OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rozhodně není bez zajímavosti, že nový projekt TRINACRIA byl utvořen na objednávku Národního koncertního institutu v Oslo. Ženské noisové duo FE-MAIL (Maja Ratkje + Hild S. Tafjord) a kytarista ENSLAVED Ivar Bjørnson přibrali do sestavy další kamarády z norských metalových seskupení (zmínit je nutno zejména další „zotročené“ Grutle Kjellsona a Arve Isdala) a společně utvořili plnohodnotnou kapelu, jejíž vystoupení musí být – soudě dle poslechu „Travel Now Journey Infinitely“ – vskutku interesantní záležitostí.
Výsledkem snažení zmíněných jmen je totiž vysoce kvalitní produkt oscilující na vlnách extrémního metalu (ENSLAVED jsou dostatečnou nápovědou), který zde dostává značně hypnotizující podobu. Majestátnost, agresivita, nápaditost i opakující se motivy jednotlivých skladeb posluchače vtáhnou, přikovají do křesla a nemíní pustit ze svých spárů. Často užité noisové prvky (i když místy sloužící jen jako podkres) pouze umocňují dojem z masivního, odbrzděného, kosti drtícího soukolí, které se rozjelo a rozhodně se nemíní zastavit, přičemž na tomto faktu nemůže nic změnit ani těch pár jemnějších meziher, jež se na desce vyskytují.
Značnou výhodou alba je jeho rozmanitost – každá ze šesti skladeb je jiná, a přesto je výsledek dostatečně soudržný. Kromě typického ENSLAVED-rukopisu je možno identifikovat i další inteligentní metal ze Severu (např. SATYRICON), často slyšitelné jsou rovněž i reminiscence na JAZKAMER a jejich skvělou desku „Metal Music Machine“ (na níž se mimochodem podílel i zmíněný Ivar Bjørnson). Kromě pomalejší, posluchačovy uši startující „Turn-Away“, se tak na albu dočkáme již poněkud rychlejší jízdy „The Silence“ (snad nejvíce připomínající ENSLAVED), hojně prokládané noisovým skřípáním, zběsilé řežby „Make No Mistake“, takřka sludgecorové (ovšem v typickém severském hávu zaobalené) „Endless Roads“, experimentální „Breach“ i monumentální a výrazně epické kompozice „Travel Now Journey Infinitely“ obohacené ženským vokálem. Skutečně radost poslouchat.
Zkušenosti potvrzují, že kvalitní sestava ještě nezaručuje unikátní či nadprůměrné dílo. Mnohdy jsou očekávání příliš velká, výsledný výtvor je spíše jen průměrný, často lze hovořit i o zklamání. TRINACRIA jsou však naštěstí výjimkou z tohoto pravidla. Přestože nikterak zásadně nerezignují na tradiční hudební postupy, slova jako novátorství či originalita jim nejsou cizí a ve výsledku tak dokáží zaujmout i náročného posluchače. Na rozdíl od zatím posledního, nepříliš povedeného počinu ENSLAVED („Ruun“), je „Travel Now Journey Infinitely“ nahrávkou, kterou by měl ocenit každý příznivec hodnotného severského metalu.
P.S. Maximální hlasitost při poslechu podmínkou!
ENSLAVED + ženské noisové duo FE-MAIL = výtečná projížďka světem extrémního metalu
8 / 10
Ivar Bjørnson
- kytara
Maja S. K. Ratkje
- vokály, elektronika
Arve "Ice Dale" Isdal
- kytara
Iver Sandøy
- bicí
Hild S. Tafjord
- lesní roh, elektronika
Espen Lien
- baskytara
Grutle Kjellson
- vokály
1. Turn-Away
2. The Silence
3. Make No Mistake
4. Endless Roads
5. Breach
6. Travel Now Journey Infinitely
Travel Now Journey Infinitely (2008)
Datum vydání: Pondělí, 14. dubna 2008
Vydavatel: Indie Recordings
Stopáž: 47:13
Som prekvapený, že práve hudobníci z ENSLAVED držia lesk značky nórskeho experimentálneho a progresívneho blackmetalu. Akokoľvek sa ich regulárna albumová tvorba orientuje na "bežné" obecenstvo, bočné projekty, v ktorých sa Arve Isdal, Grutle Kjellson a hlavne Ivar Bjørnson angažujú, sú všetko iné, než "easy listening". TRINACRIA - de facto kolaborácia ENSLAVED so žánrovo úplne na opačnom póle stojacimi FE-MAIL Maji Ratkje - je kdesi na polceste medzi nestráviteľným CD "Metal Music Machine" od JAZKAMER a "normálnymi" ENSLAVED. Vynikajúci materiál.
Typické postupy ENSLAVED (a to jak jejich moderní fáze, tak dřevnější minulost) opentlená noiseovým ostnatým drátem a ještě radikálnější psychedelickou atmosférou. Nedokážu sice říct, proč bylo třeba vynalézt novou kapelu, když i vlajková loď Ivara a spol. by tenhle těžkotonážní náklad v pohodě uvezla. Ale odhlédneme-li od blízkosti TRINACRIE a ENSLAVED, je "Travel Now Journey Infinitely" vynikající ukázkou metalového extrému i životaschopnosti tradičního severského black metalu.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.