OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nestává se věru příliš často, aby extrémní metalová kapela přišla s dvojalbem. Tento kousek se letos v létě „podařil“ australským nevycválancům BLOOD DUSTER. Dopomoci jim k tomu muselo vydavatelství z druhého konce světa – Obscene productions. Už je zažitým zvykem, že kapely, které se objeví na festivalu Obscene Extreme, zanedlouho své desky u Čurbyho i vydávají. Mnozí si jistě vzpomenete na poněkud svéráznou prezentaci těchto australských frajírků v červenci před dvěma lety, která byla zakončena vrhnutím pivního kelímku plného moči do publika.
Vím, že to s recenzí souvisí jen pramálo, nicméně mi tímto svým počínáním BLOOD DUSTER k srdci příliš nepřirostli, a tak jsem možná zpočátku přistupoval i k jejich nové nahrávce. Tu zdobí velice povedené grafické zpracování. Od ztvárnění obalu až po fotky v bookletu CD se jedná o velice příjemný vizuální zážitek. Stylizace skupiny do rolí ozbrojených pouličních gangsterů má šmrncovní provedení a jde ruku v ruce s hudební náplní disků. Dílo je rozděleno na dvě řekněme tematické části. V té první, pro kapelu netradiční, si BLOOD DUSTER vyzkoušeli hoblování starého dobrého rock ’n’ rollu, což jim jde překvapivě dobře. Z několika průhledných avšak úderných a lehce zapamatovatelných riffů poskládané skladby mají správný drive, energii a v neposledním řádně i přesvědčivý nadhled. Reinkarnace starých dobrých punkových motivů jde australským až překvapivě k duhu a časem zjistíte, že se od jejich standardní tvorby až tolik neliší. To si plně uvědomíte po poslechnutí závěrečného kousku prvního disku – táborákového popěvku „The Night They Burned Old Emo Down“ a následném zasunutí druhého disku do přehrávače. Druhá polovina „díla“ je tvořena již klasickou BLOOD DUSTER rubanicí nesoucí se plně v intencích jejich lehce ironického grindu. Právě ta v tomto případě slouží jako důkaz faktu, že jejich grind nemá zas tak úplně daleko k brutálněji pojatému punku. I v tomto případě platí, že nahrávka odsýpá svižně a plynule a v rámci žánru v zásadě nemá vážnějších nedostatků. Zároveň však na druhou stranu ani nemá příliš mnoho výrazných a palec nahoru zvedajících míst. Všechno je tak nějak standardní, se sázkou na jistotu a bez odvahy z takto dobře vyjetých kolejí vybočit. Samozřejmě, že v mnoha případech je i tohle důvodem k maximální spokojenosti. Ono v konečném důsledku ani provedení „Lyden Nå“ nedává příliš mnoho příčin k nespokojenému prskání, ale mám-li mluvit sám za sebe, tak já osobně od BLOOD DUSTER čekal trošku odvážnější „show“ než jen, byť jinak velice solidní, přehrávání žánrových standardů.
PS: Album má dokonce i třetí část, která však není součástí recenzovaných disků. Je však volně k dispozici na domovské stránce kapely. www.bloodduster.com
Standardně kvalitní album australských BLOOD DUSTER, jenž je rozděleno na dvě části, je zachycuje i v pro ně poněkud netradiční poloze. Příjemný poslech, který prošumí a zas toho tolik po sobě nezanechá.
7 / 10
Tone Bone Silver
- vokály
Jason P.C.
- basa
M-Lo
- kytara
Belt Thrower
- kytara
Rizzo
- bicí
1. Disk 1:
2. Intro
3. Three Ohh Seven Ohh
4. Piss Stomper
5. The Kids Can Get Fucked
6. Rock N Roll Jihad
7. Broke Ass Bitch
8. Myspace Your Face
9. Angry Dragon
10. I Love The Pills
11. Duster Duster
12. The Night They Burned Old Emo Down
13. Disk 2:
14. Tendons Sliced For Transport
15. The Rich Breed Fucking Cockhead Children Who Will One Day Be Your Employer
16. The World And Everyone In It Deserves To Die
17. Recreational Killing
18. Better Start A Seed Bank
19. Child Labour Economics
20. Barrel Chock Full Of Dead Cops
21. Czech It Out I Got Some Rules
22. Lustmord
23. Oh My Myra Hindley
24. E55
25. Raped With A Tyre Iron
26. I Saw Your Dad Sucking Off Another Dudes Dad
27. Organs For Profit
28. Strung Up With Cock In Hand
29. Ballad Of Henry And Otis
30. Slow And Longina
Vydáno: 2007
Vydavatel: Obscene Productions
Stopáž: 27:27 / 16
Produkce: Jason P.C.
je túto kapelu žeriem dlhé roky a ich rock n roll ma neskutočne baví
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.