OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hurá! Konečně nám norský vichr z hor přináší poselství různé od těch, které káží pomalovaní onýtovaní pánové vyznávající černý kov. Seveřané INSENSE přicházejí s barevnou koláží, která v sobě nese odkaz na kořeny zapuštěné v thrash-deathové zemině, pevný a houževnatý stvol, jenž trčí nad zemí je však poznamenán aktuálními povětrnostními podmínkami. Silné melodie koketující s neometalem, metalcoreová údernost, ale i muzikantská hravost a hledání vlastních cest – to jsou hlavní faktory, díky nimž dokáže „The Silent Epidemic“ na ploše tří čtvrtin hodiny rozvířit pestrou paletu tvrděkytarových žánrů.
Hned první skladba s plynule gradujícím počátkem obsahuje všechny ingredience, které jsou pro současnou tvorbu INSENSE typické: thrashové riffování, u něhož si velmi dobře dokáži představit, jak úspěšně funguje při živé produkci, emotivní fragmenty čpící post-hardcoreovým feelingem, srdcervoucí melodické vokály s hitovými ambicemi, táhlé a hutné náladové kytarové stěny i sekanice, které nepatří do rodiny laciných, i když pro vyznavače rytmické matematiky budou zřejmě stále příliš symetrické. Dá se však říci, že technicky zajímavých pasáží nabízejí vyslanci norského hlavního města na svém třetím albovém zářezu vcelku dosti. Nádavkem se sluší dodat, že oproti kapelám, které se utápí v přetechnizovaných aranžích, jež velmi často postrádají jakýkoliv cit, prokazují INSENSE talent uchopit žánr přístupně pro širší okruh posluchačstva, aniž by z tohoto kroku vyzařovaly jakékoliv ústupky či podbízivost. Srovnávání s MESHUGGAH, NEUROISIS nebo THE DILLINGER ESCAPE PLAN, které je možno vystopovat v některých zahraničních tiskovinách, se mi však zdá ale přeci jen celkem nadsazené. INSENSE jsou výtečně zaranžovaným tvrdě metalovým crossoverem, který se zlehka dotýká opravdu velké množiny objektů, bere si z nich to lepší a tvoří tak vyváženou homogenní směs s vlastním rukopisem, nic více, nic méně. Kdyby naše škála umožňovala čtvrtbody, dám 7,75.
Výtečně zaranžovaný tvrdý metal-crossover, který se zlehka dotýká opravdu velké množiny objektů.
7,5 / 10
Tommy Hjelm
- kytara, vokály
Martin Rygge
- kytara, vokály
Ola S. Hana
- basa, vokály
Truls Haugen
- bicí
1. Welcome Whore
2. Deeper Nail
3. The Erosion of Oslo
4. Yearning
5. Skinned of Pride
6. The Worst is Yet to Come
7. 175.000
8. A Silent Epidemic
9. The Pendulum Knife
10. Time Wounds all Heals
The Silent Epidemic (2007)
Soothing Torture (2005)
Insense (2002)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Black Balloon Records / Candlelight Records
Stopáž: 47:13
Produkce: Tommy Hjelm / Martin Rygge
nudné a veľmi priemerné
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.