OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skutoční fanúšikovia EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN si v ostatných rokoch užívajú luxusnú „kingcrimsonovskú“ starostlivosť a možnosť investovať peniaze do fanklubových edícií a raritiek. Pre nás ostatných už od začiatku deväťdesiatych rokov funguje ten istý model: album raz za tri-štyri roky, takže prejedenie nehrozí. Len jedna tohtoročná zmena je viditeľná hneď: rúcajúce sa novostavby sa po rokoch rozišli s labelom Mute a „Alles Wieder Offen“ vychádza vo vlastnej réžii. Celý proces vedúci k vydaniu dokumentovala skupina na blogu a sprevádzalo ho nezvyklé množstvo internetových „komunitých“ aktivít – kompletný album sa stále dá vypočuť na Last.fm.
Inak je „Alles Wieder Offen“ na prvé vypočutie „len“ ďalším z rady. Kontinuitu s predošlými doskami – „Silence Is Sexy“ a „Perpetuum Mobile“ – predstavuje aj obal, digipak s kolážou nástrojov, ktoré si pre seba EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN vyrábajú a ktoré je počuť v pozadí väčšiny skladieb. Piesní vcelku „normálne“ rockových, ba až popových – tam, kde je v popredí pokojný, zamatový hlas Blixu Bargelda, ako v zvláštne kľudnej „Nagorny Karabach“: „Mesto je zahalené v hmle/Stojím na vrchu hory/V mojej tmavej záhrade/Vtlačený medzi dve nebá/V mojej vlastnej enkláve/Tam sa skrývam/V Náhornom Karabachu“.
Na druhom póle stojí hneď nasledujúca singlovka „Weil Weil Weil“, hypnotická, dunivá skladba s mantrickým, na hre so zvukmi slova postaveným zborovým spevom v refréne – na spôsob „Was ist ist“ z „Ende Neu“. Celý album je prešpikovaný rôznymi déjà vu, obrúsenými vďaka rozumným rozostupom medzi nahrávkami na príjemne znesiteľné minimum. Medzi ne patrí citácia z „Perpetuum Mobile“ v úvode „Let’s Do It A Dada“. Hneď po jej odznení sa táto priznaná pocta hnutiu dada, s ktorým EN kedysi začínali, odpichne do burácajúceho industriálneho maršu plného samplovaných zvukov, ťahaného vpred pulzujúcim rytmom Hackeho basy a Bargeldovým nezvykle dôrazným deklamovaním.
Novinka – ako prakticky všetky albumy z „kľudnej“ éry EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN, poteší hlavne tých, ktorých baví vyzobávať detaily z úžasného zvuku. Bowieovská gitarová linka v pozadí „Ich Hatte Ein Wort“ je jedným z tých obyčajnejších – podrobné uvádzanie všetkých nástrojov v booklete otvára priestor pre skutočnú detektívnu prácu: ktorý zvuk patrí tryskovej turbíne, kde počuť modrý kýbeľ, čo je zosilnená kovová pružina alebo proste „domáci spotrebič“?
Pri tom všetkom je navyše „Alles Wieder Offen“ vyrovnanou kolekciou, natoľko silnou, že najlepšia skladba môže prísť luxusne na záver: „Ich Warte“ je z tých piesní, ktoré „nesú“ albumy – podobne ako titulné veci z oboch predošlých radoviek. Gradujúca skladba s intímnym textom o „čakaní na chvíľu, keď nebude na čo čakať“ je skutočným vrcholom dosky, ktorá je určite viac, než ďalšou položkou do diskografie tejto zásadnej skupiny.
„Alles Wieder Offen“ je vyrovnanou kolekciou silných skladieb, ďalším z radu vydarených albumov od zásadnej berlínskej skupiny - z radu, ktorý dokonca kvalitatívne smeruje nahor.
8,5 / 10
1. Die Wellen
2. Nagorny Karabach
3. Weil Weil Weil
4. Ich Hatte Ein Wort
5. Von Wegen
6. Let's Do It A Dada
7. Alles Wieder Offen
8. Unvollständigkeit
9. Susej
10. Ich Warte
Alles Wieder Offen (2007)
Palast der Republik (DVD) (2006)
Perpetuum Mobile (2004)
Silence Is Sexy (2000)
Ende Neu (1996)
Tabula Rasa (1993)
Haus der Lüge (1989)
Fünf Auf der Nach Oben Offenen Richterskala (1987)
Halber Mensch (film) (1985)
Halber Mensch (1985)
Zeichnungen des Patienten O. T. (1983)
Kollaps (1981)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Einstürzende Neubauten / Ryko / Potomak
Stopáž: 53:45
Produkce: Erin Zhu
Studio: The Bunker, Berlín
Moje první bližší setkání s legendou a ihned jiskra přeskočila. Z industriální minulosti si EN přinesli dar práce se zvukem, schopnost sestavit konvenční melodii z netypických zvuků, vyšperkovat píseň tak, že zní typicky, i když po jejím povrchem tepe srdce blues, rocku nebo ambientně zasněná nálada. Jednoduchá texty jsou nesmírně působivé, magnetizují svým pečlivým přednesem a vtahují do téhle podivné prostory, kde se tovární útroby mísí s širými dálavami hor. Vpodstatě nenacházím na tomto kompletu jediné zastavení, které by mě něčím silně nezaujalo, nezískalo si mě. Inteligentní a přitom jednoduše přístupná deska, která má dar zhmotňovat širokou škálu nálad.
Ich Warte
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.