OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Píše na profilu kapely: „Smutný, pochmúrny a clivý emo rockový pokus o preniknutie do bolesti ľudskej duše...“. Já říkám: „NOTHING = federální, elánovský a stokrát oposlouchaný bigbítový pokus o přilákání připlešlých pětatřicátníků na parket kulturáků…“. Ale nenechte se hned odradit poněkud ostřejším začátkem, řemeslná práce je odvedena velmi chvalitebně a dokáži si dost dobře představit, že aktuální počin této kapely by se s trochou péče producentských lazebníků z majorlabelů dokázal obratně prohánět středněproudými rádii. V současné podobě však zůstávají NOTHING stát uvězněni mezi dvěma dimenzemi. Tou první je svět vyžilého kytarového popu, aby se však martinští stali plnohodnotnými obyvateli tohoto prostoru, chtělo by to přidat na chytlavosti, prvoplánových aranžích a rádiové kýčovitosti. Na to, aby plnohodnotně patřili do světa inteligentního rocku, je zapotřebí změnit celkové vyznění, přidal na méně oposlouchaných nápadech a vyhnat slizké a příliš podbízivé melodie. Nezodpovězenou otázkou mi zůstává, kde tato kapela bere to „emo“. Vysvětlení nalézám dvě – buďto jde o nepochopený pokus o recesi – v tomto případě se kapele omlouvám za svoji nedovtipnost. Nebo jde o vážně míněný pokus svést se po doznívající trendové vlně. V tom případě je mi kapely trochu líto.
Slovenský pop rock, který balancuje na pomezí středněproudého kolovratu a inteligentní zkušené řemeslné práce.
5 / 10
Rečo
- zpěv
Hirax
- kytary
Murko
- bicí
Elwis
- baskytara
hosté:
Gréta
- zpěv
Peter Slamečka
- klávesy
1. Poviem nie
2. Sám
3. Zbohom dám
4. Inej rieky niet
5. Smiech
6. Už ťa niet
7. Podplatím sa
8. Steny šepkali "Hriech"
9. Smieť tak ísť
10. Poslední v cieli
11. Všetko je málo
The Great Dismal (2020)
Dance on the Blacktop (2018)
Tired of Tomorrow (2016)
Guilty of Everything (2014)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Hromrecords
Stopáž: 40:36
Produkce: Sanchez
Studio: Exponenet
Musím súhlasiť s recenziou... Album uplynie a až na zopár momentov nezanechá stopu... Všetko je tak priehľadné a všedné, hlavne "cajdákoidné" pokusy typu "Steny šepkali...", "Smieť tak ísť" či "Sám" mi nehovoria takmer nič. Je tu síce niekoľko skvelých momentov (napr. songy "Podplatím si nebesá" či "Posledný v cieli"), skvelý zvuk, ale ako celok ma to neberie. Škoda, čakal som od tohoto albumu viac ako parádny obal a pár dobrých songov...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.