdných vět divákovi sdělit, že tato válka byla prohraná ještě před jejím prvním výstřelem. Snad díky menší věrohodnosti dialogů a jednání postav Siri nedokáže diváka vtáhnout do děje ani díky jinak, dá-li se to tak v této souvislosti vůbec říct, citlivě pojatým naturalistickým scénám, které nehrají pouze na co nejbrutálnější efekt. K nejsilnějším momentům snímku patří prohledávání napalmem zničeného vrcholu hory, kdy nám tvůrci dokazují, že to přeci jen jde. Takhle vydařených a emoce vyluzujících pasáží je však ve filmu pohříchu málo. Siri, jak již bylo trefně poznamenáno i v několika dalších recenzích, je především zručný rutinér schopen natočit technicky kvalitně zvládnutý špektákl. Ovšem v tomto případě mám pocit, že si pro ukojení svých tvůrčích choutek vzal až příliš velké sousto.
Francouzské válečná drama zachycující krvavý konflikt v Alžírsku postrádá dostatečnou emocionální hloubku a uvěřitelné ztvárnění hlavních hrdinů. Z bahna průměru jej alespoň mírně vytahuje několik silných momentů, kvalitní technické provedení a působivá hudba.
6,5 / 10
Vydáno: 2007
Vydavatel: Les Films du Kiosque
Stopáž: 111 min.
Ennemi intime, L'
[Francie 2007]
Režie: Florent Emilio Siri
Scénář: Patrick Rotman, Florent Emilio Siri
Kamera: Giovanni Fiore Coltellacci
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Benoît Magimel, Albert Dupontel, Aurélien Recoing a další.
Premiéra v ČR / SR: 22.11.2007 / 3.1.2008
Válečný film o pro Středoevropana ne tolik známých dějinách. Válka za osvobezení Alžírska od francouzské koloniální nadvlády, resp. za udržení jednoty "Francie". Film je silný spíše svým námětem a prostředím, než hereckými výkony a dějovou linií. Opět se zde objevují postyvy veskrze kladné, rozporuplné i zápornější. Zkrátka jedná se o slušnou podívanou.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.