OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Force Of Light“, album Dana Kaufmana, stáleho člena zoskupenia BARBEZ, je plastickou spomienkou na básnika Paula Celana. Život nemecky hovoriaceho Žida, rodáka z Rumunskej Bukoviny, je symbolicky zároveň príbehom multinárodnej Európy 20. storočia, znásilnenej druhou svetovou vojnou, a končí sa v roku 1970 tragickým skokom vyčerpaného Celana do vĺn Seiny.
Celanove básne v preklade Michaela Hamburgera ožívajú v Kaufmanových skladbách a prednese škótskej poetky Fiony Templeton. Slúžia ako rámec tichej a komornej hudby, prevažne akustickej (elektrická gitara sa pripomenie len subtílnymi podkresovými linkami) a zreteľne ovplyvnenej židovskou kultúrou a jej spytujúcou melanchóliou. Odrazom stáročí pogromov vrcholiacich besnením holokaustu, ktorý, mimochodom, Celan prežil (i keď v koncentračných táboroch prišiel o rodinu).
Nie je to jednoduché počúvanie, zvlášť, keď BARBEZ prvoplánovo neohurujú dynamikou (niežeby chýbala úplne, ale tak, ako v titulnej skladbe, sa zmeny vkrádajú pomaly, temer nebadane) ani hlučnou inštrumentálnou bohatosťou. „Force Of Light“ je hudobnou poéziou, prostou kriku. Až v druhej polovici disku sa stojaté vody rozpohybujú: „The Black Forest“ upúta veselým rytmom s latinskoamerickým nádychom, doprevádzaným vysokými tónmi sláčikových nástrojov a nylonovým zvukom akustickej gitary (tu na um zrazu prídu česko/rakúsko/tureckí experimentátori METAMORPHOSIS), nasledujúca, takmer štvrťhodinu atakujúca epická kompozícia „Conversation In The Mountains“ (ako jediná odkazujúca na Celanovu prozaickú tvorbu) z pestrosti nezľavuje.
Výčet zúčastnených mi pripomenul koncert CURRENT 93, ktorý som mal možnosť zhliadnuť na minuloročnom Donaufestivale. Aj v prípade Davida Tibeta a spol. sa to množstvo nástrojov nespriahlo za účelom tvorby hluku, ale naopak – filigránsky šperkuje hudbu, z ktorej nič netrčí (rolu sólového nástroja často preberá theremin Pamelie Kurstin, hosťujúcej o.i. na albume ULVER „Shadows Of The Sun“). Plejáda inštrumentov je výhradne sluhom celku. Konieckoncov pri takto neveselej spomienke sa nepatrí ukazovať prstom na seba.
„Sila svetla“ neustále poblikáva na hranici hudobnej ilustrácie, modernej klasickej či komponovanej „hudby na premýšľanie“ s ľahko exotickým nádychom židovskej kultúry (ktorá samotná v sebe nesie mnoho ďalších vplyvov). Akokoľvek nenápadne táto nahrávka, nesúca logo Johnovho Zornovho labelu Tzadik, môže pôsobiť na prvý posluch – jej čaro spočíva práve v možnostiach ponoru dovnútra, za rámec obyčajného počúvania. Toto CD rozpráva príbeh. Ako hlboko sa dostanete, závisí od vašej trpezlivosti.
To, ako hlboko sa ponoríte, závisí od vašej trpezlivosti.
8 / 10
Dan Kaufman
- el., ak. a steel gitara
Pamelia Kurstin
- theremin
Peter Lettre
- el. gitara a basgitara, kontrabas
Danny Tunick
- vibrafón, marimba
John Bollinger
- bicie
Dan Coates
- basgitara
Peter Hess
- klarinet, basklarinet, altklarinet
+
Sarah Bernstein
- husle
Julia Kent
- violončelo
Catherine McRae
- husle
Fiona Templeton
- hlas
1. Shibboleth
2. Force Of Light
3. Aspen Tree
4. Corner Of Time
5. Count The Almonds
6. The Black Forest
7. Conversation In The Mountains
8. Sky Beetle
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.