OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Berlíňané poskládaní kolem Nico Weberse z THE OCEAN jsou bandou, která si u švábských sousedů vysloužila podtitulek berlínští THE DILLINGER ESCAPE PLAN. Minulý rok vystřelili do světa album „Transmetropolitan“, které rozhodně vyčnívá v současné německé tvrděkytarové scéně. Kotouč vydaný u dobře zavedeného labelu Lifeforce records, který stál za kapelami typu HEAVEN SHALL BURN, CALIBAN či DEADLOCK se významně odchyluje od stávající německé metalcorové scény a je tomu jen dobře.
WAR FROM A HARLOTS MOUTH v sobě integrují metal-corový tah na branku, grindovou přísnost a schopnost vlévat do svých skladeb mnohé další žánry. Pokusy o roubování stylově různorodých kmenů by se daly přirovnat k právě THE OCEAN, kde jsou však mnohem patrnější. „Transmetropolitan“ je bohatou, technicky vyspělou a dostatečně sytou přehlídkou, která nepostrádá náboj, zápal, energii i potřebný důraz. Z těchto vlastností se odvíjí vše další. Naleznete zde pasáže svoji křišťálovou cinkavostí budící jazz-rockový dojem i brutální grindové řezničiny. Nico skvěle střídá hlasové polohy, kterých ukrývá ve svém hrdle poměrně širokou škálu – od hardcorového štěkání, přes řvané hysterčení, deathové polohy až po gridnový ryk, vše předkládá s bravurou a podobně na tom je i instrumentální stroj, který za ním stojí. Ten skladby hrne stále dopředu a jen málokdy se vrací k již odehraným motivům, přičemž žánrové rejstříky jsou otevřené téměř všemu. Od téměř klišovitých HC pasáží, které sem ale výtečně sednou, přes těžké emotivní plochy se sludgovou tématikou až po brutální riffy i arytmické sekanice.
Přirovnání WAR FROM A HARLOTS MOUTH k THE DILLINGER ESCAPE PLAN, které lze vystopovat v mnohých zahraničních zdrojích bych nijak nepřeceňoval. Němci jsou mnohem více oddání metal-corové scéně, nenarazíte tak často na vyloženě hitové ambice, které lze čím dál tím více zřetelněji vypozorovat na posledních dvou deskách TDEP, čímž ale neříkám, že skladby Webersova ansámblu neobsahují zajímavá místa. Ba naopak, v arzenálu „Transmetropolitan“ nenaleznete žádné slepé patrony. Všechny skladby neztrácí kontakt s uchem, dokáží ho naplno připoutat a hlavně udržet na celé ploše čtyřiceti minut. V čem si však obě kapely spolu nezadají jsou hravé aranže skladeb, kde málokdy narazíte na opakující se motivy, stejně jako v energii, která z jejich tvorby prýští.
Německá corová libůstka, která ke svému štěstí nestaví na rumišti tradičního švábského metal-core.
8 / 10
1. How To Disconnect From Your Social Surrounding In Half An Hour
2. Heeey... Let's Start A Band!
3. The District Attorneys Are Selling Your Blood
4. Trife Life
5. Fighting Wars With Keyboards
6. Mulder
7. Thousand Complaints, One Answer
8. If You Want To Blame Us For Something Wrong, Please Abuse This Song!
9. Riding Deadhorses Is A Fucking Curse
10. Transmetropolitan
11. And In The Right To Make Mistakes, We May Lose Everything And Start Again...
Vydáno: 2007
Vydavatel: Lifeforce Records
Stopáž: 39:55
Produkce: War From a Harlots Mouth
Výborný, hlavně naživo jim to šlape
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.