OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
První, čeho si při spatření tohoto CD tuzemský posluchač všimne, je obal od Deathera. Temný obrázek, který osobně považuji za jednu z nejlepších Jardových prací... Navíc ta kresba perfektně sedla do nálady druhého alba těhle amerických tradicionalistů. Ano, Disinter se opravdu hlásí k starší škole deathmetalu. Jejich druhé CD Welcome To Oblivion jsem minule dost chválil, ale troufám si říct, že tady se pánové z Chicaga překonali. Kompozičně je tohle album dotaženější, ale nečekejte nějaké technickými finesami vyšperkované opusy. Úvodní brnkačka naladí a pak už se jenom jede v hutném a zčásti thrashovém základě. Disinter jsou kapela instrumentálně poměrně nevyrovnaných kvalit. Mají jednoho z nejrychlejších bubeníků, co jsem kdy viděl a slyšel, ale na druhou stranu co do strunné sekce, tam originalitou ani přílišnou virtuozitou právě neoplývají. Skutečně, celkové vyznění Disinter nepřináší vcelku nic nového. Pokud bych měl být hodně kritický, tak nebýt toho šikovného bubeníka, nic zas tak výjimečného by na té kapele nebylo. Ale právě ty bicí party celou kapelu posunují minimálně o dvě třídy výš. A jinak Disinter pěkně straší – i v tom jsou tradiční. No uznejte: What Once Was Again Shall Be, An Eternity Of Pain, Woven With Pestilence And War, Upon The Winds Of Vengeance... Disinter skutečně dýchají tou starou školou, což jim například u mne opět přidává. Zionův vokál se pohybuje mezi řevem a murmurem a jeho texty plné smrti, strachu, bolesti a touhy po pomstě – navíc čiší chladem a železem; člověk alergický na klišé by z toho dostal psotník. Mně jsou ale právě tou svou staromilskostí a thrashovým základem Disinter sympatičtí a musím říct, že jestli se mi Demonic Portraiture nelíbí víc, než jeho předchůdce, tak minimálně stejně. A kecy o tom, že Morbid recs. podepisují smlouvy s béčkovými kapelami z USA jsou nesmysl. Pravda je spíš taková, že právě ta staromilskost momentálně v USA moc neletí. Amíci se prostě vozí na brutálním trendu, Evropa však dokáže ocenit i jiné věci, než je gore, gore gore...
9 / 10
1. The First and Last in Battle / Strength & Honour
2. An Eternity of Pain
3. Where We Are Mortal
4. The Hunter's Moon
5. Woven With Pestilence and War
6. What Once Was, Again Shall Be
7. Cyclopean Ruins
8. Upon The Winds of Vengeance
9. Whirling Spectral Voices
10. Demonic Portraiture Blinded by Fear (At The Gates cover)
As We Burn (2004)
Demonic Portraiture (2002)
Welcome To Oblivion (2000)
The Beauty of Suffering (EP) (1999)
Torn From The Grave (demo) (1997)
Desecrated (1996)
With The Blood (demo) (1996)
Storm of The Witch (demo) (1995)
Disinterra Et Corpus (demo) (1991)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Morbid Records
Stopáž: 37:33
Produkce: Jay Walsh & DISINTER
Studio: Jem Studios
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.