PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
BLUT AUS NORD prešli dlhou cestou transformácie svojich hudobných i ďalších vízií do podoby, aká im zabezpečila výsadné postavenie na scéne. S postavením však prichádzajú i nemalé očakávania a najmä v prípade kapiel prinášajúcich originálne kreácie môžu byť tieto očakávania deštruktívne, a len schopnosť vyrovnať sa s nimi ukáže veľkosť ich tvorcov. „Odinist“ s podtitulom odkazujúcim na A. Crowleyho, prezentujúci ďalšiu evolúciu chladnej odnože psychotického poňatia (klasického) blackmetalu nemá ambície očakávania plniť, ale priam ich likvidovať...
Tento pocit je vám injektovaný do žíl od prvotného minimalistického „intra“ až po jeho zopakovanie v podobe „outra“. Pomaly plaziaca sa čerň linúca sa z reproduktorov sa ovíja okolo hrdla svojej obete, až sa začnú dostavovať halucinácie z nedostatku kyslíka, až po slastné upadnutie do predsmrtného kómatu. Takáto metaforická charakteristika by sa síce dala aplikovať aj na starší materiál, no až „Odinist“ prináša v mojom ponímaní jej apex.
Ústup od nepochopiteľných hudobných konštrukcií a chvíľami prílišnej sebastrednosti z minulosti k väčšej zrozumiteľnosti kompozícií dáva vyniknúť práve vyššie zmieňovanej desivej atmosfére. S novinkou dostali snáď všetky stavebné prvky pravidelnejší a ucelenejší charakter, ktorý tak pôsobí ďaleko cielenejšie – a osobnejšie. Už „An Element Of Flesh“ poukazuje na výraznejšiu melodiku a tradičnejšie poňaté blackmetalové riffy, no napriek tomu v sebe nesie stále charakteristicky psychotický odkaz, ktorý sa stal symbolickou pečaťou kapely. Vypichnuté sóla zväčša o pár tónoch len podtrhujú silné atmosférické zameranie. Rovnakou transmutáciou prešla i relatívne pomalá rytmika, v ktorej existuje množstvo výletov do arytmicky rušivých sfér, no relatívna pravidelnosť celku je zrejmá. Kompozície sú otesané od samplov a spolu s posunom k menej umelému zvuku disponujú oproti minulosti väčšou silou. Vokálny element v podobe monotónneho polo-škriekaného polo-šepotu je ďalším zvýraznením dusivej prezentácie skladieb.
Určite prekvapí melodická titulka „Odinist“ s neustále rozomieľaným ústredným riffom a množstvom disonancií, pri ktorých si po chvíli uvedomíte, že tie slučky pomaly rozomieľajú vás. Táto navonok prezentovaná monotónnosť je tak pretavená v silný atmosférický aspekt a je rovnako silnou devízou. Každá kompozícia dopadá pomaly a ťažko, no čas pri počúvaní aj vďaka primeranej stopáži ubieha svižne. Aj keď sa vo vzdialenom pohľade môžu zdať jednotlivé skladby podobné, nájdeme medzi nimi značné výkyvy. Ako príklad môžem uviesť spomínanú melodickú titulku, pomalú, totálne psychotickú „Elipsis“ bez jedinej zachytiteľnej linky, prípadne úvodnou klepačkou a vyčerpavajúcim záverom obohatenú „The Cycles Of Cycles“. Medzi nimi nájdeme materiál položený niekde v strede zrozumiteľného spektra, čo v konečnom dôsledku album spája v temný organický celok.
Osobne posun k tradičnejšiemu materiálu na novinke hodnotím kladne. Všetky podstatné elementy, ktoré posunuli kapelu tam, kde je, zostali zachované, no v tom, ako album na mňa zapôsobil, došlo oproti minulosti k značnému posunu. K tomu prispieva prirodzenejší zvuk, prístupnejšie a premyslenejšie kompozície, spojené do atmosféricky desivého celku. „Odinist“ sa tak u mňa presúva na pomyselný piedestál medzi ostatnými albumami kapely.
Všetky podstatné elementy, ktoré posunuli kapelu tam, kde je, zostali zachované, no v tom, ako album na mňa zapôsobil, došlo oproti minulosti k značnému posunu. K tomu prispieva prirodzenejší zvuk, prístupnejšie a premyslenejšie kompozície, spojené do atmosféricky desivého celku.
9 / 10
1. Intro
2. An Element Of Flesh
3. The Sounds Of The Universe
4. Odinist
5. A Few Shreds of Thoughts
6. Ellipsis
7. Mystic Absolu
8. The Cycle of the Cycles
9. Outro
Disharmonium - Undreamable Abysses (2022)
Hallucinogen (2019)
Deus Salutis Mea (2017)
Memoria Vetusta III: Saturnian Poetry (2014)
777 - Cosmosophy (2012)
What Once Was... Liber II (EP) (2012)
777 - The Desanctification (2011)
777 - Sect(s) (2011)
What Once Was... Liber I (EP) (2010)
Memoria Vetusta II: Dialogue With The Stars (2009)
Dissociated Human Junction (split) (2007)
Odinist: The Destruction Of Reason By Illumination (2007)
MoRT (2006)
Thematic Emanation Of Archetypal Multiplicity (EP) (2005)
Decorporation... (split) (2004)
The Work Which Transforms God (2003)
The Mystical Beast Of Rebellion (2001)
Memoria Vetusta I: Fathers Of The Icy Age (1996)
Ultima Thulée (1995)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 36:12
A to já zase nadšení sdílím. Muzika oproti poslední desce dostala tvar, což nevnímám jako krok zpět, a přitom si zachovala typickou magii, tajemno, hypnotičnost, uhrančivost, špinavost ... Ale to už začínám citovat kolegu Arrowa, takže se raději omezím na pouhé zvolání "Bravo!".
Tentokráte nesdílím až takové nadšení. Mix tradičnějšího materiálu s disonantními projevy "MoRT" sice tvoří dobrou a zajímavou desku, která - co se originality týče - dává na prdel takřka veškeré blackmetalové produkci, avšak mé rozladění je způsobeno přeci jen trochu odlišnými očekáváními. Pokud vám však album sedne do nálady, užijete si jej dokonale.
MoRT byl naprosto extremni material, ktery uz BAN ve sve bizarnosti tezko prekonaji, proto je tedy navrat k pristupnejsim kompozicim vice nez logicky. Odinist je naprosta spicka a je v podstate na stejne urovni jako The Work Which Transforms God.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.