PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dámy a pánové, máte rádi avantgardu? … Ano pane. Vím, že je to hloupá otázka. Ale přesto se ptám – máte? Cože? Vy se na něco ptáte mě? Co je to vlastně ta avantgarda? Vy to nevíte? Aha, počkejte chvilinku, juknu do svého slovníčku cizích slov, …moment… tak českým ekvivalentem tohoto v kulturních kruzích a hlavně undergroundu (cože je to vlastně ten underground?) hojně zneužívaného slova je „vedoucí skupina“ nebo „předvoj“. Tedy předvoj. Ale čeho? Uměleckého stylu, trendu? Asi tak. Teď už možná tak trochu tušíme, co to je – tak ještě jednou. Máte ji rádi, tuhle avantgardu? Á, támhle se nám někdo hlásí! Jmenujete se? Václav, výborně – takže tamten vlasatý a vousatý jinoch ji má rád. A Václave, proč Vy ji vlastně máte rád? Tak teď jsme Vás asi trošku zaskočili, co? Mno, vidíme, že se nám Václav zamyslel, tak ho necháme chvilku dumat a my se pojďme věnovat albu, které tak trochu avantgardní je. Neočekávejte ale nezničitelné vojsko drancující umělecké směry za tímto předvojem. Oni spíš budou vždy průkopníky… Průkopníky, za kterými nikdo nejde. O kom je řeč? O průzkumné umělecké jednotce, která záškodnicky kontaminovala komorní hudbu. O fenoménu zvaném METAMORPHOSIS.
Člověk si při poslechu této hudby vybaví malý divadelní klub, do něhož ústí foyer, kterým se táhne vůně dýmkového tabáku a silné turecké kávy. Jako by posluchač přímo seděl v sedačce a cítil ono komorní umělecké fluidum, které mu hravými prstíky masíruje krk. Jako by Kafkovu povídku někdo přepsal na notový papír. Oproti devětadevadesátkovému „Contaminated Chamber Music“ je následovník mnohem méně uzpívaný, což je jedině dobře. Pokud se zpívá, tak se tak děje, krom jediné anglicky otextované skladby („Expedition“), v turečtině, což celé album zajímavě koření. Více prostoru dostávají epické instrumentální plochy vyprávějící hudební příběhy, a to aniž by obsahová stránka ztratila na plnohodnotnosti. Oproti minulosti je cítit určité zklidnění vod, po kterých METAMORPHOSIS plují, ale rozhodně se tak neděje na úkor jejich aranžérského rukopisu, ten je zachován a jako štíhlá vkusná jachta s ostrou přídí si razí svoji vlastní cestu hudebním oceánem. Barevné propletence oděné do temně sytých odstínů splétají opět jen čtyři strunné nástroje. Housle, violoncello, akustická a elektrická kytara. „Luff“ je až po okraj napěchované dějovostí a syrovou sdílností. Zvuk celého alba má své vlastní kouzlo. Až neuvěřitelně je zachován charakter jednotlivých nástrojů, při poslechu tohoto počinu cítíte šaramantní křivky ušlechtilých dřevěných kusů z mistrovské dílny. Jako byste se přímo dotýkali těl instrumentů. „Luff“ je již druhým albem, které vychází u ostrovního labelu Leo records, který pojímá hlavně alternativní jazzovou hudbu, a spolupráce s tímto vydavatelstvím skupině velmi svědčí. Nevtíravé, ale přesto podmanivé a jímavé melodie, komorně rebelantská příchuť, aranžérská epika a dotaženost – to jsou hlavní atributy aktuálního počinu „Luff“.
Tak co, Václave, už jste si to rozmyslel? Tak povídejte…
Vysoko postavenou laťku se povedlo opět přeskočit. Rakousko-turecko-český strunný kvartet vyznávající neprošlapané cesty v bludišti hudební alternativy opět nezklamal.
9 / 10
Martin Alacam
- akustická kytara, vokál, elektrická kytara
Richard Deutsch
- elektrická kytara, vokál
Christoph Pajer
- housle, vokál
Jan Kavan
- violoncello
1. Northern Light
2. Sayonara
3. On Transit
4. Piknik
5. Balkon
6. Expedition
7. Zigzag
8. Fading
9. Bir Arada Birarada
10. Osvradjinn
11. Cinematics For Lunatics
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.