OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Adrian Utley bol jazzový gitarista. Frustrovaný vývojom v „svojom“ žánri a fascinovaný hip-hopom a elektronickou hudbou spoluzaložil v roku 1991 PORTISHEAD. Geoff Barrow: producent, a fanúšik rapu, zakladateľ labelu Invada (v katalógu má o.i. CRIPPLED BLACK PHOENIX) vyrastal v meste trinásť kilometrov od Bristolu, ktoré dalo PORTISHEAD ich názov. Beth Gibbons – bristolská barová speváčka, ktorá stretla Barrowa na kurze pre začínajúcich podnikateľov. „Vymenili sme si navzájom svoje domáce nahrávky a hneď nám bolo jasné, že to nemôže fungovať,“ zverila sa Beth Gibbons v jednom z rozhovorov.
Nakoniec to fungovalo výborne, no len krátkych 7 rokov, dva albumy a jeden vonkoncom nie štandardný živák. Dnes, po ďalších desiatich rokoch, sú PORTISHEAD späť. Utley vlani oslávil päťdesiatku, Gibbons je len o sedem rokov mladšia, tridsaťsedemročný Barrow pôsobí ako mladíček. Skrátka obavy z toho, že sa vracia skupina so štatútom dinosaura, boli namieste – zvlášť, keď triphopový ošiaľ, reprezentovaný aj v dobe najväčšej slávy tromi-štyrmi formáciami, dávno opadol a elektronická hudba opäť uvoľnila v „slušnom“ mainstreame miesto gitarám.
Obrovské skúsenosti, ktoré Utley a Barrow nazbierali z pôsobenia pred a po „hlavnej“ ére PORTISHEAD, sú však badateľné už v úvodnej „Silence“. Dravý rytmus zabalený do decentného sláčikovo-elektronického aranžmá beží dve minúty sám, kým sa pridá hlas Beth Gibbons, v konečnom dôsledku jediný styčný bod s predošlou tvorbou PORTISHEAD – dostatočne nezameniteľný a originálny na to, aby bol úplne postačujúci. „Third“ je v mnohom šokujúci album – prakticky každá skladba je postavená na inom základe, čo je obrovská zmena oproti všetkým trom predošlým nahrávkam, ktoré (možno aj) kvôli svojej monotónnosti trochu zostarli. V zvonivej „Hunter“ znie nahallovaný zasnený spev ako zo sountracku k „Twin Peaks“, podmanivé „The Rip“ a „Small“ spadajú snáď až do kategórie „singer-songwriter“, s osobnými textami vidiacimi svet ženskými očami a hudobným podkladom, ustupujúcim dočasne do pozadia. Barrowov scratching úplne zmizol; jeho rolu čiastočne preberá výrazná elektronická rytmika („Silence“, záver „The Rip“, dynamická „We Carry On“ a singlová „Machine Gun“). Posledné dve menované piesne predstavujú novú, doteraz úplne nepoznanú tvár skupiny – je to práve spev, ktorý je dočasne umiestnený do pozadia, a temný, minimalisticky repetitívny beat preberá opraty. Naopak, v akustickej lo-fi miniatúre „Deep Water“ umiestnenej medzi nimi ostalo miesto len pre Beth a zvuk mandolíny.
„Klasických“ PORTISHEAD je počuť iba v „Nylon Smile“, „Plastic“ a záverečnej „Threads“ („Som opotrebovaná, unavená z vlastnej mysle/Som unavená, premýšľam, prečo/Som stále tak neistá,“ zveruje sa Gibbons), no odklon od niektorých poznávacích znamení je len vítanou zmenou. S Beth Gibbons za mikrofónom budú PORTISHEAD znieť vždy ako PORTISHEAD a priestor, ktorý sa Barrowovi a Utleyovi uvoľňuje, je dostatočne široký na experimentovanie a vývoj nielen na ploche albumu, ale aj v rámci jednotlivých skladieb.
Ani civilne pôsobiaca a plachá Beth Gibbons, ani vždy v pozadí stojaci robotníci Barrow a Utley sa nikdy nevyžívali v pozornosti médií. Zrejme aj preto je „Third“ takým albumom, akým je: nie je to comeback vyvolaný abstinenčnými príznakmi z nedostatku slávy a peňazí, ale tým, že po desiatich rokoch jednoducho „bolo čo povedať“.
Návrat v nečakanej forme.
9,5 / 10
1. Silence
2. Hunter
3. Nylon Smile
4. The Rip
5. Plastic
6. We Carry On
7. Deep Water
8. Machine Gun
9. Small
10. Magic Doors
11. Threads
Third (2008)
Roseland NYC Live (DVD) (2002)
Roseland NYC Live (1998)
Portishead (1997)
Dummy (1994)
Datum vydání: Pondělí, 28. dubna 2008
Vydavatel: Go! Discs / Island / Mercury
Stopáž: 49:16
Novinka PORTISHEAD je skvelá zo všetkých menovaných dôvodov.
Je však takisto ukážkou neskutočne geniálnej a pomaly gradujúcej dramaturgie. Počúvať singlovku "Machine Gun" samostatne a dopracovať sa k nej počúvaním celého albumu sú dve absolútne odlišné veci. Áno, smerujem tým tak trochu k tomu, že pokiaľ vás skladba samostatná nenaplnila istotou, že tento album potrebujete počuť, mohla by to byť veľká chyba.
Fakt do toho choďte.
Výborná deska! PORTISHEAD na mě i po letech stále dokáží zapůsobit jako svěží a charismatická kapela. Vím, že to zní jako klišé, ale typické PORTISHEAD z devadesátých let - doby zaslíbené jejich žánru - triphopu, na desce možno pořád slyšet, ale nějaké vzpomínání na časy zašlé se naštěstí nejedná. "Third" je totiž kompletní životaschopnou a moderní nahrávkou.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.