OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pamätám si to doteraz. Je čosi vyše roka po smrti Kurta Cobaina a mne sa konečne podarilo dostať sa k dychtivo očakávanej kazete s debutom FOO FIGHTERS, vtedy ešte one-man bandu sympatického vlasáča, chvíľu predtým sedávajúceho za bubnami NIRVANY. Nadšenie mi neskazilo ani to, že na onej páske chýbali názvy skladieb – po jednej som ich chodil opisovať do miestneho obchodu s CD, hanbiac sa napísať si celý tracklist naraz.
Dnes mám takmer dvakrát viac rokov, ale tá nostalgická sympatia k Davidovi Grohlovi vo mne zostala. I keď prerod FOO FIGHTERS z kapely „toho z NIRVANY“ na štadiónovú stálicu sa udial takpovediac za mojim chrbtom – matne si pamätám, že to všetko začal bláznivý klip „Everlong“ z dvojky „The Colour And The Shape“ (po jej producentovi siahla kapela aj teraz) a potom nasleduje tma, z ktorej sa len sem-tam zaškerí Grohlov ksicht, ktorý sa stal pravidelným návštevníkom tituliek rockových magazínov.
Strih: píše sa rok 2005 a seattleskí ufóni vydávajú dvojalbum „In Your Honor“, priznávajúci nemalé ambície – unplugged „Skin And Bones“ ich o rok neskôr len podčiarkol a snáď symbolicky naznačil, že Dave Grohl cíti, že definitívne dorástol svojho bývalého frontmana. (Nedorástol.)
„Echoes, Silence, Patience & Grace“ debutoval v prvej trojke albumových rebríčkov najväčších trhov na oboch stranách Atlantiku. Pritom ide opäť o „normálnu“ dosku, pod vkusným obalom neskrývajúcu nič viac (a nič menej), než rockové pesničky. Singel „Pretender“ je odpálený hneď v úvode, i keď autor recenzie pred jeho predstieranou, radio-friendly tvrdosťou uprednostňuje nasledujúcu ironickú „Let It Die“: „Myslievaš na mňa?/Ach, si tak pozorná“.
Už opatrný úvod mohol naznačiť, že to s vzťahom k aktuálnym FOO FIGHTERS nemám úplne vybavené. Na jednej strane je všetko OK – všetci chlapci v kapele vedia hrať lepšie, ako trio z NIRVANY, ale história sa tu neprepisuje a prepisovať nebude. Nemuselo by to byť na škodu, FOO FIGHTERS však nezriedka skĺzajú k pejoratívnemu „bonjoviovskému“ významu škatuliek AOR alebo štadiónový rock. Akoby všetko bolo dávkované v množstvách, ktoré ťažko poslucháčovi čo i len rozstrapatia účes, po dravosti a agresivite debutu zostali len stopy, netreba nikoho nasrať. Alebo už na to neostáva chuť – to rozlúsknem, až mi bude Grohlových tridsaťosem.
Je to skrátka o očakávaniach: „Long Road To Ruin“ je opäť dobrá skladba v uvoľnene americkom duchu starých SOUL ASYLUM, s nemenej chytľavým refrénom – ideálna do auta, ako fanúšik FOO FIGHTERS si ho pravdepodobne môžete dovoliť, ak už dávno nejazdíte na služobnom. Je to posledná tretina albumu, ktorá prekvapí: „Ballad Of The Beaconfield Miners“ (inštrumentálka pre zavalených baníkov, ktorí si do šachty vypýtali iPod s muzikou Davea Grohla a spol.) viac, než málo pripomenie „Bron-Y-Aur Stomp“ od LED ZEPPELIN. Aj nasledujúce skladby potvrdia, že grohlovci sa vracajú ku koreňom, ktoré dobre a symbolicky reprezentuje hudba Angličanov Pageho, Planta, Jonesa a Bonhama, vychádzajúca z amerického blues a pred takmer štyrmi desiatkami rokov symbolicky cestujúca za slávou opačným smerom, než FOO FIGHTERS – Američania žnúci úspechy v Británii.
Vychádza mi z toho, že FOO FIGHERS sú takmer dokonalými syntetizátormi vplyvov, preverených rokmi. Daňou za rafinovanú prácu s inšpiráciami (sám starý metalista Dave Grohl má toho napočúvané nemálo) je uniformita, priemernosť, davovosť – a následkom presne toho istého obrovský, pred onými dvanástimi rokmi isto nečakaný masový úspech. „Sme len obyčajní ľudia, ja a ty/či čas z nás spraví sochy, sa uvidí“ („Statues“). Vzletné slová sa k civilným FOO FIGHTERS hodia rovnako málo, ako kategorický odpis. U nás sa za to dáva päť a pol. Ja pridám pol boda naviac, za všetku tú patetickú nostalgiu.
Vzletné slová sa k civilným FOO FIGHTERS hodia rovnako málo, ako kategorický odpis. Pol boda naviac, za všetku tú nostalgiu.
6 / 10
Dave Grohl
- spev, gitara, piano
Taylor Hawkins
- bicie, piano
Nate Mendel
- basgitara
Chris Shiflett
- gitara
+ hostia
1. The Pretender
2. Let It Die
3. Erase/Replace
4. Long Road To Ruin
5. Come Alive
6. Stranger Things Have Happened
7. Cheer Up, Boys (Your Make Up Is Running)
8. Summer's End
9. Ballad Of The Beaconfield Miners
10. Statues
11. But, Honestly
12. Home
Medicine At Midnight (2021)
Concrete and Gold (2017)
Sonic Highways (2014)
Wasting Light (2011)
Echoes, Silence, Patience & Grace (2007)
Skin And Bones (2006)
In Your Honor (2005)
One By One (2002)
There Is Nothing Left To Lose (1999)
The Colour And The Shape (1997)
Foo Fighters (1995)
Vydáno: 2007
Vydavatel: RCA / Sony BMG
Produkce: Gil Norton
Studio: Studio 606
Foo Fighters nahrali podľa mňa najrôznorodejšiu dosku. Na jednej strane vypaľovačky (famózny otvárak The Pretender, ktorý radím medzi to najlepšie čo vzišlo od Foos; potom Let It Die, Long Road To Ruin) a na druhej strane komornejšie veci (Stranger Things Have Happened; But, Honestly; Home). Album je ale nevyvážený, pomalších vecí je tam viacej ako tých klasických rockových - prečo to nezariadili tak, aby sa striedali vypaľovačky s baladami? Napriek tomu sa jedná o veľmi dobrý album od mojej najobľúbenejšej rockovej kapely. Ešte pripojím hodnotenia predošlých albumov: Foo Fighters [9/10] The Colour And The Shape [10/10] There Is Nothing Left To Lose [8/10] One By One [8,5/10] In Your Honor [7/10]
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.