OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Málo naplat, EPHEL DUATH jsou sice i ve třech výbornou (nejen) koncertní kapelou, ale navzdory tomu mě dokázali nejvíce nadchnout při svém prvním českém vystoupení, které proběhlo v létě roku 2003 v rámci festivalu Brutal Assault. Tehdy měli na kontě čerstvou a z jejich pohledu přelomovou nahrávku „The Painter´s Palette“ (2003), kterou však kapela při svém včerejším pražském vystoupení trestuhodně opomněla.
Velmi solidně zaplněnému strahovskému klubu tak nabídla menu poskládané z ingrediencí nacházejících se na přes dva roky staré nahrávce „Pain Necessary To Know“ (2005). Ještě stále mám v čerstvé paměti moji neschopnost ji po několika prvních posleších strávit a smířit se s poněkud svérázným hudebním směřováním těchto sympatických Italů. Ze sestavy, která ji nahrála, zůstalo jen torzo a z původního kvarteta jen trio. Bohužel především absence nesmírně talentovaného baskytaristy Fabia Fecchia byla během celého pátečního večera dosti znát. Přestože práce kytaristy Davida Tisa byla v rámci možností obdivuhodná, neposedná a vše jistící basa členité a na prvotní poslech nepříliš otevřené hudbě EPHEL DUATH prostě chyběla. Na krátko ostříhaný křikloun Luciano sice nešetřil chválou směrem k publiku, ovšem jedním dechem nezapoměl dodat, že se příliš dlouho hrát nebude, protože stejně tak, jako publikum, je líná i vystupující kapela. Ta však i přes tento handicap zanechala v útrobách malého klubíku pozitivní dojem. I když měl zvuk do ideálu daleko, navíc byl během několika prvních skladeb neustále dolaďován samotnou kapelou, pocit vychutnání si písní (dá-li se v tomto případě o písních vůbec hovořit) italských se dostavil velmi brzy. Trošku komické situace nastávaly během předělů jednotlivých skladeb, které oplývají mnohými rytmickým zvraty a právě tyto způsobovaly, že i nejeden znalec tvorby EPHEL DUATH začal tleskat v domnění, že se jedná o jejich konec. Ukázky z nové tvorby, které taktéž zazněly, pak dokazují snahu kapely pokračovat v nastoleném trendu kloubení brutality s rytmickými hrátkami. Navíc si nešlo nepovšimnout, že sevřené prostřední malého klubu šlo EPHEL DUATH k duhu a i když jim to skvěle šlape i na „velkém“ festivalovém pódiu, minimální vzdálenost mezi posluchači a vystupující kapelou jsou pro ně tím pravým ořechovým. Neúprosná policejní hodina se rychle přiblížila a menší přídavek byl už jen malinkým ukojením choutek spokojených návštěvníků, kteří si žádali další chod, zatímco Luciano už plnil povinnosti obsluhy merchandise. EPHEL DUATH nepředvedli vystoupení, o kterém si budeme ještě dlouho povídat. Do tohoto pocitu nám z jejich strany tentokráte notný kus chybělo. Nicméně na své poměry odvedli solidní standard, což jinými slovy znamená, že nespokojen mohl být jen málokdo.
PS: Nerad bych ostentativně přehlížel předskakující české kapely, leč tentokráte nemohu sloužit. Do „sklípku“ jsem dorazil až těsně před vystoupením hlavních aktérů.
On Death And Cosmos (EP) (2012)
Through My Dog's Eyes (2009)
Pain Remixes The Known (2007)
Pain Necessary To Know (2005)
The Painter's Palette (2003)
Rephormula (2002)
Phormula (2000)
Opera (demo) (1998)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.