OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rozpuštění a vypuštění, tak před nedávnem definitivně skončili finští speed metaloví bůžci STRATOVARIUS, jimž jejich duchovní otec Timo Tolkki tak zásadním způsobem utnul tipec. Bohužel, řeknou si nejspíš jedni, bohudík, zaradují se zase druzí, a všechno to bude neklamným znamením toho, že pravda je přesně někde uprostřed. A ať už je to tak nebo naopak, jedno je jisté – měl-li tenhle neslavný konec přijít proto, aby se z jeho popela zrodila Tolkkiho (podle některých zdrojů dokonce) rocková opera, pak jich budiž věčná a nenahraditelná škoda.
Projekt „Saana - Warrior Of Light Pt.1: Journey to Crystal Island“ je totiž, jak to jen nazvat slušně, vším možným, jen ne čímkoliv rockovým (asi nejblíže k tomuto zaškatulkování má dočista ojedinělá elektrická kytara v „Freya´s Teachings“) a především pak ne čímkoliv smysluplným. Odehrává se zejména v uměle automatickém duchu multinástrojových kláves a občas i jednoduchých bicích (naprogramování příslušné mašinky by určitě vyšlo levněji se stejným efektem), který ze všeho nejvíc připomíná demonahrávku puberťáka, jenž si doma na počítači zkouší tvořit muziku. Samozřejmě, tak profesionální hlasivky, jako jsou ty americké operní sopranistky Jennifer Sowle (ústřední hrdinka) či Heikkiho Poyhiä (jinak finští TWILIGHTNING), by asi jen tak nezvládnul, ale to už je celkem vedlejší věc. Důležitější je, že ačkoliv by tohle (až zbytečně často pouze instrumentální) vyprávění o ženě, podnikající obligátní magickou cestu za poznáním smyslu života a tajemstvím bojovníků světla, mělo být podle všeho dechberoucím zážitkem plným emocí, je první část „Saany“ jen obyčejná nuda. Plochá, ztrácející se v neškodném klávesovém preludování a zřejmě jen těžko si nacházející své místo kdekoliv na světovém hudebním poli. Možná by takové dílo uspělo jako relaxační kazeta k uvolnění atmosféry v čekárně u obvodního lékaře, možná by se některé motivy z něj (jako například ten ve skladbě „Journey To Crystal Island“) osvědčily třeba jako intra k právoplatným songům STRATOVARIUS či připravovaného dalšího Tolkkiho „True“ projektu REVOLUTION RENAISSANCE (ve kterém mají zpívat i Michael Kiske a Tobias Sammet) a možná by se v něm našly i výjimky, které to všechno potvrzují (skladba „The Letter“ coby opravdu hezký ploužák, který by se nejspíš vyjímal kdekoliv). To všechno ovšem docela určitě nebylo Tolkkiho ambicí, pročež si nejsem vůbec jistý, jaký má vlastně „Saana“ (mimochodem ve skutečnosti také hora ve Finsku) smysl.
Vím, samotný Timo Tolkki říká, že tohle album je jen pro lidi, kteří ještě mají srdce. Možné to dost dobře je, nicméně nemám pocit, že bych své vlastní srdce kdesi potratil, a přesto tomuto albu nerozumím. Čili tímhle argumentem mi rovněž připadá zbytečné „Saanu“ obhajovat, byť je na ní sympatické alespoň to, že se jejím prostřednictvím autor alespoň na chvíli vzdal typického STRATO-rukopisu (čehož si je konečně i on sám moc dobře vědom). Otázka, zda to však bylo nutné právě za takovouhle cenu, nicméně zůstává viset ve vzduchu dále. Za sebe na ni rovnou odpovídám, že rozhodně nebylo a vzhlížím k REVOLUTION RENAISSANCE, kteří snad vyspraví zde poněkud pošramocenou Tolkkiho pověst. Tedy, doufejme.
Tolkkiho přešlap.
3,5 / 10
Timo Tolkki
- kytary, klávesy, baskytara, programování
Jennifer Sowle
- zpěv
Aino Laos
- zpěv
Heikki Poyhiä
- zpěv
Janette Sainio
- zpěv
Mirka Rantanen
- bicí
1. Saana Mountain
2. Saana's Theme
3. The End
4. Sadness Of The World
5. 3 at 7
6. Silence Of The Night
7. Sunrise At Saana Mountain
8. Journey To Crystal Island
9. Crystal Island
10. Freya's Theme
11. You've Come A Long Way
12. The Letter
13. Who Am I
14. Freya's Teachings
15. Warrior Of Light
16. Journey To The Azores
Saana - Warrior Of Light Pt.1 : Journey to Crystal Island (2008)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Frontiers Records
Stopáž: 44:02
Produkce: Timo Tolkki
Toto album složil metalový hudebník a zpívá na něm operní zpěvačka. Toť asi ta souvislost s označením "rocková opera", i když ten metalový hudebník tentokrát nesložil nic metalového ani rockového a ta operní diva tentokrát nezpívá operně... Hudba na tomto díle zní jako demonahrávka vytvořená za pomoci nějakého PC programu. Aranže, zvuk, nápady ... vše působí nedotaženě. Velkým plusem jsou oba ženské vokály, mužský vokál je místy ušitrhající (to bude ale spíš tím, že Tolkki mu napsal party příliš vysoko a každý holt není Kiske, aby to tam vytáhl, aniž by to nekroutilo ušní bubínky). Znám alba, která mají špatný zvuk, pěvecké i instrumentální výkony jsou falešné a přesto díky Atmosféře znějí fantasticky, bohužel tohle není ten případ. Nejlepší skladby: The Letter, Freya’s Teachings
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.