OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
DEF LEPPARD je už niekoľko rokov kapela na odpis. Po albume „Adrenalize“ resp. zbierke B-strán a rarít „Retro Active“ sa ich kariéra s tou predošlou absolútne nedá porovnávať. Od poslednej, popovo rozpačitej radovky „X“ strávili posledných 6 rokov vydaním jednej výberovky a jednej zbierky coververzií. Zdalo sa, že buď už nemajú čo povedať, alebo si berú čas na poriadne sústredenie a premakanie novinky. Vyšiel „Songs From The Sparkle Lounge“ a aspoň jedného skeptika presvedčil.
Problém, ktorý som s novšími DEF LEPPARD mal ja osobne bolo zdanie, že kapela uverila tomu, že do konca života už bude odkázaná na koncertné jukeboxovanie starých veľkých hitov a čosi ako „ďalší veľký album“ už ani nemá zmysel robiť. Niežeby sa o to nepokúsili. Výsledok však zakaždým pripomínal pokusy starnúcich pánov hudobníkov, v ktorom bolo počuť jasné zámery, bohužiaľ nedotiahnuté do plánovaného výsledku. Myslieť na to a pustiť si „Songs From The Sparkle Lounge“ je zvláštne. Na malú chvíľu poslucháč akoby odmietal uveriť, že „Go“ je naozaj taká dobrá.
A ona fakt je.
Novinka DEF LEPPARD je návrat do pohody a triezvosti. Domáce štúdio Joea Elliotta, producent bez ambícii pokorenia hitparád, jednoduchý návrat ku koreňom rokenrolu a glam rocku prelomu 70. a 80. rokov, nahratý oddanými pamätníkmi. Akoby sa kapela sústredila na čas a miesto v štúdiu a zvuk a tvár DEF LEPPARD nechala prirodzene vyplynúť z vlastných a do seba zahľadených kreatívnych pochodov, namiesto produkovania predurčených hitov a marketingových pokusov o to ideálne, čo by mohlo album predať. Kapela nehľadala, ani sa nesnažila resuscitovať ducha vlastnej nahrávky. Namiesto toho nechala, aby sa zrodil sám.
„Songs From The Sparkle Lounge“ je albumom, pri ktorom vôbec nemrzí, že nie je dokonalý ako albumy z prvej dekády fungovania kapely. Nadväzujúc na predošlé myšlienkové pochody, „ďalší veľký album“ z toho rozhodne nebude. Zachováva si ale aranžérsku dokonalosť a hustotu strojrozmerňujúcich detailov, ktoré doteraz z kapely vždy robili čosi viac; sú na ňom hity, aj keď je zrejme jasné, že nie také, ako kedysi; je chytľavý a podmanivý, absolútne nekonfliktný a triezvo uvažujúceho poslucháča nemá čím sklamať. No a tých, ktorých sklamali tri predošlé albumy (alebo ich aspoň nechali chladnými), musí zákonite nadchnúť. To nie je veľa, ale ani málo.
Najsilnejší album DEF LEPPARD od roku 1995. Konečne nič, čo by sa snažilo zlepiť dávno rozbitý džbán, ani umiesiť nový z pochybnej a nepatričnej hliny.
Rokenrol!
7 / 10
Joe Elliott
- spev
Phil Collen
- gitara
Vivian Campbell
- gitara
Rick Savage
- basa
Rick Allen
- bicie
1. Go
2. Nine Lives
3. C'Mon C'mon
4. Love
5. Tomorrow
6. Cruise Control
7. Hallucinate
8. Only The Good Die Young
9. Bad Actress
10. Come Undone
11. Gotta Let It Go
Songs From The Sparkle Lounge (2008)
Yeah! (2006)
Best Of (2004)
X (2002)
Euphoria (1999)
Slang (1996)
Vault (Greatest Hits) (1995)
Retro Active (1993)
Adrenalize (1992)
Hysteria (1987)
Pyromania (1983)
High'n'Dry (1981)
On Through The Night (1980)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Universal
Stopáž: 39:12
Produkce: Def Leppard, Ronan McHugh
Studio: Joe's Garage
Nemůžu si pomoc, ale hudbu, s jakou se DEF LEPPARD prezentují v 21.století nemusím, stejně jako nemusím pohodářský výraz Briana Adamse nebo ROXETTE. Úplně obyčejná sbírka průměrných rockových písniček, dobře zprodukovaných a zkušeně odehraných, které ovšem absolutně ničím nepřekvapí (nepotěší/neurazí). Krize trvá.
Príjemné počúvanie, ale s tou minutážou sa teda moc nehecli. Za 6 rokov vypľuvnúť ani nie pol CD-R muziky je dosť málo. Problémom zostáva, že kvôli absolútnej bezkonfliktnosti je tento album strašne komformný a vo svojej celkovej podstate nevýrazný. A to "špeciálne" vydanie pre ČR a SR za zníženú cenu tiež o všeličom napovedá. Nie som vyslovene sklamaný, ale mohlo to byť oveľa lepšie (na rozdiel od už spomínaného Whitesnake, to lepšie, ba ani dobré nikdy nebude:-).
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.