OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak vám nevím... Jak je vidět z titulu alba, tak Luisma a spol. neztrácejí svůj osobitý patologický humor. Bohužel jaksi postupně ztrácejí svou osobitost a originalitu, pro níž si tolik lidí oblíbilo jejich první desky. Zvukově je na tom sice nová deska dobře (ze všech jejich nahrávek určitě nejlíp), ale co naplat, když muzika se čím dál tím víc začíná podobat tvorbě spoustě jiných grindových a grind/deathových seskupení. Ovšem, nepopírám – Luismův vokál je jedinečný, ale problém je v tom, že i Haemorrhage časem zřejmě získali potřebu hrát něco víc, než těch svých pár riffů a valivých rytmů střídaných klepačkami. Takže bicí ztrácejí tu svou milou dřevní jednoduchost a podobně je tomu vlastně s celým ansámblem. Sice se ve většině songů stále objevují typické „sraženinovské“ tahy, stopky, Lusmovy chrchle, ale značná část songů je jaksi tuctovější, než tomu bývalo dřív. Ačkoli Heamorrhage jejich vydavatel stále tituluje grindovými králi druhé generace, nazývá je v průvodním promolistu zároveň originálním deathmetalem. Poměrně trefně... Právě to je totiž ta změna oproti starší tvorbě této pro mnohé kultovní kapely. Prostě začali mít potřebu hrát rychleji, divočeji a koneckonců i přesněji a líp. Jenže podobnou potřebu má většina kapel a smůlou Haemorrhage je, že ta většina, která za něco stojí, je už v tomhle snažení o notný krok dál, než pánové a dáma ze Španěl. Mám prostě pocit, že ačkoli nová deska Haemorrhage není vůbec špatná, tak to kouzlo jímž kapela zaujala své fanoušky na počátku z ní jaksi vyprchává. Možná si tím ale naopak získají některé nové přiznivce, kdo ví.... Těžko ovšem Haemorrhage vyčítat úspěšnou snahu o instrumentální zlepšení... Na Morgue Sweet Home tedy naleznete čtrnáct slizských hybridů mezi rychlým grind/deathem a tradičními atributy, jimiž se tahle zkušená kapela honosila ve svých „emetických“ a „grjůmových“ začátcích... Jsem z téhle desky docela rozpačitý a poněkud nostalgicky poslouchám dokola Deranged For Loathsome...
6,5 / 10
1. Mortuary Riot
2. Oozing Molten Gristle
3. Midnight Mortician
4. Virulent Mass Necropsy
5. Funeral Carnage
6. Obnoxious (Surgeon of The Dead)
7. Exhuming Impulse
8. Unlock The Morgue
9. Sublime Anatomy of Revenge
10. Morgue Sweet Home
11. Mangled Surgical Epitaph
12. The Forensic Requiems
13. Dirge For The Sick
14. Intravenous Molestation of Obstructionist Arteries (O-pus IV)
We Are The Gore (2017)
Hospital Carnage (2011)
Apology For Pathology (2006)
Morgue Sweet Home (2002)
Anatomical Inferno (1998)
Grume (1997)
Emetic Cult (1995)
Originalita se vypařila, vypařila, vypařila
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.