OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je neuveriteľné, že človek so životopisom Dylana Carlsona žil takmer dekádu v úplnom zabudnutí. Muž, ktorý kúpil a doručil Kurtovi Cobainovi osudovú brokovnicu, si vystrihol krátku rolu v bulvárnom filme „Kurt And Courtney“, nechal sa vyhodiť od kultového seattleského labelu Sub Pop a na desať rokov uložil EARTH k ľadu. Z „právnych a s drogami súvisiacich“ dôvodov.
Po opatrných undergroundových nových začiatkoch (zachytených na mdlom živáku „Living In The Gleam Of An Unsheathed Sword“ a experimentálnom splite s KK NULL) sa EARTH naplno vrátili v roku 2005: vydaním „Hex; Or Printing In The Infernal Method“ definovali svoju novú podobu tak, ako ju počujeme a vidíme aj o tri roky neskôr.
Medzi „Hex“ a „The Bees Made Honey In The Lion’s Skull“ sa stihlo vtesnať nezabudnuteľné európske turné so SUNN O))), nasledované CD/DVD „Hibernaculum“, albumom-nealbumom postaveným na transformácii kultových kusov z ranej éry skupiny do dnešného „westernového“ zvuku. Práve „Hibernaculum“ je prvým dôvodom rezervovaného hodnotenia novinky EARTH: na aktuálnom albume nenájdete nič skutočne prekvapivé a v porovnaní s „Hibernaculum“ nie je ťažké uzrieť, že silu skladieb ako „Ouroboros Is Broken“ či „Coda Maestoso In F (Flat) Minor“, fungujúcich rovnako dobre v diametrálne rôznych aranžiach, nie je vonkoncom jednoduché napodobiť.
Na druhej strane na „The Bees Made Honey In The Lion’s Skull“ nie je nič ozaj „zle“. No ani hosťovanie rešpektovaného jazzového gitaristu Billa Frisella a zahustenejší a prepracovanejší zvuk nedokázali naplniť (moje) očakávania. Dalo by sa citovať z recenzie „Hex“ či „Hibernaculum“ – súčasní EARTH sú (stále) tradície ctiacou skupinou, hudbou pre letargické polihávanie na terase, soundtrackom k americkému duchu prebývajúcemu vo vysušenej prérii a vo viacerých aspektoch návratom k americkým sedemdesiatym rokom. Úsporné a čisté tóny gitary a pomalé tempo lenivých bicích sú citlivo doaranžované (ozve sa aj hammond organ) a skutočne dokážu navodiť atmosféru medovo rozťahaného polospánku – rovnako, ako pôsobia promofotografie skupiny, statické, kľudné a tradicionalistické, snáď až nepatrične „spokojné“. Nemôžem sa však ubrániť dojmu, že ide o výrazové prostriedky, z ktorých sa nedá brať príliš dlho.
Celá diskografia EARTH je však prešpikovaná experimentami, nečakanými zmenami štýlu či zostavy. Nič z toho „The Bees Made Honey In The Lion’s Skull“ skutočne neprináša. Natískajúca sa otázka znie, koľko fanúšikov v podstate experimentálneho subžánru sa uspokojí s takto konzervatívnou doskou.
Je ťažké zastaviť pomaly sa vkrádajúci pocit, že "hexovský" model EARTH začína byť vyčerpaný.
7 / 10
Dylan Carlson
- elektrická gitara a zosilňovače
Adrienne Davies
- bicie a perkusie
Steve Moore
- klavír a wurlitzer, hammond
Don Mcgreevy
- basgitara a kontrabas
+
Bill Frisell
- elektrická gitara a zosilňovač (skladby 1, 4, 5)
1. Omens And Portents I: The Driver
2. Rise To Glory
3. Miami Morning Coming Down II (Shine)
4. Engine Of Ruin
5. Omens And Portents II: Carrion Crow
6. Hung From The Moon
7. The Bees Made Honey In The Lion's Skull
Primitive And Deadly (2014)
Angels Of Darkness, Demons Of Light II (2012)
Angels Of Darkness, Demons Of Light I (2011)
A Bureaucratic Desire For Extra-Capsular Extraction (2010)
Live Europe 2006 (2008)
The Bees Made Honey In The Lion's Skull (2008)
Hibernaculum (2007)
Living In The Gleam Of An Unsheathed Sword (Live) (2005)
Hex; Or Printing In The Infernal Method (2005)
Pentastar: In The Style Of Demons (1996)
Sunn Amps And Smashed Guitars (live) (1995)
Phase 3 - Thrones And Dominions (1995)
Earth 2 (1993)
Extra-Capsular Extraction (EP) (1992)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Southern Lord
Stopáž: 53:25
Skladbu "The Driver" si môžete stiahnuť zo stránky Southern Lord: http://tinyurl.com/39wfwx
Dovolím si malú, bezvýznamnú motoristickú vsuvku. Medík od včeličiek ukuchtený do levej lebky je to najlepšie, čo som kedy v aute počúval. Neuveriteľné pocity. Človek sa zrazu nikam neponáhľa, ochotne zastaví na oranžovú, usmieva sa na okoloidúcich a je neustále v dobrom rozmare. Len nech to hrá čo najdlhšie, nechce sa mi vystupovať.
Môj vzťah k legende EARTH vystihuje fakt, že môj najobľúbenejší album, "Hex...", nie je tradičný EARTH a zoznámenie výhradne s ním vám o ich pravej tvári veľa nepovie.
"The Bees Made Honey In The Lion's Skull" je ďalším krokom "novej", hexovskej éry, čo človek ako ja určite ocení, no skutočné nadšenie trvá približne toľko, čo podrobnejšie zoznámenie. Včelárska novinka je znova ideálnou "background" music, no bohužiaľ už nie je zároveň aj plnohodnotný epos ako jeho westernový predchodca. Forma zostáva približne rovnaká, no dakam sa vytratila duša, jedinečnosť a v neposlednom rade aj zvláštny druh pútavého rozprávačstva. "The Bees Made Honey In The Lion's Skull" je len podmazom, ku ktorému si treba vymyslieť vlastný príbeh. Je to tak dobre? Bohužiaľ nie.
O to väčšia škoda, že už veľmi dávno som nezažil tak dokonale samostatný a obrazotvorný názov albumu.
Nadpozemska zalezytost stoyckeho pokoja a budhystyckej nyrvany trvajuca 53 mynut 25 sekund :)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.