OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Páni muzikanti z formácie FERMATA si povedali, že ak na svojom konte nemajú ani best of, ani live album a dokonca ani v dnešnej dobe tak moderné DVD, nebude na škodu všetky tieto nedostatky odstrániť jedným vrzom. Tak v októbri 2007 vznikol v bratislavskom Klube za zrkadlom zvukový aj obrazový záznam koncertu, ktorý sa stal základom pre koncertné DVD s názvom „Live v Klube za zrkadlom“. Nenápadný čierny digipak so strieborným logom obsahuje okrem samotného disku aj skromný booklet s krátkymi komentármi od Mariána Jaslovského a Ladislava Snopka.
Pri pohľade na playlist zaplesá srdce nejedného fanúšika skupiny, keďže sa na ňom objavilo to najlepšie a zároveň aj najdôležitejšie, čo kedy vzišlo z ich dielne. Samozrejme, že sa Griglák a spol. s týmito songmi pohrali a ani jeden z nich sa nevyhol koncertnej úprave, takže v tomto prípade nejde o klasické ťahanie peňazí z vreciek fanúšikov. V tejto forme podáva FERMATA svojim obdivovateľom pridanú hodnotu v podobe na jedničku zvládnutého a kvalitného záznamu plného rockového besnenia, jazzovej hravosti a progresivity. Aj napriek viac-menej statickému podaniu, som sa pri sledovaní DVD nenudil, keďže páni muzikanti svojimi výkonmi doslova strhávajú pozornosť a z objatia nimi produkovaných melódií a rytmov sa nie je jednoduché vyslobodiť. No, aby som sa neopakoval a neprepĺňal túto recenziu superlatívmi, skúste si prečítať reportáž z košického koncertu formácie, ktorý sa uskutočnil necelý mesiac pred nahrávkou tohto DVD. Moje pocity z tejto akcie aj zo záznamu na DVD sú relatívne identické. Okrem koncertného záznamu obsahuje disk ešte bonusový materiál vo forme klipu „Spomienka na Amsterdam“, fotogalérie a záberov zo zákulisia. Žiaľ, bonusová časť disku ma, mierne povedané, sklamala. Zábery zo zákulisia a rozhovory sú kratučké a tak trochu prázdne. Fotogaléria obsahuje síce kvalitné obrázky, no je ich len pár a pochádzajú výhradne z natáčania DVD. Po toľkých rokoch existencie skupiny je na škodu, že sa nevyužil priestor, ktorý nosič ponúkal k zozbieraniu a spracovaniu historického materiálu, aspoň toho mála, čo sa zachovalo. Taktiež interview s členmi skupiny mohlo byť obsiahlejšie a predovšetkým, zaoberať sa okrem vtedy pripravovaného koncertného záznamu aj iným témami, ktoré by určite zaujali hlavne mladších fanúšikov, ktorí o skupine vedia len málo.
Aj napriek tomu považujem „Live v Klube za zrkadlom“ za výborný nosič, ktorý by nemal chýbať v zbierke žiadneho fanúšika skupiny. Pretože produkcia skupiny, kvalitný obraz, výborný zvuk, nasadenie a schopnosti muzikantov vyvážia akékoľvek „bonusové sklamania“.
Spolu s DVD vyšlo ako alternatíva aj hudobné CD, ktoré ale narozdiel od obrazového záznamu obsahuje len skrátený playlist:
01. For Huascaran
02. You And Me
03. Dr. Gamow
04. Genuine
05. Guitar Dreaming
06. Vasco Da Gama
07. Part 1
08. Viňa Del Mar
Živé DVD jazz-rockovej legendy. Je potrebné napísať viac?
9,5 / 10
František Griglák
- gitary a programovanie
Fedor Frešo
- basgitara a bass pedal
Peter Preložník
- klávesy
Igor „Teo“ Skovay
- bicie
1. For Huascaran
2. Dr. Gamow
3. You And Me
4. Rendez-vous
5. Genuine
6. Guitar Dreaming
7. Vasco Da Gamma
8. Full Power
9. Apple Tree In Winter
10. Part I
11. Viňa Del Mar
12. Memories Of Amsterdam (videoklip)
Live v Klube za zrkadlom (CD/DVD) (2007)
Fero Griglák & FERMATA - Next (2005)
X (1999)
Real Time (1994)
Simile (1991)
Ad Libitum (1984)
Generation (1981)
Biela planéta (1980)
Dunajská legenda (1980)
Huascaran (1977)
Pieseň z hôľ (1976)
Fermáta (1975)
Vydáno: 2007
Vydavatel: ETNA production
Produkce: Fedor Frešo
Mix a mastering: IMI Studio, zvukový inžinier: Ivan Minárik
Koncertný zvukár: Fedor „Fifo“ Frešo
Video záznam: MM Film s.r.o., Marek Mackovič
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.